כלים

חוק עידוד ההנקה של ח"כ דני דנון עבר את ועדת הכלכלה ועולה לקריאה ראשונה: "להפסיק את "השוחד" של חברות תחליפי החלב לבתי החולים". חברות תחליפי החלב משלמות כ 50 מיליון ₪ לבתי החולים כדי לקבל בלעדיות שיווקית. בתי החולים, ובעלי אינטרס מנסים לטרפד את החוק. ח"כ דנון: "המתנגדים לחוק צריכים להתבייש, הם הסתנוורו מצבע הכסף ושכחו את בריאות התינוק"

יו"ר השדולה לבריאות הילד, ח"כ דני דנון, העביר השבוע (ד') את הצעת החוק שלו לעידוד הנקה והוצאת חברות תחליפי החלב מבתי החולים בוועדת הכלכלה של הכנסת וההצעה תעלה לקריאה ראשונה במליאה בזמן הקרוב.

"לא יכול להיות מצב ששיווק אגרסיבי של חברות התחליפים יעודדו שימוש במוצר שהוכח כאחד הגורמים הישירים להשמנה" אמר דנון. לדבריו, שתי החברות הגדולות בשוק התחליפים, מטרנה וסימילאק, משלמות "שוחד" בסך כולל של כ- 50 מיליון ₪ בשנה לבתי החולים, ובתמורה מקבלות קהל שבוי אשר משתמש בתחליפים במשך שנתיים לאחר הלידה: "מערך שיווק משומן ואגרסיבי פוגע בבריאות התינוקות" אומר דנון.

מהות החוק הינה להחזיר את כוח הבחירה להורים, אשר יקבעו איזה מוצר יקבל תינוקם, כאשר טובת התינוק ועידוד הנקה יעמדו כנר לרגלי בתי החולים, ולא הכסף המגיע מהחברות השונות: "החוק החדש יעודד הנקה ובו בזמן יוריד את המחירים של המוצרים בעשרות אחוזים, הדואופול הקיים בשוק יישבר, החברות יוצאו מבתי החולים והצרכן יהנה מהתחרות". לדבריו, פתיחת השוק לתחרות תיצור מצב של מאבק על כל לקוח, אשר יגרום להורדת מחירים.

בנוסף ציין דנון, כי ישראל חתומה על אמנה בינלאומית לעידוד הנקה אשר מופרת בעצם הפרסום של התחליפי חלב מלאכותיים (תמ"ל, תרכובות מזון לתינוקות) בבתי החולים. דנון תקף את ההתנגדות של בתי החולים ואמר: "החוק יוציא את חברות התמ"ל מבתי החולים, יעודד הנקה, יפתח את השוק לתחרות ויוזיל מחירים. מי שמתנגד לחוק מונע מאינטרס כלכלי מובהק ופוגע בבריאות הילדים בישראל".

בעקבות בקשות של מספר אמהות בנוגע לסעיף בחוק הקובע כי על ההורים לחתום על מסמך הסכמה בכדי שתינוקם יקבל תמ"ל, הוחלט לשנות את הסעיף. הנוסח החדש שהתקבל מגדיר שקיימת חובת הסבר על חשיבות ההנקה ועל המשמעויות של השימוש בתמ"ל.

מנהל ביה"ח אסף הרופא, ד"ר דווידסון, אמר: "התחרות היא לא מה שמעניין את ביה"ח. מצידי לקבל כסף מ-4 חברות ולא מחברה אחת, למרות שזה לא ריאלי". יאירה פרנקל, נציגת רשות ההגבלים אמרה: "מדובר בשוק ריכוזי עם חסמי כניסה גבוהים. אנו רואים בחשיבות רבה את הצעת החוק כפי שהונחה במקור".

בדיון נכחו חברי הכנסת רחל אדטו, מירי רגב, נציגי חברות התמ"ל והנהלות בתי החולים. ח"כ אדטו אמרה בדיון: "יהיה אסור לחברות התמ"ל להטיס נציגים מביה"ח להשתלמויות בחו"ל?", ח"כ דנון ענה שיהיה אסור. אדטו בתגובה: "אז זה לא בסדר". ח"כ מירי רגב: "היום המחירים של התמ"ל הם בשמיים. צריך לשנות את זה".

ח"כ דנון החליט לשנות את שם החוק בכדי שייתן מענה להיבטים הצרכניים ולא רק להיבטים הבריאותיים. שם החוק שונה ונקבע בנוסח הבא: "החוק להסדרת שיווק והפצה של תרכובות מזון לתינוקות במוסדות בריאות".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS