זאב בראודה תועד לפני כשלוש שנים כשירה על פלסטינים במהלך פינוי "בית המריבה" בחברון. כתב האישום שהוגש נגדו בוטל בידי הפרקליטות. ביום ראשון הקרוב יתקיים דיון ראשון בקובלנה פלילית שהגיש נגדו אחד מקרבנות הירי באמצעות ארגון זכויות האדם יש דין

ביום ראשון, 11.3.12 בשעה 9:00, יתקיים בבית המשפט השלום בירושלים דיון לשמיעת תשובת הנאשם לקובלנה הפלילית שהגיש ארגון זכויות האדם "יש דין" נגד זאב בראודה, תושב קריית ארבע, שתועד לפני שנתיים וחצי יורה בפלסטינים במהלך פינוי "בית המריבה" בחברון.

את הקובלנה הגיש ביולי 2010 חוסני עבד אלחי מטריה, תושב חברון, שנפצע בחזהו מהירי שביצע בראודה באמצעות עורכי הדין אביגדור פלדמן ומיכאל ספרד מטעם ארגון "יש דין".

התקיפה שבוצעה ב- 4 בדצמבר 2008 תועדה במצלמות של ארגון זכויות האדם "בצלם" והתפרסמו בכלי התקשורת. בצילומים נראה בראודה נכנס לתוך חצר בית המשפחה, מלווה באדם אחר ולאחר דין ודברים עם בני המשפחה, דוחף את מטריה ואביו, ואז פותח לעברם באש. הקובל, חוסני מטריה, נפגע מכדור שחדר לחזהו, ואביו, עבד אלחי מטריה, נפגע בזרועו.

למרות שהמצלמות תיעדו את התקיפה, בראודה מעולם לא נשפט. ב-10 בדצמבר 2008, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום נגד בראודה שבו הואשם בגרימת חבלה בכוונה מחמירה. לאחר הגשת האישום חתם שר הביטחון על תעודת חיסיון הנוגעת למקורות המידע של השב"כ, לדרכי פעולתו וליחידות ואנשים הפועלים במסגרתו.

בראודה עתר לבית המשפט העליון בדרישה להורות לפרקליטות לחשוף את הראיות החסויות. הפרקליטות טענה בבית המשפט כי גילוי הראיה יפגע בביטחון המדינה, והוסיפה כי אם תחויב בחשיפתה היא תחזור בה מכתב האישום. לאחר שבית המשפט העליון קיבל את עתירת בראודה לגילוי הראייה החסויה חזרה בה הפרקליטות מכתב האישום ביולי 2009.

קובלנה פלילית היא הליך נדיר וככל הידוע מעולם לא התבצע בעקבות ביטול כתב אישום שהוגש ע"י התביעה הכללית. יש דין מסייע לקורבנות עבירה להביא את הנאשם לדין גם במקרה שבו המדינה ויתרה על חובתה לעשות כן.

עו"ד אביגדור פלדמן, שחבר לצוות המשפטי הקבוע של יש דין בשל מומחיותו הפלילית הנדרשת בתיק הזה, אמר כי "גופי אכיפת החוק נכשלו במילוי חובתם להגן על בני משפחת מטריה. הקובלנה היא פעולה של הגנה אזרחית".