סקר מכון סמית לעמותת חדו"ש, שהוצג היום בצוות פלסנר: 81% ממצביעי הליכוד: לשלול את הקצבאות לתלמידי הישיבות, אם לא יתגייסו. 68% מהציבור היהודי תומכים בשלילת הקצבאות, 69% תומכים בהחלטת בג"צ לפסול את חוק טל ו-82% בעד העברת חוק שיחייב את רוב תלמידי הישיבות לשרת. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "מפלגות שישתמטו מהחובה לגייס את תלמידי הישיבות, שלא יתפלאו אם הבוחרים ישתמטו מלהצביע עבורן"

68%, יותר משני שליש מהציבור היהודי בישראל, וכן 81% ממצביעי הליכוד, תומכים בשלילת קצבאות הישיבות וקצבאות נוספות מתלמידי ישיבות שיסרבו לעשות שירות צבאי או אזרחי. 82% מהציבור סבורים שבעקבות פסילת חוק טל יש להעביר חוק שיחייב את כל או רוב בני הישיבות לשרת. 69% תומכים בהחלטת בג"צ לפסול את חוק טל.

כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון בעקבות החלטת בג"צ. הסקר נערך באמצע השבוע בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה יהודית הבוגרת. הסקר הוצג היום בישיבת צוות הפיקוח על חוק טל בראשות ח"כ יוחנן פלסנר. ועדת החוץ והביטחון הטילה על צוות פלסנר להכין הצעת חוק חליפית לחוק טל. היום שמע הצוות הצעות לחקיקה כזו משורת מומחים.

פלסנר אמר במהלך הדיון:" נותרו לנו 4 חודשים לניצול חלון ההזדמנויות שנוצר בעקבות פסיקת בג"צ, להביא לאישור הכנסת הצעה אלטרנטיבית שתממש את ערך 'השירות לכל'".

פלסנר הוסיף:"אני מצפה מכל המפלגות הציוניות בכנסת להתאחד ולנצל את המומנטום שנוצר על מנת לשים את החברה הישראלית על מתווה חדש שיאפשר שירות משמעותי לכל, תוך כדי מתן הטבות לנושאים בנטל. מההתרשמות שלנו, לא מתקיימת עבודת מטה רצינית בממשלה ולכן ועדת החוץ והביטחון לקחה על עצמה לגבש את ההסדר האלטרנטיבי ולמנוע כל ניסיון לחוקק 'חוק טל 2' בניסיון למסמס את פסיקת בג"צ".

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"הסקר מוכיח חד משמעית: הציבור מאס בחוק טל המסורס ותובע שירות חובה לתלמידי הישיבות. אין ספק שהדרך לשירות החרדים עוברת בשלילת קצבאות הישיבות וקצבאות נוספות מכל מי שלא ישרת. הציבור, כולל מצביעי הליכוד וישראל ביתנו, תומך נחרצות במהלך הזה. השאלה היא האם יגדלו ראשי הקואליציה עמוד שדרה ויהיה להם האומץ לעשות זאת. לנתניהו וליברמן כדאי לזכור: מי שישתמט מהחובה לגייס את תלמידי הישיבות, שלא יתפלא אם הבוחרים ישתמטו מלהצביע עבורו".

69% מהציבור היהודי, 83% מהחילונים ו-84% מהעולים תומכים בהחלטת בג"צ לפסול את חוק טל. 29% מתנגדים לפסילה ו-2% ציינו שהם מתנגדים הן לחוק טל והן לפסילת חוקים. גם בקרב החרדים 14% תומכים בפסילת חוק טל, אך 86% מתנגדים.

בין התומכים בפסילת החוק: 87% ממצביעי ישראל ביתנו, 73% ממצביעי הליכוד וגם 30% ממצביעי המפלגות החרדיות. סביר להניח שהתוצאה המפתיעה הזו נובעת מכך שבין מצביעי ש"ס יש דתיים ומסורתיים רבים שמתנגדים לפטור לבחורי הישיבות.

52% מהציבור תומכים בהעברת חוק שיחייב את כל תלמידי הישיבות לעשות שירות צבאי או אזרחי ועוד 30% סבורים שיש לחייב את כולם חוץ ממכסה של תלמידים מצטיינים. בסך הכל 82% בעד העברת חוק שיחייב את כל או רוב תלמידי הישיבות בשירות.

בקרב החילונים תומכים בחוק כזה 96%. אבל בקרב הציבור הדתי הלא חרדי מתנגדים לו 51% ותומכים 49%. בקרב מצביעי הליכוד תומכים בחוק כזה 91%, ישראל ביתנו -95% ובקרב מצביעי קדימה – 100%.

85% מהחילונים, 87% מהעולים ו-68% מהציבור היהודי כולו תומכים בשלילת קצבאות הישיבות וקצבאות נוספות מתלמידי ישיבות שלא ישרתו. בקרב המצביעים התמיכה הגבוהה ביותר בשלילת הקצבאות נרשמה בין מצביעי הליכוד – 81%, יותר ממצביעי קדימה וישראל ביתנו (79% כל אחת). בין מצביעי מפלגות הימין הדתי תומך רוב של 52% בשלילת הקצבאות.