מחקר חדש ברמב"ם: 58% מהסובלים מכאב כרוני מתמודדים עם פגיעה בתפקוד המיני. כאבים כרוניים יכולים להשפיע על אספקטים שונים ומגוונים בחיינו. לפי מחקר חדש שנערך ברמב"ם, השלכות הבעיה יכולות להגיע גם לחדר המיטות ולהשפיע באופן משמעותי על חיי המין של אלו הסובלים מכאבים כדוגמת כאבי גב תחתון, מיגרנות וכאבי שלד.

כלים
פרופ' מ.ק אילן גרינולד בכנס ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר
פרופ' מ.ק אילן גרינולד בכנס ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר
נתוני המחקר מצביעים כי 61% מהגברים  ו- 39% מהנשים דיווח כי הכאב משפי על תפקודם המיני. נתון מדאיג לא פחות הוא גילם הצעיר של הסובלים מהבעיה - רק 44 שנים.

המחקר הוצג לאחרונה ביום עיון שהתקיים ברמב"ם ועסק  בנושא ״כאב בתפקוד מיני״. יום העיון, שמשך מאות אנשי מקצוע מתחום הכאב והמיניות לאולם הכנסים ברמב"ם, אורגן על ידי המכון לרפואת כאב ומחלקת אורולוגיה ברמב"ם. מומחי ביה"ח ומומחים נוספים הרצו בפני באי הכנס בנושאים הקשורים לכאב, מיניות והשילוב שביניהם, דנו בבעיות ובסוגיות השונות, הציגו נתונים ומחקרים והעלו את מודעות המשתתפים לנושא המצריך תשומת לב טיפולית ייחודית.

למרות שכיחותן של שתי התופעות: כאבים כרוניים כדוגמת מיגרנות, כאבי גב ושלד ובעיות בתפקוד המיני, לא קיים מידע מחקרי רב הבוחן את ההשפעה של כאבים שונים על התפקוד המיני. אחת הסיבות העיקריות לכך היא ככול הנראה העובדה שמטופלים הפונים אל הרופא לקבלת טיפול לכאב, נמנעים מלשוחח עמו על הבעיה בתפקוד המיני, וזאת מתוך בושה. עד כה, המגבלות הקליניות שייחסו לפגיעה בתפקוד המיני הן מחלות לב וכלי דם, סוכרת, יתר לחץ דם ודיכאון.

סובלים מכאב, נהנים פחותהמחקר בחן 709 איש,  404 מהם דיווחו על כאב שפוגע בתפקוד המיני (58%), מתוכם, 61% גברים

ו- 39% נשים. המחקר הראה כי אף מאפיין אחר כדוגמת גיל, שנות נישואין, רמת השכלה וכדומה, לא השפיע על התפקוד המיני. המאפיין היחיד שנמצא משפיע במחקר הוא רמת הכאב – ככול שהכאב שממנו סבלו היה גבוה יותר, כך דיווחו יותר על פגיעה בתפקוד המיני. בקבוצה אשר דיווחה על פגיעה בתפקוד המיני, הכאב היה חמור יותר וכמות צריכת תרופות נגד כאב ותרופות הרגעה הייתה גבוהה יותר, שהן לעצמן גורם משפיע על התפקוד המיני.

לדבריו של פרופ׳ משנה קליני אילן גרינולד, מנהל היחידה לנוירו- אורולוגיה ברמב״ם שהוביל את המחקר, אחד הממצאים הבולטים ביותר היה הגיל הממוצע של אלה שסובלים מפגיעה בתפקוד מיני בגלל כאבים כרוניים: ״מצאנו כי הגיל הממוצע של אלה שדיווח שהכאב משפיע על התפקוד המיני עמד על 44 שנים בלבד. מדובר בגיל צעיר במיוחד, אשר בו בעיה בתפקוד המיני היא משמעותית במיוחד. שכיחות בעיה בתפקוד המיני בגילאים אלו אצל אנשים שאינם סובלים מכאבים, נמוכה כמחצית. זהו פער משמעותי, שמצביע על דרמטיות ההשפעה של הכאב על היחסים המיניים. כאב כשלעצמו הוא בעל השפעה גדולה על התפקוד המיני, יותר מאשר כל גורם מוכר אחר״.הפקטור העיקרי המשמעותי ביותר הוא כאמור עצמת הכאב.

המחקר מראה שדווקא התפקוד בתחום האורגזמה והשפיכה אצל הגבר נפגע מאד ביחס לשאר קטגוריות ההפרעה בתפקוד המיני, ואצל שני המינים נפגע בצורה משמעותית החשק המיני. הנשים  גם דיווחו על רמת כאב גבוהה יותר מזו של הגברים שפגע אצלן יותר בתפקוד המיני . למחקר הייתה רמת היענות גבוהה מאוד אצל אלו שסבלו מכאב ומהפרעה בתפקוד המיני דבר שמלמד על המצוקה שחשים המשתתפים בהקשר זה. ״הממצאים העולים מתוך המחקר מעלים את הצורך לקחת בחשבון מצבים של כאב כרוני כגורמים המשליכים ישירות לרעה על התפקוד המיני", מוסיף פרופ׳ קליני גרינולד, "על גורמי המקצוע להתייחס לכך כאשר הם מטפלים באנשים הסובלים מכאב כרוני״.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

אפר 23, 2020

ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר

הנהלת מרכז שניידר הודיעה על מינוי חדש בבית החולים: ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה…
דצמ 18, 2019

תואר ראשון בחינוך למען דור העתיד

ככול שהעולם בו אנו חיים משתנה ומתאים את עצמו לעתיד הטכנולוגי, כך גם דרכי ההוראה וחומרי…
דצמ 11, 2019

כיצד אפשר להשלים כיום בגרויות

לא מעט אנשים אשר אינם סיימו בתיכון את כלל הבגרויות אשר נדרשו להם על מנת שיקבלו תעודת…
נוב 12, 2019

עבודות סמינריון ולימודים

סמינריון, עבודות סמינריון, עבודה סמינריונית, כתיבת סמינריון, כתיבת עבודות, כתיבת עבודה…
יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…