לעיריות אין סמכות להכניס מצלמות אבטחה לגני הילדים ואסור להן לעשות זאת.

דורית חזן יו"ר ארגון גננות מחנכות.
דורית חזן יו"ר ארגון גננות מחנכות.

 כך עולה ממכתב ששלחה הבוקר (א') יו"ר ארגון גננות מחנכות, דורית חזן, לשר החינוך נפתלי בנט ולבכירים במשרד החינוך.

"הניסיון מלמד שוב ושוב שסרטונים שמצולמים במצלמות אבטחה דולפים החוצה ומתפרסמים ברשת", כתבה חזן לבנט, "האם מישהו היה רוצה לגלות שהילד שלו מופיע בסרטון שמתגלגל ברשתות החברתיות? אנו, הגננות, איננו מוכנות בשום פנים ואופן שתמונות וסרטונים של הילדים שאנו מחנכות יוקרנו במקום כלשהו. מדובר בהצעה מסוכנת שאמורה להדיר שינה מעיני שר החינוך ובכירי משרד החינוך".

סגן ראש עיריית פתח תקווה, איתי שונשיין, פרסם לאחרונה כי הוא פועל כדי שהעירייה תתקין מצלמות אבטחה בכל גני הילדים העירוניים והפרטיים עד תחילת שנת הלימודים הבאה. בתגובה, שלחה חזן את המכתב לבנט, שבו התריעה כי זוהי חריגה מסמכותה של העירייה, שאינה המעסיקה של הגננות ואינה אחראית על המתרחש בגנים.

"הגננות מועסקות במשרד החינוך והוא הרגולטור והסמכות החוקית והחינוכית בגנים העירוניים", כתבה חזן לבנט, "לעיריות אין סמכות להורות להתקין מצלמות בגנים ובוודאי שלא לבלוש אחרי הגננות ולהציץ לגנים. יתרה מזאת: התקנת מצלמות בגני הילדים מחייבת חקיקה. לא רק שאין חוק המאפשר להתקין אותן, גם הצעת החוק שנידונה כיום בכנסת, להתקנת מצלמות אבטחה בגנים פרטיים, אינה אמורה לחול על גנים עירוניים".

"השיח אודות התקנת מצלמות בגנים מהווה פגיעה קשה בכבודן המקצועי של הגננות וגובל בדיבה ובהסתה נגד הגננות", הוסיפה חזן, "יש לטפל בחומרה במקרים של אלימות כנגד ילדים, אך מדובר במספר זעיר של תלונות לעומת אלפי גננות שמבצעות את מלאכתן במקצועיות, במסירות ובאהבה אין קץ לילדים. האם לאור ריבוי מקרי האלימות נגד ילדים מצד הוריהם, העיריות יתקינו מצלמות בבתים ויעקבו אחרי ההורים? התקנת מצלמות תפגע באמון ולא תחזק אותו, ולא תועיל כלל לתחושת הביטחון של הילדים והוריהם".

"נתבע נגד המצלמות בתביעה נגד משרד החינוך"

במידה ויותקנו מצלמות בגני ילדים, ארגון הגננות מתכנן לבקש מבית המשפט להורות למשרד החינוך להסיר אותן. זאת, במסגרת העתירה שארגון הגננות מכין לבית המשפט נגד משרד החינוך לשיפור תנאי עבודתן ולהשוואתם לאלה של המורים. "אנו דורשות ממשרד החינוך למנוע את התקנת המצלמות. אם משרד החינוך לא יעשה זאת, אנחנו נבקש מבית המשפט להסיר אותן", אומרת חזן.

בתביעת שהגננות עומדות להגיש הן מבקשות לשפר את תנאי עבודתן ולהשוותם לאלה של המורים בהתאם לשיפורי התנאים שזכו להם המורים בהסכם "אופק חדש". להצטרפות לתביעה: https://beeoffice.co.il/gananot/index.php?IPay=5a5a3dcc4f5c9 .