יושבי ראש השדולה חה"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) וחה"כ יואב קיש (ליכוד)"*ההקפאה משדרת לעולם, ולערבים בפרט, שחלילה הנוכחות שלנו בחבלי ארץ אלה היא זמנית, וחמור מכך: היא מייצרת אצל אבו מאזן את הרושם, שהטרור המדיני שהוא מפעיל נגדנו בעולם אכן מביא לו הישגים.

לדבריהם,על השדולה לאזן את הלחץ הפוליטי והבינלאומי המופעל על הממשלה ועל העומד בראשה, ולהביא למימוש רצון הבוחר, לפריצת מחסום ההקפאה ולחידוש תנופת הבניה הן בירושלים בירת ישראל והן ביהודה ושומרון." *

שדולת א"י בכנסת, שהוקמה רק לפני כשבוע וחצי, הציבה לעצמה כיעד ראשון ומיידי את שבירת ההקפאה וחידוש תנופת הבניה ביו"ש ובירושלים.

השדולה התכנסה היום על מנת לדון בנושא ההקפאה, ולברר בראש ובראשונה את הנתונים העובדתיים, בהמשך לדבריו של ראש הממשלה בשבועות האחרונים. יושבי ראש השדולה, חה"כ יואב קיש ובצלאל סמוטריץ', ציינו כי ההקפאה אינה רק סוגיה התיישבותית, אלא גם אירוע בעל משמעות מדינית מרחיקת לכת.

בפני השדולה הופיע ד"ר אלן בייקר, לשעבר היועמ"ש של משרד החוץ וחבר בועדת השופט לוי, שהתבקש להרצות על חוקיות הבניה בירושלים וביו"ש בהיבט של הדין הבינלאומי ועל השאלה עד כמה מסכנות הצעות ההחלטות המוגשות למועצת הביטחון את מדינת ישראל.

בייקר פתח בדברי הסבר למעמד הבינלאומי של יהודה ושומרון והסביר למה מקרה ההתנחלויות איננו שונה מרוב מדינות העולם.

"ברמה המשפטית הטיעונים בשטח צריכים להישמע בצורה ברורה יותר. גורמים רשמיים לא מדברים על א"י כמדינת העם היהודי, אלא על השטחים הכבושים ולא כך צריך להיות." עוד הוסיף בייקר: " היחס היום מצד ממשל האמריקני איננו כפי שהיה בעבר."

*חה"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "אנחנו כאן כדי להגיד די להקפאה. לאייתכן שממשלה לאומית שחרתה על דגלה את ההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל היא זו שתקפיא את הבנייה ביו"ש. לא די בדיבורים, הגיע הזמן למעשים, הגיע הזמן לשבור את ההקפאה.*

*חה"כ יואב קיש (ליכוד): היום בשדולה שוחחנו על מעמדה המשפטי של ההתיישבות מבחינת החוק הבינלאומי, עלינו לפעול לביטול הנרטיב השקרי של הערבים בנושא הכיבוש ולהוביל שיח על זכותנו ההיסטורית והמשפטית על כל חלקי ארץ ישראל. *

*בשדולה הוצגו נתוני צמיחת ההתיישבות בשנים האחרונות אשר הראו על ירידה בבנייה בהתיישבות. חובתנו להמשיך ללחוץ על הממשלה ולפעול לקידום הבנייה בהתיישבות. הלחצים האמריקאים ברורים אך יש גידול טבעי בהתיישבות ולא ייתכן שנחנוק את ההתיישבות ולא נאפשר המשך צמיחה ותמיכה לגידול בהתיישבות.*

בנוסף הוצגה בפני חברי השדולה מצגת של מועצת יש"ע ובה נתונים על היקף הבניה ביהודה ושומרון ב 15 השנים האחרונות, ועל הגידול באוכלוסיה ביו"ש ב 10 השנים האחרונות.

מהמצגת עולה כי התחלות הבנייה ביהודה ושומרון הוא הנמוך ביותר בשני העשורים האחרונים.

כפי שציין רוה"מ, ישנה עלייה באוכלוסיית יהודה ושומרון. הנתונים מראים שאחוזי הגידול הטבעי בצמיחה ואילו אחוזי ההגירה ליו"ש בירידה וזאת בעקבות הקפאת הבנייה והתכנון.

נתון נוסף הראה כי הבנייה הפרטית ממשיכה לצמוח בקצב הצפוי ואילו המקור העיקרי לירידה באחוזי הבנייה נובע מצמצום בבנייה הממשלתית.

הנתון האחרון שהוצג נגע להשוואה של הבנייה בירושלים המערבית והמזרחית. הוצג שבעוד שבמערב ירושלים יצאו לשוק כאלפיים יחידות בארבע השנים האחרונות, בירושלים המזרחית מדובר על מספר יחידות בלבד. הנתונים נלקחו ממחלקת המחקר של מועצת יש"ע ומבוססים על נתוני הלמ"ס.

בכינוס השתתפו ראשי השדולה חה"כ יואב קיש (ליכוד) וחה"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) סגן השר אלי בן דהן וכן חברי הכנסת: מיקי זוהר, עודד פורר, שולי מועלם, ינון מגל וניסן סלומינסקי. כמו כן השתתפו ראשי מועצות ופעילים מרכזיים של הליכוד ושל הבית היהודי.