כלים

בבית המשפט לעניינים מקומיים [חיפה] התקיימה הבוקר, הקראת כתב האישום הפלילי, אותו הגישה עיריית חיפה נגד חבר חיפה כימיקלים בע"מ בגין הפעלת מיכל האמוניה במפרץ חיפה, ללא רישיון. יהב: "אנו מבקשים מבית המשפט לקבל החלטה אמיצה לטובת תושבי המטרופולין המורה על סגירת המיכל לאלתר והעתקתו הרחק מגבולות העיר"

(צילום:מיכל שוקרון)

בכתב האישום שהוגש ע"י עו"ד ענבל בן ארי מבקשת עיריית חיפה מבית המשפט כי יורה על הפסקת פעילות מיכל האמוניה לאלתר.

כתב האישום הוגש בהנחיית ראש העיר יונה יהב, בהמשך למאבק הציבורי והמשפטי אותו מובילה העיריה לסגירת המיכל מאז נבחר יהב לתפקידו. במסגרת זו מסרבת העירייה להוציא היתר בנייה למיכל. בגין כך הגישה הנהלת חברת חיפה כימיקלים עתירה מנהלית כנגד העירייה – עתירה שנדחתה על ידי בית המשפט לעניינים מנהליים.

חברת חיפה כימיקלים ערערה לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים ואולם עיריית חיפה נחושה להמשיך במאבק המשפטי והציבורי עד לסגירת המפעל.

יהב: "כיום קיימת אלטרנטיבה לייצור אמוניה מגז טבעי, המהווה חלופה ראויה לתהליך הנוכחי עתיר הסיכונים של יבוא האמוניה, אחסונה ושנועה. לאור עובדה זו אין כל הגיון כי כל תצרוכת האמוניה של מדינת ישראל תימצא במקום אחד בסמוך לאזורים צפופי אוכלוסין.

"הסיכונים ממיכל האמוניה מתעצמים לאור העבודה כי הובלת האמוניה למיכל מתבצעת באמצעות מכליות שפוקדות את נמל חיפה חדשות לבקרים. האבסורד גדל אף יותר שכן חלק ניכר מהאמוניה מובל ממפרץ חיפה למישור רותם בדרום הארץ ובדרך זו "מתגלגלת" הסכנה בכבישי חיפה והארץ כולה".

"לאור כל אלה אנו מבקשים מבית המשפט לקבל החלטה אמיצה לטובת תושבי המטרופולין המורה על סגירת המיכל לאלתר והעתקתו הרחק מגבולות העיר".

פעילי מגמה ירוקה חיפה בשיתוף עם עמותת צלול והקואליציה לבריאות הציבור, קיימו אירוע תמיכה בתביעה, מול בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה (רחוב פלי"ם 16 ). במעמד אנשי ציבור קיימו הפעילים מייצג בו גזרו את הסרט מעל חיפה החדשה - זו שתתפתח לדעתם, אם הפעם יתנהל הדיון בבית המשפט בצורה מתקבלת על הדעת, חיפה שסוגרת מפעלים ומיכלים מסוכנים.

אודי חן, רכז מגמה ירוקה באוניברסיטת חיפה: "כצעיר אני נפגע באופן אישי מקיום מיכל האמוניה המסוכן במפרץ חיפה – ועל כן אני מברך מאד את ראש העיר על התביעה. אני רוצה להאמין שהתביעה תתנהל ברצינות ובחשיבות הנדרשת ובית המשפט יפסיק את פעילות המיכל וייאלץ את הגופים הכלכליים להשתמש בחלופות האחרות העומדות לפניהן. בנוסף כולנו רוצים לקוות כי זוהי תחילתה של דרך חדשה לאיזור שבה כולם נרתמים לנקות סוף סוף את מפרץ חיפה.".

דליה טל, פעילה בעמותת צלול: "עמותת "צלול" רואה בהחלטת עיריית חיפה להגיש כתב אישום כנגד חיפה כימיקלים בעקבות הפעלת מיכל האמוניה ללא רשיון עסק, צעד ראשון בכיוון הנכון. עמותת צלול מקווה שעיריית חיפה תגלה נחישות ותשכנע את בית המשפט בדבר מסוכנות המיכל ותביא לסגירתו הסופית ולשחרור אוכלוסיית צפון הארץ מאימת המיכל. במקביל, מצפה עמותת צלול מהמשרד להגנת הסביבה לגלות נחישות דומה ולפעול לסגירת המיכל באמצעות ביטול היתר הרעלים."

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS