כבכל שנה בליל הסילבסטר (31.12) יהיו צוותי מד"א ברחבי הארץ ערוכים בכוננות גבוהה על מנת להעניק מענה רפואי מהיר ויעיל במידת הצורך. תחנות מד"א יתוגברו בחובשים ופרמדיקים ובכונני מד"א הרכובים על אופנועים והמצוידים בציוד רפואי.

כלים

צוותי מד"א הפרוסים בכל רחבי הארץ תודרכו בהנחיות בטיחות מיוחדות בנהיגת חירום הכוללות בין היתר התייחסות מיוחדת לערנות יתרה כלפי הולכי רגל במהלך ערב השנה האזרחית החדשה. מדי שנה בליל הסליבסטר מוזעקים צוותי מד"א לטפל במקרים רבים בהם צריכת יתר אלכוהול של בני נוער ומבוגרים, תאונות דרכים ופצועים מאלימות ואירועים נוספים.

לקראת האירועים הרבים הצפויים בסילבסטר ברחבי הארץ, מזכיר מד"א לציבור את דגשי הבטיחות הרלוונטיים, שנועדו לשמור על שלומם וביטחונם של החוגגים:

-הימנעו מצריכה מופרזת של אלכוהול! צריכת אלכוהול מופרזת, עלולה לגרום להרעלה ואף למוות במקרים מסוימים. בנוסף, יש לזכור כי מחקרים מוכיחים שאלכוהול נוטה לגרום להפעלת אלימות רבה של השותה כלפי סביבתו וכמובן שאין לנהוג תחת השפעת אלכוהול.

במד"א מזכירים כי הסיכונים הפיזיולוגיים הכרוכים בשתיית אלכוהול, כוללים השתטות, בלבול, אובדן זיכרון, פגיעה חמורה בקואורדינציה ועייפות מוגברת. במקרים חמורים, עלול המשתכר להיכנס למצב של תרדמת, עד לדום נשימה ומוות.

במצב חירום, יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:

יש להרחיק את הנפגע ממקום מסוכן, כגון כביש, מרפסת, מכונות חשמליות, כלי רכב וכו'. אם הנפגע מחוסר הכרה ואינו נושם, התחילו מיד בפעולות החייאה והזעיקו את כוחות מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום 101.

במידה והנפגע מקיא, הטו אותו על צידו. אין לתת לנפגע לשתות קפה, או כל נוזל אחר, מכיוון שבשל אובדן הרפלקסים, הוא עלול לשאוף כל נוזל אל ריאותיו ולהיחנק.

-אל תשאירו בקבוקי משקה ללא השגחה! במד"א מבקשים מהציבור שלא להשאיר כוסות או בקבוקי משקה פתוחים ללא השגחה במסיבות, מחשש שמא יוכנסו אליהם חומרים כימיים, דוגמת סמים מסוגים שונים, כדורי מרץ ועוד.

-הימנעו מלהיכנס לאולמות צפופים במיוחד: צעירים המתכננים לבלות במסיבות רבות משתתפים, מתבקשים לבדוק בעת כניסתם לאירוע את התפוסה המרבית שמאפשר האולם ולהימנע מלהידחק למקומות בהם התפוסה עולה על המותר, מחשש לפגיעה כתוצאה מדוחק וצפיפות.

-הורים לילדים? שימו לב: במד"א מחדדים גם את ההנחיות להורים, ומבקשים מהם לשים לב שילדים מתחת לגיל 18 אינם צורכים אלכוהול בליל הסילבסטר. במד"א מזכירים להורים כי במהלך השנה החולפת, טיפלו כוחות מד"א בילדים ונערים, שפונו מחוסרי הכרה לבתי החולים לאחר צריכת אלכוהול מופרזת.

במד"א קוראים לציבור להישמע להנחיות כוחות הביטחון ולגלות ערנות. בכל צורך רפואי יש להתקשר לקו החירום 101 של מגן דוד אדום ולהישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.

במד"א מזכירים לציבור הרחב כי בכל אירוע של פציעה גם האזרחים הנמצאים בזירה יכולים לעזור במשימת הצלת החיים במספר פעולות פשוטות.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "כבכל שנה כוחות מד"א ערוכים מראש בכוננות ובכוחות גדולים בליל השנה האזרחית החדשה על מנת לתת מענה מהיר לכל אירוע בכל מקום ברחבי הארץ. אני קורא לציבור המבלים לנהוג באחריות ולהימנע מצריכה מופרזת של אלכוהול. ברצוני לאחל לכל אנשי מד"א ולציבור הרחב שנה אזרחית שקטה ובריאה."