נשיא המדינה שמעון פרס פתח היום את כנס הרצליה בנושא "מאזן החוסן והביטחון הלאומי" וקרא לשני הצדדים, הפלשתינאי והישראלי, לשוב כמה שיותר מהר לשולחן המשא ומתן לשלום: "ההיסטוריה איבדה את סבלנותה. היא מתנהלת בקצב דוהר. או שנדהר איתה או שהיא תדהר בלעדינו," הזהיר נשיא המדינה בנאומו

פרס הוסיף "יש כאלה האומרים שצריך לחכות עד שוֹך הסערה. איש אינו יודע מתי תיפסק...האירועים הדרמטיים של העת האחרונה מעלים את הצורך לשחרר את סדר היום מהסכסוך הישראלי-פלשתינאי ובהקדם. כי הסכסוך מנוצל לרעת כל הצדדים. ישראל חייבת לשמור על כוחה מול כול אויב הקם מולה, ובו בזמן להושיט ידה לשלום לכל גורם המוכן לפיוס. ההרתעה שלנו חייבת להיות אמינה ונראית, כך גם נכונותנו לשלום עם שכנינו. כיום תהליך השלום הוא צורך חיוני לשכנינו, לא רק לנו."

הנשיא התייחס לקשיים במשא ומתן ואמר:" תהליך השלום מתנהל בעצלתיים בגלל החשדנות שבין הצדדים. גם החשדנות אינה כלל ברזל. ראינו כבר בעבר שהפלשתינאים חשדו שמֶמְשֶלֶת ימין בישראל לעולם לא תסכים לפתרון של שתי מדינות. הם טעו. הנחנו שהפלסטינאים יעמדו לעד על זכות השיבה של חמישה מיליון פליטים. אנחנו טעינו.

עובדה היא שהתגברנו על חילוקי דעות, שהיו עם מצרים ועם ירדן. ואפילו באופן חלקי עם הפלסטינאים. למדנו שמשא ומתן מתחיל מפערים גדולים ומוכרזים. ולמדנו שצריך לגבור עליהם, לא בפטישים או בתופים אלא ביצירתיות, בחכמה ובסבלנות, ללא פרסום יֶתֶר.

משא ומתן הוא תהליך, שבראשיתו כל צד מנסה להשיג את המירב. ובהמשכו שני הצדדים מבינים שיש להיפרד מעֶמדות הפתיחה המוצהרות, ולהגיע לעמדות סיום מעשיות."

הנשיא קרא לצדדים: "בואו נחזור לשולחן המשא ומתן...שני הצדדים יכולים להגיע להסכם סביר שיענה על שאיפת העצמאות של הפלשתינאים ועל צורכי הביטחון של ישראל."