חריש עמוק: רשויות האכיפה, בהובלת החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, החלו בהקשחת צעדי האכיפה מול הפלישות החוזרות ונשנות לאדמות המדינה בנחל דודאים ("אל עראקיב"). הקרקעות הסובבות את בית העלמין נחרשו היום בצעד בעל השלכות משפטיות המכין את הקרקע להגשת כתבי אישום על הסגת גבול פלילית נגד הפולשים המפירים פסיקות חוזרות ונשנות של בתי המשפט. בחבילת צעדי האכיפה החדשים ייכללו גם תביעות ביזיון בית המשפט ותביעות כספיות על הוצאות האכיפה של המדינה

כלים

הקרקעות הסובבות את בית העלמין הישן בנחל דודאים ("אל עראקיב") נחרשו היום ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראל, בהוראת מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברשות, ישראל סקופ. המפקחים חרשו את הקרקעות בהן הוקמו בעבר מבנים בלתי חוקיים והותירו דרך גישה לבאי בית העלמין.

"אנחנו למעשה מגדירים היום חוקי משחק חדשים באיזור "אל עראקיב" - מי שייכנס לתחום הקרקעות החרושות במטרה להקים מבנה, מסתכן בשנתיים מאסר בפועל, העונש הקבוע בחוק למבצעי הסגת גבול בקרקעות המדינה. בנוסף יוגשו נגד הפולשים תביעות כספיות להחזרת הוצאות הפינויים לקופת המדינה, כאשר עלותו של הפינוי הגדול האחרון נאמדת בכמיליון ש"ח. נשקול גם הגשת תביעות על ביזיון בית המשפט אם הפולשים לא יצייתו לפסיקותיו. מדובר במקרה חמור ביותר של עבריינים המפרים את החוק עשרות פעמים ומסרבים לציית לפסיקות בתי המשפט. נשתמש בכל האמצעים ובכל הכוח הדרוש כדי לאכוף את פסיקות בתי המשפט עד לאות האחרונה." אומר ישראל סקופ, ראש החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל.

כזכור, הפולשים באיזור "אל עראקיב", ממשפחות אבו מדיע'ם ואל טורי, החלו להקים באיזור מבנים בלתי חוקיים בסוף שנות התשעים. בעתירות שהגישו לבתי המשפט, בהן הם טענו לבעלות על הקרקע, לא נמצאו הוכחות לקיומו של יישוב בנוי באיזור טרם קום המדינה, וטענותיהם נדחו. למרות זאת ולמרות פסקי דין מפורשים שהורו להם לפנות את הקרקע, הם המשיכו לפלוש לקרקע ולהקים מבנים בלתי חוקיים, המפונים פעם אחר פעם ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראל. בשבוע שעבר פונו מהשטח מבנים בלתי חוקיים בפעם ה- 73.

בעקבות הפינויים, הגישה בעבר רשות מקרקעי ישראל תביעת פיצויים כספית בסך 1.8 מיליון ש"ח נגד הפולשים, בדרישה להחזר הוצאות כוח האדם והציוד המכני שנגרמו לקופת המדינה עקב הפלישות. התביעה נדונה בימים אלו בבית המשפט, וכעת צפויות תביעות נוספות נגד הפולשים בגין עלויות הפינויים האחרונים, הנאמדות בלמעלה ממיליון ש"ח.