מערכות שליטה ובקרה לניהול משברים, המתקדמות מסוגן בעולם הוצגו הבוקר בעיריית חיפה, בפני מפקד המשמר הלאומי האמריקאי הגנרל קריג מקינלי וקציני צבא בכירים שהגיעו לחיפה על מנת לעקוב מקרוב אחר ניהול תרגיל מוכנות העורף הלאומי "נקודת מפנה 4"

אל הגנרל מקינלי התלוו סגן שר הביטחון מתן וילנאי, אלוף פיקוד העורף האלוף יאיר גולן ומפקד מחוז הצפון בפיקוד העורף אל"מ אנואר סעב. ראש העיר יונה יהב הציג בפני האורחים את היערכות העירייה לשעת חירום המנוהל מהמנ"מ [מרכז ניהול משברים] העירוני באמצעות מערכות הפעלה, שליטה ובקרה מהמתקדמות וחלקן היחידות בעולם.

בין המערכות: מערכת שליטה ובקרה לניהול משברים שפותחה על ידי חברת "אלביט" עבור עיריית חיפה. המערכת מבצעת אינטגרציה של נתונים בזמן אמת המועברים למנ"מ בין השאר באמצעות מערכת תצפית ייחודית שנרכשה לצורך כך ע"י העירייה. מלבד מצלמות שחלקן יופעלו בעתיד באמצעות מזל"ט, כוללת המערכת עזרי שליטה המאפשרים לצוות ניהול המשבר העירוני לגבש תמונת מצב עדכנית בכל נקודת זמן.

כמו כן נעזר המנ"מ במאגר הנתונים הממוחשב שהושק לאחרונה ע"י מנהל ההנדסה וכולל בין היתר את כל תיקי הבניין בחיפה ונתונים נוספים ממאגרי המידע העירוניים המספקים לצוותי החילוץ נתונים חיוניים על המבנה והדיירים המתגוררים בו.

מערכת נוספת יחידה מסוגה שפותחה ביוזמת ראש העיר יונה יהב כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה היא מערכת הלמידה מרחוק המופעלת כיום בשגרה ומאפשרת מעבר מידי ללימודים מהבית בזמן חירום.

המערכת כוללת את כל מערכי השיעור בכל בתי הספר בעיר אותם יכולים המורים להעביר מבתיהם לבתי התלמידים תוך קבלת משוב והפעלת התלמידים לפעילויות חברה והפגה. כלי נוסף, העומד לרשות המרכז לניהול משברים הוא רכב החפ"ק העירוני המצויד במערכות תצפית ומחשוב שיכולות לעבוד באופן עצמאי בכל אתר בשטח.

במהלך התרגיל תורגלו על ידי הנהלת העירייה עובדים ומתנדבים, בשיתוף עם פיקוד העורף וגופי ההצלה מגוון תרחישי חירום שכללו התמודדות עם נפילות טילים קונבנציונאליים ובלתי קונבנציונאליים. הקמת מוקדי מידע לאוכלוסייה, מרכזי דחק [נפגעי חרדה] טיפול באוכלוסייה בכלל ואוכלוסייה חלשה בפרט, שיתוף הפעולה עם פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית.

הגנרל מקינלי הביע את התרשמותו העמוקה ממוכנות העירייה, היקף ההשקעה ומעורבותו האישית של ראש העיר עליה שמע כבר מפי קודמו בתפקיד שביקר בחיפה במהלך מלחמת לבנון השנייה והביע את התרשמותו במאמר אותו כתב על תפקוד ראש העיר במהלך המלחמה.

להתרשמות זו היו שותפים גם סגן שר הביטחון, אלוף פיקוד העורף האלוף יאיר גולן, ראש רח"ל תא"ל במיל' זאב צוק-רם אשר סיכמו את הביקור ואמרו כי חיפה ממשיכה להוביל ולהוות דוגמה לרשויות מקומיות רבות בארץ בתחום המוכנות לשעת חירום.