קרן ההשקעות הציבורית של ערב הסעודית וקבוצת וירג'ין הכריזו על כוונת ערב הסעודית להשקיע כמיליארד דולר בחברת וירג'ין גלקטיק, החברה שמייצרת חלליות, ווירג'ין אורביט מקבוצת וירג'ין, העוסקת בשיגור לווינים. בינתיים, בישראל, אומר אלירון ירון, מנכ"ל גלקטיק דרימליינס, הנציגות של וירג'ין גלקטיק בישראל: "להערכתנו עד שנת 2023 תייר החלל הישראלי הראשון יטוס לחלל בחללית הפרטית של וירג'ין גלקטיק"

כלים
אלירון ירון וסר ריצ'רד ברנסון( צילום: יח"צ)
אלירון ירון וסר ריצ'רד ברנסון( צילום: יח"צ)

קרן ההשקעות הציבורית (PIF) של ערב הסעודית וקבוצת וירג'ין גלקטיק חתמו על מזכר הבנות (MOU) לא מחייב לשותפות, במסגרתו קרן ההשקעות תשקיע כמיליארד דולרים בחברת ייצור החלליות וירג'ין גלקטיק ווירג'ין אורביט, עם אפשרות להשקעה נוספת, עתידית, בהיקף 480 מיליון דולרים נוספים בשירותי חלל.

הסיכום הושג בין הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן אל סעוד, סגן ראש הממשלה, יו"ר המועצה לענייני כלכלה ופיתוח של קרן המטבע העולמית, וסר ריצ'רד ברנסון, מייסד קבוצת וירג'ין. ההכוונה האסטרטגית לשותפות נעשתה ע"י משרד הכלכלה והתכנון הסעודי.

השותפות בין קרן ההשקעות (PIF) ווירג'ין יוצרת בסיס חזק לקידום טכנולוגיות חדשניות כחלק מהתוכנית של ערב הסעודית לקדם כלכלה מודרנית ומגוונת כחלק מחזונה לשנת 2030.

הנסיך הסעודי, מוחמד בן סלמאן אל סעוד אמר: "השותפות עם קבוצת וירג'ין משקפת את הצעדים הגדולים שהממלכה צועדת אליהם מתוך חזוננו לכלכלה מבוססת ידע ומגוונת. עתידה של ערב הסעודית הוא של חדשנות, כפי שניתן לראות ביוזמת ההשקעה העתידית עליה הוסכם השבוע, ודרך שותפויות עם ארגונים כגון קבוצת וירג'ין נתרום באופן אקטיבי לאותם טכנולוגיות וסקטורים שמניעים את הקדמה ברמה העולמית".

סר ריצ'רד ברנסון, מייסד קבוצת וירג'ין, אמר: "אנו שמחים לקדם בברכה את ממלכת ערב הסעודית כשותפתנו החדשה בווירג'ין גלקטיק, חברת החלליות, ווירג'ין אורביט, תחת הנהגתו של הוד מלכותו מוחמד בן סלמאן אל סעוד. אנו נמצאים כעת חודשים ספורים לפני טיסות של וירג'ין גלקטיק לחלל שיאויישו באנשים על סיפון החללית, ושל וירג'ין אורביט שתחל בהצבת לווינים סביב כדור הארץ. השקעה זאת תאפשר לנו לפתח את הדור הבא של שיגורי לווין ותאיץ את תוכניתנו לתיירות חלל במהירות על קולית מנקודה לנקודה."

אלירון ירון, מנכ"ל גלקטיק דרימליינס, הנציגות של וירג'ין גלקטיק בישראל: "להערכתנו עד שנת 2023 תייר החלל הישראלי הראשון יטוס לחלל בחללית הפרטית של וירג'ין גלקטיק, ואחריו יטוסו לחלל עוד ישראלים רבים. תוך שנים לא רבות טיסה פרטית לחלל תהיה אטרקציה פופולרית ביותר במאיון העליון של ישראל".

מזכר ההבנות נחתם על ידי יאסר בן עות'מאן אל-רומאיין, מנכ"ל הקרן של ערב הסעודית, ופטריק מק'קאל, מנכ"ל בכיר בקבוצת וירג'ין, במסגרת יוזמת ההשקעות העתידית (FII) שמתקיימת השבוע בריאד.

בכפוף לאישורי רגולציה, ההשקעה המיועדת תביא לכך שהקרן תשקיע נתח משמעותי בוירג'ין גלקטיק, חברת החלליות, ווירג'ין אורביט, לצד קבוצת וירג'ין והשקעות אבאר (ABAR) מאבו דאבי. ההשקעה תתמוך בתוכניות הטיסות המסחריות של החברה לחלל ותאיץ את יכולות הייצור והתפעול של וירג'ין אורביט. ההשקעה תאפשר גם פיתוח של הדור הבא של מערכות שיגור לווינים קטנים בשיטות לואו קוסט ויכולות לטיסות חלל מסחריות על קוליות מנקודה לנקודה, ויאפשר פיתוח תעשיות בידור ופנאי לחלל בערב הסעודית.

החברות והקרן ישתפו פעולה ויפעלו לפי מפת דרכים מוסכמת על בסיס חודשי לקידום תעשיית החלל של ערב הסעודית - בקנה אחד עם החוקים הרלוונטיים, כולל בקרת הייצוא של ארה"ב.