ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו הגב' שרה נתניהו השתתפו בארוחת ערב, היום - 20.2.17 יחד עם ראש ממשלת סינגפור לי הסיין לונג ורעייתו הגב' הו צ'ינג בארמון הנשיאותי. במסגרת הערב בארמון נקרא סחלב על שם בני הזוג נתניהו. ראש הממשלה אמר בפתח ארוחת הערב: "אני חושב שהרבגוניות, שאותה הזכרת, אדוני ראש הממשלה, נותנת לנו גם כוח רב. יש לנו אזרחים שהגיעו ממאה מדינות ויש לנו בישראל אוכלוסייה ערבית משגשגת. יותר ממליון מאזרחינו הם אזרחים ערבים, הם לוקחים חלק פעיל בחיים הלאומיים. "

רה"מ נתניהו ורעייתו בארוחת ערב עם ר"מ סינגפור ורעייתו בארמון הנשיאותי
רה"מ נתניהו ורעייתו בארוחת ערב עם ר"מ סינגפור ורעייתו בארמון הנשיאותי
את שנת הלימודים הזאת פתחתי בבית ספר ערבי בגליל ודיברתי שם עם ילדות שרוצות להיות רופאות. אמרתי להם: "זאת המדינה שלכן. תשקדו, תלמדו ותצליחו". תרבות זאת של רבגונות וסובלנות היא ההיפך ממה שאנו רואים באזורים רבים של המזרח התיכון ולצערי גם במקומות רבים בעולם שם יש חוסר סובלנות תרבותי, רודנות תרבותית ואלימות תרבותית. בתחילת המאה ה-21, מתחולל בעולם מאבק עיקש. האינטרס של כולנו הוא שידן של הסובלנות, הרבגוניות והקידמה תהינה על העליונה ושהמודרניות תגבר על הברבריות והניסיון להחזיר את העולם אחורה לימי-הביניים.

אני חושב שזה משותף לכולם, לחברות שלנו, למדינות המערב, למדינות אסיה ולעולם המוסלמי עצמו. ביקרתי לאחרונה בשתי מדינות מוסלמיות – אזרבייז'אן וקחזחסטאן, ואפשר לראות כמה הם באמת משתוקקים לאחוז בעתיד. אפשר לראות כמה הם דוגלים בסובלנות. ביקרתי בבית כנסת כמו זה שהיינו בו היום, וכמו שהיה היום, ילדים יהודים שרו שירים בעברית במדינה שרובה מוסלמית.

זה מה שאנו רוצים לראות. אנו רוצים לראות את הסובלנות הזאת ואת הקבלה הזאת שיכריעו בסופו של דבר את גורלו של אזורנו ואת גורל השלום.

אני מבטיח לך שאני מחוייב לשלום ושאזרחי ישראל כמהים לשלום, כולנו. אנו מייחלים לשלום מפני שהעם שלנו יודע, כפי שאמרת, את מחיר המלחמה. איבדנו אהובים, אני עצמי נפצעתי במלחמה. השלום עדיף לאין שיעור. המפתח לשלום הוא לנטוש את הכוונות הרצחניות, להתחיל להכיל ולפתור את הסכסוכים השונים.

אני חושב שהיום יש לנו הזדמנות לעשות זאת, כיוון שאפשר לחוש בשינוי עצום שחל בעולם הערבי ובמדינות ערב רבות, ואני מקווה, כפי שאמרנו בשיחתנו קודם, שנדע לנצל את היחס החדש הזאת כלפי ישראל כדי לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אנו משקיעים מאמצים רבים בכך, רובם אינם מתפרסמים. netanyahu singapur 9db73

רציתי לומר דבר מה בנוגע להישגים הבלתי רגילים של סינגפור. אני חושב שהעובדה שאנו עובדים יחד, שאנו משתפים פעולה בכלכלה, במסחר, בטכנולוגיה, ברפואה, בכל תחום, זה מחזק את שתי המדינות שלנו. שתי המדינות שלנו נהנות ממוניטין בעולם, אך כשאנו חוברים יחד, מתקבל, אם יותר לי להשתמש בז'רגון, מותג חזק יותר. המותג הזה עוצמתי.

שוחחנו היום על שיתוף פעולה במדינות נוספות. אנו עושים את זה כבר במדינה אחת באפריקה. אני חושב שאנו צריכים לעשות זאת במדינות רבות באפריקה ובאזור הפסיפיק. יש לנו הרבה מה להציע לאנושות. ההצלחה שלנו מיטיבה לא רק עם החברות שלנו ועם אזרחינו; את ההצלחה הזאת נוכל להפיץ בכל רחבי העולם.

ישראל פונה לכיוון אסיה בצורה ברורה ותכליתית. בחודש הבא אבקר בסין. מאוחר יותר השנה, יבקר בישראל ראש ממשלת הודו מודי. בדיוק באמצע הדרך בין הודו לסין נמצאת סינגפור, ואיני מתכוון רק במובן הגיאוגרפי אלא שאתם השער לאסיה. סינגפור היא שותפה מושלמת עבורנו. חברות ישראליות כבר מבינות את זה, ואני מקווה שבעקבות הביקור הזה, חברות נוספות רבות יבינו את זה. אנו מאמינים בסינגפור, אנו מעריכים את סינגפור, אנו מוקירים את המנהיגות האיתנה שהפגנת, אדוני ראש הממשלה, ושאתה ממשיך להפגין.

ברצוני להרים כוסית לחיי מנהיגותך, לידידותנו, לרעייתך ולזיקה היוצאת דופן בין אזרחי ישראל לאזרחי סינגפור.