יו"ר הכנסת: השירות הלאומי איננו "מזימה ציונית"; סיפורי בדים ותיאוריות קונספירציה על "הממסד הציוני" מחבלים בשירות האזרחי ובניסיון ליצור שפה משותפת בין חלקי החֶברה

יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, תוקף הערב (ג') גורמים קיצוניים, בעיקר בציבור הערבי, הקוראים שלא ליטול חלק בשרות האזרחי או הלאומי. בדברים שנשא בפני באי טקס ההצדעה השנתי למתנדבי השירות האזרחי- לאומי בבנייני האומה, אמר ריבלין: "ישנם כאלו המנסים לצייר את ההתנדבות, כאילו היא פועלת בשירות אידיאולוגיה ממסדית. כך מארגנת התנועה האיסלמית כנסים תחת הכותרת "אני לא משרת", תוך שהיא מעלה טיעונים אנכרוניסטיים, כאילו השירות האזרחי הוא "מזימה ציונית", שכל תכליתה לסכסך בין ערביי ישראל ולמחוק את זהותם הקולקטיבית."

"לאלו שותפים גם רבנים רדיקליים מתבדלים, שמטיפים לצאן מרעיתם כי "התנדבות משמעותה לשתף פעולה עם הציונים". וכך, באמצעות רטוריקה זולה, שעושה שימוש בסיפורי בדים ותיאוריות קונספירציה על מה שהם מכנים בארס "הממסד הציוני" – הם מנסים לחבל בכל ניסיון ליצור שפה משותפת, ולהניח יסודות לקיומנו המשותף כאן. מול מחנה זה, עומדים אתם, מתנדבי השירות האזרחי".

יו"ר הכנסת פנה אל המתנדבים: "השירות האזרחי איננו מזימה ציונית. אתם מבינים היטב, שכולנו חולקים חברה אחת, ומשרתים חברה אחת, שיש בה ציונים ושאינם ציוֹנים, ולכן אתם עמודי התווך של החברה הישראלית. אתם מכירים בעובדה שבין אם נרצה ובין אם לא, כולנו- ערבים כיהודים; חילונים כחרדים; ציונים ושאינם ציוניים - חולקים גורל משותף."

יו''ר הכנסת הוסיף, כי הגידול במספר המתנדבים בעיקר בקרב החרדים והערבים מהווה "הוכחה לשינוי אמיתי, חיובי, שמתחולל בתוכנו, מתחת לפני השטח, באיטיות אך בהתמדה. השינוי שצומח מלמטה, מתוך החברה, שנוצר מתחושת גורל משותף, מהזדהות ונכונות. ללא גזרות, ללא איומים, בלי צורך בחקיקה פוגענית, בלי קיצורי דרך, שיעור המתנדבים גדל, והוא עוד יזנק מעלה."

האירוע, שנערך ביוזמת מנהלת השירות האזרחי-לאומי, מתקיים זו השנה השנייה ומהווה ערב שיא של שנת פעילות בה התנדבו אלפי בני ובנות שירות בישראל. כיום משרתים 14,235 מתנדבים מכל רחבי הארץ במגוון תפקידים בתחומי רווחה, בריאות, מינהל, סביבה, תרבות, חינוך ועוד. בטקס ההצדעה הוענקו תעודות הוקרה לשמונה מתנדבים מצטיינים של השירות האזרחי-לאומי: לאה נעים, תמנע רובין, מוחמד טיטי, צבי אמיתי, אודיה חיון, רודי אבו ראפעי, לאה טייב וצביקה קופשיץ.

שר המדע והממונה על מינהלת השירות האזרחי-לאומי, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ אמר בטקס: "תרומתן של בנות השירות הדתיות קוצרת מאז ומתמיד שבחים רבים מכל מעגלי האוכלוסייה, אך מתוך ראייה ממלכתית אנו פועלים לעידוד השירות האזרחי-לאומי ולהרחבתו גם בקרב המגזר הערבי והמגזר החרדי, כך שבשנים האחרונות הואצה כניסתן של אוכלוסיות אלו למעגל המתנדבים והוגברו אפשרויות תרומתן לחברה הישראלית. השירות האזרחי-לאומי פותח בפני המתנדבים דלתות ומסייע להם רבות בהשתלבות במעגל התעסוקה. אני מאמין שלא ירחק היום בו גם מנהיגי הציבור מהמגזר החרדי והערבי יסירו את התנגדותם לשירות זה, ויפנימו כי כולם יוצאים נשכרים ממנו".

יו"ר המועצה הציבורית של השירות, האלוף (מיל.) דוד עברי, ברך את מנכ"ל המינהלת, שר שלום ג'רבי, על יוזמת אירוע ההצדעה, וציין כי מאז נכנס לתפקידו הוא חש בתנופה עשייה גדולה המתבטאת בכל התחומים והמגזרים.

המנכ"ל ויוזם הערב, שר שלום ג'רבי, פנה אל המתנדבים בהתרגשות: "אני מאמין כי לכל צעיר וצעירה צריכה להינתן ההזדמנות להצליח ולהגשים את שאיפותיהם וחלומותיהם. לשירות האזרחי- לאומי תפקיד מכריע בעיצוב עתידכם ובמתן ההזדמנויות. הערב יקבלו אומנם רק 8 מצטיינים תעודות הוקרה, אך מבחינתי כל אחד ואחת מכם הוא מצטיין. כל אחד תורם את תרומתו הקטנה ויחד תרומתכם היא אדירה".