בעקבות ערר שהגיש ארגון יש דין על סגירת תיק החקירה המשטרתי: פרקליטות המדינה הורתה על הגשת כתב אישום נגד תושב הישוב היהודי בחברון בעבירת תקיפה בנסיבות מחמירות של פלסטיני

פרקליטות המדינה הודיעה לארגון זכויות האדם יש דין כי הוחלט לקבל את הערר שהגיש הארגון נגד סגירת תיק החקירה בידי המשטרה בעילת חוסר ראיות מספיקות. בעקבות הוראת הפרקליטות, הוגש באחרונה כתב אישום נגד תושב היישוב היהודי בחברון בגין עבירה של תקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות.

אירוע התקיפה התרחש בחברון בחודש יולי 2010. לפי תלונתו של תושב העיר מוחמד עבד אלארוף מוחתסב, הוא הוכה נמרצות ע"י שני תושבי הישוב היהודי בסמוך לעמדת תצפית של צה"ל. על-פי התלונה חיילי התצפית לא נחלצו לעזרתו של המותקף. כתוצאה מהתקיפה נפצע מוחתסב בעין וברגל.

ארגון זכויות האדם יש דין ליווה את קורבן העבירה מאז האירוע והגיש יחד עימו את התלונה במשטרת חברון, אך התיק נסגר ע"י המשטרה בעילה של חוסר ראיות מספיקות.

בערר שהגישה בשם המתלונן עו"ד אסנת ברתור מהצוות המשפטי של יש דין, נטען כי מכלול הראיות שנאספו בתיק מהווה תשתית מוצקה להכנת כתב אישום נגד אחד התוקפים (התוקף השני לא זוהה). בערר נטען כי ההחלטה לסגור את התיק הינה שגויה והיא פועל יוצא של הערכה לא נכונה של הראיות בתיק.

מקרה זה, בו הוגש כתב אישום נגד ישראלי שפגע לכאורה בפלסטיני, הינו יוצא דופן. על פי נתוני ארגון יש דין, העוקב אחר הטיפול בעבירות שמבצעים אזרחים ישראלים נגד פלסטינים ורכושם, כ- 91% מהתלונות שמגישים פלסטינים בגין עבירות מסוג זה מסתיימות בסגירת תיק החקירה בלא הגשת כתב אישום.

עו"ד מיכאל ספרד, היועץ המשפטי של יש דין אמר כי: "הגשת כתב אישום במקרה כל כך מובהק ועתיר ראיות אמורה הייתה להיות מובנת מאליה. סגירת תיק זה מעידה כי קיים מעין רפלקס של המשטרה לסגור תיקי חקירה בתלונות שהגישו פלסטינים בעקבות פגיעה מצד אזרחים ישראלים".