אשדוד: מסיג גבול שהציב מכולה על אדמות המדינה נאלץ לפנות את הקרקע בעקבות פעולות האכיפה של מפקחי רשות מקרקעי ישראל. מסיג גבול, בעל מוסך באשדוד אשר הציב מכולה על שטח בבעלות המדינה על שטח אשר לא הוקצה לשימושו, פינה את הקרקע, באזור התעשייה הקלה באשדוד, בעקבות פעילות אכיפה של מפקחי רשות מקרקעי ישראל.

צילום אילוסטרציה: רשות מקרקעי ישראל
צילום אילוסטרציה: רשות מקרקעי ישראל

הסגת גבול במקרקעי ציבור היא עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל מסיג גבול, תושב אשדוד, שאותר לאחרונה ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראל כאשר הוא פולש לאדמות המדינה, נאלץ לפנות את השטח בעקבות פעולות אכיפה של מפקחי רשות מקרקעי ישראל.

הפלישה לאדמות המדינה אותרה במסגרת הפעילות השוטפת שמקיימים מפקחי רשות מקרקעי ישראל לניטור עברות מקרקעין. המפקחים גילו כי הפולש, אשר מפעיל מוסך באזור, פלש לקרקע בבעלות המדינה באזור התעשייה הקלה שבאשדוד, והציב במקום מכולה לשימושו העסקי לאחסון ציוד, כל זאת ללא היתר ובניגוד לחוק.

מפקחי הרשות מסרו לפולש התראה והזהירו אותו כי הוא עובר על החוק וכי עליו לפנות את הקרקע, ולא, הוא יפונה לפי החוק בליווי המשטרה ואף תוגש נגדו תלונה בגין הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה שנתיים מאסר בפועל.

לאחר שהפולש לא פינה את הפלישה, הגישה נגדו רשות מקרקעי ישראל אף תביעה לבית המשפט בגין הסגת גבול במקרקעי הציבור. בעקבות התביעה ולאחר שהבין את נחישותם של המפקחים לפנותו, העדיף הפולש לפנות את הקרקע בעצמו, על מנת להימנע מתביעות נוספות.

הפולש פינה את המכולה מהקרקע, ניקה אותה והחזיר את הקרקע לידי המפקחים והמדינה. מפקחי רמ"י החזירו את הקרקע למאגר הקרקעות הציבורי והציבו במקום שילוט המתריע מפני פלישות חוזרות.

יואב ששון, מנהל מרחב ירושלים בחטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, אומר: "מדובר בפלישה של בעל עסק שניסה להשתלט על אדמות המדינה לטובתו האישית ועל חשבון הציבור, אך נתקל בנחישות המפקחים לפנותו והעדיף לבצע פינוי עצמי.

מדיניות האכיפה המחמירה של הרשות מוכיחה עצמה שוב ושוב כאשר פולשים רבים מעדיפים לבצע פינוי עצמי על מנת שלא להסתבך בתביעות וחוסכים בכך בזבוז משאבים מיותרים מכספי הציבור. מפקחי רמ"י ימשיכו לפעול לשמירה על אדמות המדינה לטובת הציבור כולו ולא יאפשרו למסיגי גבול ועברייני קרקעות לגזול את אדמות המדינה על חשבון הציבור".