במסגרת פרויקט שיקום אקולוגי, סביבתי ופיתוח בנחל השבעה, בהשקעה של כ-750 אלף ₪ ע"י הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, בוצעו במשך ארבע שנים עבודות שיקום הנוף הצמחי והמגוון הביולוגי, פינוי 100 משאיות אשפה, הנגשה ופיתוח אזור טבע ומורשת הכולל חניכת שביל חדש לאורך 3 ק"מ השזור בין שלושה יישובים בגליל המזרחי, לאורכו פינות תצפית ומתחמי ישיבה ובילוי ואף פעולות חינוך וקהילה

כלים

רשות מקרקעי ישראל - הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, באמצעות הרשויות המקומיות ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, חנכה שביל חדש בין נחל השבעה – ואדי אל מידי לבין נחל קשת שבאגן התבור. המקטע החדש, באורך של כ-800 מטר, מתחבר ומשלים שביל מלא, שאורכו הכולל כ-3 ק"מ, לרבות פינות ישיבה ופרגולת הצללה, בין כפר תבור, שיבלי אום אל ג'אנם וכפר הנוער החקלאי כדורי, דרך נחל השבעה ועד לנחל קשת.

סיפורו של שיקום נחל השבעה

נחל השבעה ואדי אל-מידי שבגליל התחתון נוקה, שוקם, עבר הנגשה ופותח בשלביות במשך כארבע שנים. במסגרת העבודות, שהחלו ביוני 2018, הושק המקטע הראשון במימון רמ"י, מצומת עין זעטוטא (פינת חמד ששוקמה אף היא בשנה האחרונה) לכיוון כדורי. בתוך כך, בוצעו ניקיון פסולות מהנחל (מעל 100 משאיות אשפה), שיקום הנחל והסדרתו, הרחבת הנחל, אדריכלות נופית, סיכרונים ומפלונים, תוך שמירה על חתך ניקוזי של הנחל, על מנת לנתב את זרימת מי הגשמים למופע של נחל. כמו כן, בוצע לאורך הנחל שביל בטון נגיש ופינות ישיבה ופיקניק נגישות. לפני כשנתיים חנכו השותפים מקטע נוסף לכיוון כביש מספר 65, אשר כלל שבילי הליכה, גישרון לחציית הנחל, פינות ישיבה ועוד. עוד במסגרת העבודות לחיבור קהילות האזור לנחל, נחנך לפני כשנה שביל המחבר את כפר תבור אל נחל השבעה דרך ערוץ קסום, שאומץ על ידי נוער כפר תבור. החיבור לנחל קשת הוא המקטע הרביעי שנחנך כעת.

הפרויקט בוצע בהובלת הרשויות המקומיות הגליל התחתון, כפר תבור ושיבלי אום אל ג'אנם, רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, כפר הנוער החקלאי כדורי, תאגיד "מיאהקום" (תאגיד המים והביוב של כפרי הגליל התחתון), רשות מקרקעי ישראל – הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, המשרד להגנת הסביבה וקק"ל.

הנחל והשביל ממבט על – קרדיט צילום: אורי וולהנחל והשביל ממבט על – קרדיט צילום: אורי וול

סיפור המסלול נחל השבעה

נחל השבעה (ואדי אַלְמִידִי) מתחיל את דרכו במזרח הרי נצרת. הנחל יורד לעבר קיבוץ בית קשת, עובר בין בית ספר כדורי לשיבלי ומתחבר לנחל תבור מדרום לצומת גזית. שמו העברי של הנחל מנציח את שמם של שבעה לוחמי פלמ"ח שנהרגו בנחל במלחמת העצמאות.

בנחל, שאורכו כשמונה ק"מ, מתקיימת בחורף זרימה שיטפונית מהרי נצרת ובהמשך השנה זרימה שמקורה במעיינותיו ובמעיינות יובליו – נחל קשת ונחל אזנות. ערוץ הנחל נשמר טבעי במורדות ההרים, אך במהלכו בשטחים החקלאיים הוסדר לתעלה ששינתה את אופיו הטבעי לחלוטין.

נחל תבור ויובליו הם מסדרון אקולוגי חשוב המקשר את בקעת הירדן עם הגליל התחתון. נחל השבעה כאמור זוכה כעת לשיקום, השבת המופע והצמחייה הטבעיים שלו ופיתוחו למקום מפגש לתושבי הסביבה.

המסלול

השביל יוצא מסוף רחוב תבור בשכונת אלונים בכפר תבור, שלט עץ המורה על השביל מסמן את תחילתו. מכאן יורד ערוץ קסום לנחל השבעה (ואדי אל מידי), שם נפגוש בשביל בטון לאורך הנחל כולו. בהמשך הדרך גשרון עץ המוביל לפרגולה ושלט הסבר. חזרה לדרך תוביל עד לדרך החוצה מהכפר שיבלי, כשאנו צועדים למרגלותיו כל הדרך. נחצה את הדרך ונמשיך על שביל הבטון, ונפגוש שלטי הסבר על בעלי החיים בנחל, שיצרו תלמידי שיבלי וכדורי מפסיפס. בהמשך גשרון עץ נוסף המוביל לפינת פיקניק מוצלת.

כשנחזור לשביל – הוא יהפוך לשביל חצץ כבוש (מחלוטה) המתפתל לצד הנחל בינות לעצים ולצמחייה העשירה שהנחל מזמן. השביל ימשיך במעלה הערוץ עד המפגש עם נחל קשת ולאורכו, שביל מוצל עם מגוון פינות ישיבה שממשיך ועולה עד למרגלות כפר הנוער החקלאי כדורי, שם נגיע לשלט פסיפס ולפרגולה - כיתת חוץ המשמשת את כדורי. לאורך השביל יש פינות ישיבה וחניונים וביניהם מקומות שטיפחו ילדי הסביבה, המאמצים את הנחל. אורכו הכולל של השביל, כולל הקטע בנחל קשת, הוא כ-3 ק"מ.

רשמו בווייז : חניה שכונת אלונים, מורן, כפר תבור: https://waze.com/ul/hsvc1vztzg

חניון נחל קשתhttps://www.google.com/maps?q=32.6994505,35.4090846&z=17&hl=he