האפשרות שסעודיה תאפשר למטוסים ישראלים לעבור בשמיה לתקיפה באיראן היא סבירה, אמרה הדוקטוראנטית מיכל רביב בכנס שארגן המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה בשיתוף קרן פרידריך אברט . לדברי רביב, המתמחה בנעשה בסעודיה, מטוסים ישראלים יעברו בצפונה של סעודיה בדרכן לתקיפה באיראן

להערכתה, המקורות ל"הדלפת" המידע כי סעודיה תהיה מוכנה לאפשר מעבר מטוסים ישראלים יכולים להיות ישראלים "שרצו לספר לחברה". רביב גילתה כי סעודיה חוששת שגרעין איראני יסכן את המשטר, יפר את היציבות באזור ואף יכל להיות מופנה נגדה. בשל כך בדקה סעודיה עם פקיסטן אפשרות להקים בסיסי גרעין בשטחה או לרכוש פצצות גרעין מוכנות והקימה אף ועדה לאנרגיה אטומית. סעודיה הכחישה מצידה כי תאפשר למטוסים ישראלים לעבור בשטחה, אך רביב סבורה שזו תגובה טבעית ותו לא.

ד"ר אפרים אסכולאו וד"ר אמילי לנדאו מהמכון למחקרי בטחון סבורים שהסיכוי שהסנקציות החדשות על איראן ירתיעו אותה מלהמשיך בתוכנית הגרעין שלה אפסיים וספק אם מועצת הביטחון תטיל סנקציות נוספות. "נשיא ארה"ב אובמה טעה כאשר לא ליווה את הסנקציות באיום לפעולה צבאית שכן רק השילוב של השתיים יכל היה להשפיע על טהרן. " גם אורי לוברני שהיה השגריר האחרון של ישראל באיראן סבור שהסנקציות לא ירתיעו את טהרן. התנגדות מבית שתביא לשינוי המשטר היא המפתח לשינוי. את ההסכם בין איראן, תורכיה וברזיל להעשרת אורניום הגדיר לוברני "תרגול איראני מבריק". לוברני סביר שלאיראן תהיה יכולת גרעינית ויכל להיות שיש לה כבר כיום יותר ממה שידוע בעולם. הוא צופה שתורכיה תחבור לאיראן ורוצה כמו איראן לחזור ולהיות אימפריה. מי שקובע את הנעשה באיראן הם משמרות המהפכה ולא כוהני הדת. למרות זאת צופה לוברני מהפכה מבית נגד המשטר הנוכחי אך טרם נוצרו התנאים לכך. ישראל צריכה לעודד תנועה זו.

השר לשעבר ד"ר אפרים סנה, העומד כיום בראש המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה טען כי נשק גרעיני בידי איראן הרסני לישראל. העליה לארץ תופסק, מוחות צעירים יברחו וההשקעות הזרות תפחתנה. הטרור יגבר וארצות נוספות כמו סעודיה ומצריים תצטיידנה בנשק גרעיני. לדעתו אין לישראל אופציה להשלים עם גרעין אירני ויש למונעו בכל מחיר. לישראל אין הרתעה מול איראן גרעינית גם אם נכונים הפרסומים בעולם שיש לישראל נשק אטומי. לדבריו, הסנקציות החדשות לא פוגעות במשטר ומעידות דווקא על השלמה בעולם עם הגרעין האיראני. הקהילה הבינלאומית דוחפת את ישראל לפינה ממנה היא יכולה לפעול רק בעצמה וכדי לא להגיע למצב זה יש להחריף את הסנקציות נגד איראן ולפגוע במשק האנרגיה והכספים האירני ע"י קבלת חוק ברוח זו שהועלה כבר בקונגרס האמריקאי אך טרם זכה להסכמת הנשיא אובמה. "ישראל היא הראשונה ברשימת החיסול האיראני אך לא האחרונה" אמר ד"ר סנה.