ההבטחה לעדיפות לאומית – למרות שאין שום עיר חרדית בפריפריה. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "ש"ס תזרוק עשרות מיליוני שקלים על הקמת מקווה על כל גבעה ובית כנסת ליד כל מקורב. נראה שאין סיכוי שנתעורר מהסיוט הזה ונגלה שמדובר רק בחלום נורא"

המשרד לשירותי דת יקבל 70 מיליון שקלים להקמת מבני דת, מקוואות והתקנת עירובים. זהו על פי הפרשן החרדי אבי בלום אחד הסעיפים בהסכם הקואליציוני של יהדות התורה. בלום, הכותב ברשת העיתונים החרדית "קו" ומשדר ברדיו "קול ברמה" הוא ככל הידוע הראשון החושף חלק מהסעיפים הכספיים הסקטוריאליים של ש"ס (ציטוט בהמשך). הגילויים מעלים את האפשרות שבהסכם של ש"ס יש לא פחות הישגים כספיים מגזריים מאשר בהסכם של יהדות התורה שעורר סערה ציבורית גדולה כל כך.

המפלגות החרדיות, ובייחוד ש"ס, מייחסות חשיבות רבה להקמת מבני דת ב איזורים רבים ככל האפשר. סיבה אחת היא שזו דרך מצויינת לסייע למקורבים ולגמול לפעילים מפלגתיים. הסיבה השנייה היא שמבני דת באיזורים חילוניים מסייעים מאוד להחזיר בתשובה

על פי בלום, ההסכם כולל סעיף נוסף בעל משמעות שיכולה להגיע למאות מיליוני שקלים: הערים החרדיות יוחזרו לרשימת איזורי העדיפות הלאומית. הסעיף הזה מוזר במיוחד משום שאין שום עיר חרדית בפריפריה. יש שתים ערים חרדיות בשטחים, אבל שתיהן ממש על הקו הירוק במרכז הארץ. קשה מאוד למשל להבין איך אפשר יהיה להכריז על העיר החרדית מודיעין עילית כאזור עדיפות, כאשר העיר השכנה מודיעין לא תוכרז. העיר ביתר עילית סמוכה לירושלים.

סעיף שלישי הוא חידוש חוק נהרי, החוק המחייב רשויות מקומיות לתקצב מוסדות חרדיים גם אם אינם מלמדים תוכנית ליבה. הסעיף הזה אינו מופיע בהסכם של יהדות התורה ונראה שהוסכם בין המפלגות להשאיר אותו לש"ס, שכן הוא היה יוזמה שלה מלכתחילה וקרוי על שם אחד מבכיריה.

שני סעיפים הרבה פחות בעייתיים ואולי אפילו חיוביים על פי אותו מקור:

- מדי שנה יוקצו לפחות 5000 דירות יעודיות לחרדים

- יוקצו 8 מיליון שקלים למלגות לסטודנטים חרדיים

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה כי "מי שקיווה שההסכם הקואליציוני של יהדות התורה מסיים את מסע הסחטנות החזירי של המפלגות החרדיות התבדה. הליכוד המשיך במכירת החיסול של ערכי הציונות ותקציבה ושל עתיד המדינה והכלכלה. נראה שאין סיכוי שנתעורר מהסיוט הזה ונגלה שהוא היה רק חלום נורא. לא נותר אלא לקוות שהממשלה הנוראה הזאת תופל מוקדם ככל האפשר בטרם תספיק להגשים את מזימותיה".

"על פי הפרסומים", אמר רגב, "ש"ס תזרוק עשרות מיליוני שקלים על הקמת מקווה על כל גבעה ובית כנסת ליד כל מקורב. הערים החרדיות", אמר עוד רגב, "יוחזרו ללא כל הצדקה ולמרות שאינן בפריפריה, לעדיפות לאומית, מה שיאפשר לחזור ולשווק דווקא לאברכים דיור בזול במרכז הארץ, כמו בימי שר השיכון אטיאס הזכורים לרע". עוד ציין רגב ש"מה שהמפלגות החרדיות קוראות לו בשם המכובס 'תרבות תורנית' הוא במציאות תקציבים לארגונים מפלגתיים ולהחזרה בתשובה".

מצורף הציטוט הרלבנטי מטורו של בלום (קישור למקור):

..."כמאה סעיפים כולל ההסכם עם ש"ס ונכללות בו הטבות לרוב: 70 מיליון שקלים למבני דת, מקוואות ועירובין, החזרת חוק נהרי, תוספת בבסיס התקציב לתרבות תורנית, מלגות לסטודנטים חרדים בסך 8 מיליון שיועברו ישירות לסטודנטים, ועוד כהנה וכהנה. אם רק חלק מההבטחות יקוימו, אנחנו מסודרים"....

..."למרבה המזל (נכון יותר לומר: טיפת מזל, ולא יותר), גם בסוגיה הזאת ההסכם של ש"ס משמש מעין מקצה שיפורים חלקי לזה של יהדות התורה. במסגרת ההסכם נקבע פרטנית כי יוקצו יעדים לבניית 5,000 יחידות דיור בשנה לחרדים. בנוסף, תתוקן החלטת הממשלה והיישובים החרדים ישובצו במפת אזורי העדיפות הלאומית".