אל"מ אנואר סעאב, מפקד מחוז הצפון בפיקוד העורף, בסיכום תרגיל רעידת אדמה: "צפת נמצאת גבוה בליגת העל!". בעיר שהוגדרה "חרפת הצפון" בשל הכשלים במוכנות שנחשפו בימי מלחמת לבנון השנייה מבטיחים שהכשלים לא יחזרו על עצמם במצב החירום הבא

שוב מתרגלים את עיריית צפת והפעם, תחת עיניהם הפקוחות של קצינים בכירים ממפקדת מחוז הצפון בפקוד העורף, בראשותו של אלוף משנה אנוואר סעאב ומנהל רשות החרום הלאומית [רח"ל] בצפון, כאמל עסיסי ובכירים אחרים, נציגי משרדי הממשלה, חברת החשמל, משרד הבריאות, משרד התעשייה והמסחר ומנהל מרחב הגליל המזרחי ברח"ל, פואז עאמר, שניהל את התרגיל.

המתרגלים חזרו ושבחו את מוכנות צפת ואת השיפור העצום בהערכות לשעת חרום של העיר. לדבריהם עצם ההתייצבות הרחבה והמרשימה לתרגיל, של ראש העיר ובכירי העירייה, ההכנות היסודיות והמקצועיות שנעשו, מעידים על רצינות רבה ושמים את צפת במקום גבוה בהרבה מעל רשויות אחרות.

עסיסי אמר בדברי הסיכום שלו, כי ההחלטה לתרגל את צפת, היא חלק מתוכנית עבודה שנקבעה מראש. צפת נבחרה לשמש כפיילוט בשנת 2012 בנושא הכנות לרעידות אדמה, במטרה לשפר את רמת המוכנות שלה, וגם ללמוד ממנה לקחים עבור המדינה כולה.

בתרגיל, שההכנות אליו נמשכו מספר חודשים, נמשך שש שעות. נטלו בו חלק, לצד בכירי העירייה, גם קצינים בכירים ממשטרת צפת ומחוז הצפון בראשותו של סנ"צ עופר קנטרוביץ, מנהל מד"א מרחב ירדן אלי פרץ ושלומי אסולין מנהל תחנת מד"א צפת, אושרי מפקד תחנת הכיבוי בעיר ואיציק בלילתי, קצין הביטחון של "פלג הגליל".

ראש העיר, אילן שוחט, אמר כי לצד השבחים שמקבלת צפת, עדיין יש מקום לשיפור המוכנות ובעיקר יש צורך בהשלמת פערים גדולים בציוד ובאמצעים לחרום גם בעירייה וגם אצל גורמי החרום וההצלה האחרים.

"אין אפשרות לנהל עיר בחרום ללא ציוד חרום והצלה, כגון קסדות ושכפ"צים לצוותי החרום של העירייה, סולם גבהים לכבוי אש וציוד מכני הנדסי [צמ"ה] לטובת מהנדס העיר. לא יעלה על הדעת שישלחו אוגדת חיילים אל הקרב, בלי אמצעי לחימה ובלי ציוד לוגיסטי, אבל זה המצב ברשויות – מטילים עלינו להיות 'לבנת היסוד' של ההתמודדות במצבי חרום והמדינה אינה נותנת לנו את האמצעים כדי להתמודד."

"עם זאת, אנחנו לא מתבכיינים, שומרים על קור רוח, נחישות ומחויבות לתושבי העיר ומאלתרים – כמו דוד נגד גלית – מכל הבא ליד. המחסור גורם לנו להיות יצירתיים. הנה למשל, בתרגיל הזה הוטל עלינו לפעול בלי טלפונים, בלי חשמל, בלי אמצעי תקשורת, בלי דלק ובלי רוב הדרכים בעיר. לשם כך, כבר פנינו למשל, לקבוצה גדולה של רוכבים, בעלי סוסים, אשר התנדבו להקים יחידת פרשים אזרחית לשעת חרום, אשר תסייע בהעברת מסרים לאוכלוסייה וממנה, תעביר תשדורות בין בעלי התפקידים, עד שתחזור תשתית החשמל והתקשורת לפעול. סיכמנו עם חנות לאופניים שתספק לנו אופניים בזמן חרום ועוד כאלה רעיונות שנועדו להתגבר על השעות הראשונות של המשבר ועל המחסור באמצעים".אומר שוחט.

ראש העיר בקש ממד"א, שיעשה מאמץ לשלב את "פרחי צפת לרפואה" כמתנדבים במד"א וכן לקחת בחשבון בתכניות לחרום גם את הפקולטה לרפואה על מתקניה, תלמידיה וסגל ההוראה שלה.

ראש העיר ברך את הצוות שהכין את התרגיל וציין את שביעות רצונו מהיסודיות והרצינות שבה נעשו ההכנות ובוצע התרגיל.