היום הבינלאומי נגד הומופוביה: בנוער העובד והלומד החליטו להקדיש את הפעילות החינוכית של התנועה לציון יום הבנ"ה לזכרה של שירה בנקי ז"ל. פעולות נגד הומופוביה יעברו בכל רחבי הארץ לעשרות אלפי חניכים.

מצעד הגאווה. צילום: הנוער העובד והלומד
מצעד הגאווה. צילום: הנוער העובד והלומד

בוועידה העשירית של הנוער העובד והלומד שהתקיימה בקיץ 2015, התקבלה החלטה ברוב מוחץ שעל התנועה להיאבק בהומופוביה, בין היתר באמצעות ציון יום הבנ"ה. במהלך הועידה, בזמן שחניכי התנועה קיימו דיונים בנושא החלטות הועידה, נודע כי שירה בנקי ז"ל מתה מפצעיה לאחר שנדקרה באכזריות במצעד הגאווה בירושלים. פחות משנה לאחר הרצח הנורא, החליטו בנוער העובד והלומד להקדיש את הפעילות החינוכית של התנועה לציון יום הבנ"ה לזכרה של שירה בנקי ז"ל.

במהלך היום הבינלאומי נגד הומופוביה (יום הבנ"ה, 17.5) תעבור פעולה שנכתבה במיוחד לציון יום הבנ"ה לעשרות אלפי חניכים בכל הקבוצות משכבות ח'-יב'. בפעולה יפגשו החניכים עם סיפורי החיים של להט"בים ועם ההומופוביה איתה נאלצים להתמודד. בנוסף, יתקיימו דיונים על ההישגים שיש לקהילה הגאה במדינת ישראל לצד התגברות גילויי האלימות.

פרויקט נוסף שמובל ע"י התנועה לציון יום הבנ"ה הוא ימי עיון מיוחדים בנושא המאבק נגד הומופוביה בחמישה בתי ספר מקצועיים בהם מתקיימת פעילות של הנוער העובד והלומד. יום העיון הייחודי הוא תוצר של שיתוף פעולה בין מערכות בתי הספר, המדריכים החברתיים מהנוער העובד והלומד וצוות 'לגדול להט"ב בישראל' - להט"בים בוגרי התנועה המספרים את סיפורם האישי.

ביום העיון ידונו התלמידים על ההומופוביה בבית-ספרם, איך היא משליכה על חייהם, ועל ביטויי הומופוביה בתרבות ובפוליטיקה. כ-500 תלמידות ותלמידים יעברו את יום העיון, אשר מתוכנן להתרחב לבתי ספר נוספים בשנה הבאה. מעבר לפעילות החינוכית, ישתתפו חניכי הנוער העובד והלומד באירוע בתל אביב לציון יום הבנ"ה שמתקיים ביום חמישי, 19.5, ומאורגן ע"י ארגון הנוער הגאה והמרכז הגאה בעיריית ת"א.

אסף פרי, מרכז הדרכה "גוונים" בנוער העובד והלומד: "החלטנו להקדיש את הפעילות של יום הבנ"ה לזכרה של שירה בנקי ז"ל. שירה הייתה נערה ביקורתית שלא וויתרה על הבעת דעתה, ולוחמת אמיתית עבור צדק ושוויון. אנחנו רוצים לראות בשירה סמל לבני ובנות הנוער בתנועתנו, שילחמו כחלק ולצד כל אוכלוסייה בחברה הישראלית שעדיין לא זוכה לשוויון ועדיין סובלת מאלימות ובריונות."