שתי משלחות של ישראלים ופלסטינים – משלחת נוער ומשלחת מבוגרים משני הצדדים - ינהלו מו"מ עממי ברמת השטח על סיום הסכסוך, בשני מוקדים במרכז ת"א

ההזמנה לאירוע. האם הצדדים יגיעו להסכם?
ההזמנה לאירוע. האם הצדדים יגיעו להסכם?

כל קונגרס מזמין משלחת ישראלית ומשלחת פלסטינית לנהל מו"מ על סיום הסכסוך. הדיונים נערכים בפני קהל ובהשתתפותו. ברור כי לכל המשלחות, הישראלים והפלסטינים, אין כל הסמכה רשמית מצד הנהגתם הפוליטית לנהל משא ומתן ולהגיע להסכם מחייב. מטרת האירוע, כמו של ארועים קודמים מסוג זה, היא להראות כי ישראלים ופלסטינים ברמת השטח, הבאים ממגוון גדול של רקעים בשתי החברות, יכולים לשבת יחד ברוח טובה, לדון בכל היבטי הסכסוך כולל הבעיו הקשות והרגישות ביותר – ולהגיע להסכמה.

המארגנים מקווים כי דוגמא זאת תיתן השארה להנהגות הפוליטיות בשני הצדדים – ותדחוף אותן – להגיע בסופו של דבר להסכם מחייב ולממש אותו הלכה למעשה.

אירועים מסוג זה כבר התקיימו מספקר פעמים בעבר – אך זוהי הפעם הראשונה בה ייערכו במקביל שני קונגרסים עממיים למו"מ. בני הנוער – ינהל מו"מ באולם הסלון בבית ציוני אמריקה; המבוגרים –ינהלו מו"מ במרחב הציבורי הפתוח. השוואת הדרך בה ידונו נוער ומבוגרים משני הצדדים בבעיות הסכסוך יכולה להניב תובנות חשובות להמשך המאמצים להגיע לשלום.

ארוע זה הוא שלב נוסף בדרך להקמתו של 'קונגרס ישראלי-פלסטיני עממי' – רחב, משמעותי ובעל השפעה פוליטית. בראש המיזם החשוב ופורץ הדרך עומד ד"ר ספיר הנדלמן, חתן פרס פיטר בייקר למחקרי שלום וסכסוכים, שביחד עם חבריו הוביל מסםר רב של קונגרסים דומים באוניברסיטאות מובילות בארה"ב וקנדה, בחדרי ישיבות בישראל, ולאחרונה במקומות ציבוריים בת"א, בירושלים ובשטחי הרשות הפלסטינית.