ביטאונה של דגל התורה יתד נאמן מחדש את קריאת הרבנים: מכתב של רבנים בכירים בדגל התורה אוסר על גיוס לצבא ושירות אזרחי. המכתב שפורסם לראשונה לפני שנתיים, קובע שכל מי שמצטרף לשירות לאומי ואזרחי "מחריב בזה את עצמו ואת צביון ביתו ועתיד חינוך ילדיו". מנכ"ל חדו"ש הרב רגב לראש הממשלה נתניהו: "לסלק את גפני מהקואליציה אם לא יגנה את מכתב התועבה"

ביטאונה של דגל התורה פרסם ביום שני מחדש את מכתב הרבנים הקובע שכל מי שמצטרף לשירות לאומי ואזרחי "מחריב בזה את עצמו ואת צביון ביתו ועתיד חינוך ילדיו". על המכתב חתומים שלושה מבכירי הרבנים של דגל התורה הרבנים מיכל יהודה ליפקוביץ, חיים קניבסקי ושמואל אויערבאך. המכתב פורסם לראשונה בקיץ 2009, כאשר נכנסו להילוך גבוה שני הפרויקטים הגדולים של שירות חרדים: מסלול שח"ר (שירות חרדים) בצבא והשירות האזרחי.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"אין גבול לצביעות המנהיגות הרוחנית של דגל התורה. ביד אחת הם שולחים את נציגם ח"כ משה גפני לשבת על ברז כספי המדינה בראשות ועדת הכספים, ולחלוב את אוצר המדינה וכספי משלמי המסים. בידם השנייה הם כותבים שכל מי שיעשה שירות ולו שירות אזרחי סמלי של שנה אחת למדינה מחריב את משפחתו.

רגב קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו "לעשות את המעשה הציוני הנכון, ולהרכיב מחדש את ממשלתו על בסיס של קואליציה אזרחית, אשר תקיא מתוכה את מי שמבקש לחתור תחת ערכיה של ישראל כמדינה ציונית, יהודית ודמוקרטית". כן קרא להפסיק מייד את הקצבות המדינה לישיבות הקשורות לרבנים החותמים.

שלושת הרבנים נמנים עם בכירי הרבנים של דגל התורה אך אינם בצמד שמוליך את המפלגה. ליפקוביץ הוא ראש ישיבת פוניבז' לצעירים וחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה. הרב קניבסקי הוא בנו של הסטייפלר המנוח, הרב ישראל יעקב קניבסקי, ונחשב לדמות מיסטית אליה פונים לקבלת ברכות. ראש ישיבת מעלות התורה הרב שמואל אויערבאך הוא בנו של פוסק ההלכה המנוח הרב שלמה זלמן אויערבאך ונחשב לסמן קיצוני בין רבני דגל התורה ביחסו לצבא וליציאה לעבודה.

במכתב נאמר: "הנה כאשר בשנים האחרונות מנסים השלטונות בכל מיני דרכי ועצות להכניס שומרי תורה ומצוות ל'שירות לאומי אזרחי' ועבודת הצבא... הננו להודיע בזה שכל אחד שנכנס למקומות הנ"ל הוא מחריב בזה את עצמו ואת צביון ביתו ועתיד חינוך ילדיו".

הרבנים גם מאשימים את מארגני השירות האזרחי, שהם "מנסים בדרכי פיתוי על ידי שנותנים תקציבים לאברכים המתעסקים עם נערים שהתדרדרו מדרך התורה המצוות כדי להחזרים למוטב, והם מגדירים זאת גם בשירות אזרחי". הכוונה היא למסלול השירות האזרחי שזכה לביקורת מקיר לקיר בציבור הלא חרדי, שבו האברכים משמשים כחונכים בישיבות של נערי רחוב חרדים ("שבאבניקים"). במסלול הזה בעצם עוברים האברכים ממצב בו הם לומדים בישיבה אחת למצב בו הם מלמדים בישיבה אחרת.

שלושת הרבנים קובעים: "הדבר הוא פסול בתכלית כי לא יוכל לצאת דבר טוב, שיסודו ומגמתו הוא לפתות ולמשוך את לומדי התורה להיות כפופים להם". כלומר הפסול שהם מוצאים בשירות הוא עצם העובדה שאברכים יהיו במסגרת שכפופה למדינה.

שלושת הרבנים הבכירים קובעים: "אין לשום אחד להזדקק לתוכניות אלו ולא לשתף פעולה עם העושים מעשיהם במחשך ומסייעים לשלטונות במגמות אלו שהם סכנה לעולם התורה בכלל ולבתי החרדים בפרט". כלומר הם מבקרים גם את החרדים שמשתפים פעולה עם השירות האזרחי. קשה שלא לראות בדברים התקפה ישירה על הרב אהרון לייב שטיינמן, אחד משני המנהיגים הבכירים של דגל התורה, שנחשב לתומך במסלול השירות החרדיים.

כל אחד מהרבנים גם הוסיף הערה אישית. ליפקוביץ כותר: "נאום החותם מתוך לב נשבר ודאגה גדולה, אלא בתקווה שיבינו בתי החרדים לדבר ה' להתרחק מהפיתויים שלהם וגזרותיהם". אויערבאך מציין: "החותם בכל לב על הדבר הנורא כנ"ל להצלת התורה והיהדות ממש ולא להיגרר חס וחלילה לפיתויים לצורך פרנסה וכיוצא בזה".

לדברי מנכ"ל חדו"ש הרב רגב "הלחץ שמגלה יתד נאמן כשהוא מפרסם מחדש קריאה בת שנתיים כמו גם העובדה שכאלפיים בחורי ישיבות ואברכים מצטרפים לשירות אזרחי מדי שנה, מעוררים תקווה שלפחות חלק מהציבור החרדי מתנער מעריצות הרבנים הקנאים. השינוי איטי ואינו מספיק אבל המצטרפים מוכיחים שאפשר להיות חרדי אדוק, שגם תורם לחברה ולא משתמט משירות ועבודה. נראה שגם ביתד, ביטאונה של הקנאות החרדית, מרגישים בהתחלת הקריסה של החברה הקנאית הישנה ובעליית כוחות חרדיים שמשתלבים בחברה ותורמים לה".