לאחרונה הציבה החברה לפיתוח קיסריה שלט ועליו מילות 'שיר הקברניט' בסמוך לפסל עוגן הפלי"ם, בכניסה לישוב. את הפסל הקימה האמנית יעל ארצי , במימון החברה לפיתוח קיסריה, כאנדרטה לגיבורי הפלי"ם.

כלים

חוף הים של שדות ים וקיסריה היה בין השנים 1943-1947 בסיס אימונים של הפלי"ם ואניות המעפילים עגנו לאורך החוף, בין המקום בו נמצאת תחנת הכוח לקיסריה. ותיקי הפלי"ם אומרים כי את רוחו המיוחדת של הארגון הצליחו יותר מכל לבטא המשוררים אנשי הפלמ"ח, ביניהם חיים גורי וחיים חפר. גורי הוא זה החתום על שיר הקברניט (ללחן עממי רוסי), הנחשב לאחד משירי ההעפלה.

איך נכתב השיר? על פי הווי הפל"ים, "ראה יוחנן בן נון את חיים גורי בחצר הקיבוץ ואמר לו 'חבר לנו שיר לקורס חובלים', אמר חיים גורי 'אי אפשר לכתוב ככה סתם, מוכרחים השראה'. הלך מוישה ליפמן (נחשון) לחצר והביא מהאוהל הסמוך ספל מלא קוניאק ואמר לו 'הנה אנחנו סוגרים אותך עם ההשראה ואתה לא יוצא מן האוהל הזה עד שלא תגמור.' בקשו מיהודה פרא להשגיח שיהיה שקט בסביבה וגם שלא ישמעו את הצעקות, אם לא יצא כלום. והנה יצא! לא עברו שעתיים ונולד שיר הקברניט."

מתחם פסל עוגן הפלי"ם עבר שיפוץ מסיבי, לאחר שהתברר כי בסיס הפסל העשוי בטון ניזוק בשל התרוממות החול מתחתיו. החברה ייצבה את הבסיס, החליפה את הרחבה המרוצפת מסביבו וגיננה מחדש את המתחם. בתום שיפוץ שדרות רוטשילד, תציב החברה שירים נוספים, רלוונטים למקום, שישתלבו בשדרה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS