ערב הגשת דו"ח ועדת שמגר אשר תתווה כללים לעסקאות שבויים וחטופים בעתיד, התקיים היום (שלישי) בכנסת כנס מיוחד אותו ארגן ח"כ אורי אריאל (איחוד לאומי) יוזם חוק "פדיון שבויים" העומד בפני הגעה לשולחן הכנסת בקרוב. נעם שליט אמר בכנס:  "הטיפול במלחמה בחטיפות אמור להיות דרך הרתעה כלפי אותם אירגוני טרור, ארגוני הטרור צריכים להבין שחטיפת חיילים או אזרחים לא ישתלם להם"

את הכנס כיבדו בנוכחותם, אביו של גלעד שליט, נעם שליט, זוכה פרס נובל לכלכלה, פרופ' ישראל אומן, העיתונאי דן מרגלית, שר הביטחון לשעבר, משה ארנס ומנהל המכון לחקר הטרור במרכז הבין-תחומי הרצליה, דר' בעז גנור. למקום הגיעו גם קהל רב בתוכם פעילי השטח ממטה שליט, פעילים ממטה לשחרורו של פולארד, תלמידי תיכון דקל וילנאי במעלה אדומים וכן חברי ההנהגה הצעירה של סיעת "האיחוד הלאומי".

את הכנס פתח ח"כ אורי אריאל שאמר כי "הדיון הזה נחוץ משום שאנחנו יודעים שארגוני הטרור ישבו וצפו בעסקת שליט ובתנאים שלה, והודיעו לפני, תוך כדי ואחרי שחטיפת שליט היא לא החטיפה האחרונה" לדבריו, "ממשלה לא יכולה להתנהל בעזרת הסיסמה "בכל מחיר". הסיסמה הזו קובעת תבוסה מראש בכל עסקה ואין להשלים לזה. לכן הצעת החוק שלנו באה לתחום את המשאים ומתנים למסגרת חוקית - אחד מול אחד. יותר משההצעה הזו נועדה לכבול את ידיה של ממשלת ישראל, היא נועדה להעביר מסר למחבלים. אין יותר אלף מול אחד".

נעם שליט הפתיע את הנוכחים כשהסכים עם הקביעה כי המחיר אכן היה גבוה, אך הוא נבע טעויות אסטרטגיות מהותיות של הממשלה שנעשו לאורך כל הדרך. לדבריו בעסקה תמכו 80% מהעם שחשב שמדובר בניצחון ולא בתבוסה. שליט תקף את הצעת החוק ואמר: "מי יוכל לעמוד בחוק הזה? חקיקה כזאת של הכנסת אין לה מקום. למה לא לחוקק מתי הממשלה יוצאת למלחמה או מבצע צבאי? במקרה כזה חייבת להישמר הפרדת רשויות".

שליט התייחס לטענות אודות ההבדל בין יחסה של ישראל לסוגיה ליחסן של מדינות מערביות אחרות, וציין כי "בצה"ל להבדיל מצבא ארה"ב השירות הוא חובה, ולכן עלינו לנהוג אחרת. העיקרון שצריך להנחות את מקבלי החלטות הוא פשוט, אם אתה יודע להחזיר את החטוף בדרך אחרת עדיף, אך אם לא שחרר את החטוף במשא ומתן במינמום טעויות. בשחרור של גלעד נעשו טעויות אסטרטגיות מהותיות שהביאו לעליה במחיר, המחיר היה מאוד גבוה, עם זה אני מסכים".

שליט הוסיף, כי "הטיפול במלחמה בחטיפות אמור להיות דרך הרתעה כלפי אותם אירגוני טרור, ארגוני הטרור צריכים להבין שחטיפת חיילים או אזרחים לא ישתלם להם. יש להפעיל לחץ על ראשי ארגוני הטרור והדבר הזה לא נעשה, ושאף אחד לא יספר לי שאין בארגז של משרד הביטחון כלים כאלה". בנושא הלחץ הציבורי אמר שליט, כי "שום ממשלה לא תוכל לעמוד מול לחץ ציבורי ובנשימה אחת אפשר להגיד שהציבור מושפע מאזלת היד של הממשלות".

בסיום דבריו אמר שליט כי לצערו רק חצי מהנוער מתגייס, וכי חיילי צה"ל צריכים לדעת שממשלת ישראל תעשה הכול למען שיחרורם, "החוק מתאים לעסקי נדל"ן ולא לפדיון שבויים מה יש כאן מחירון לוי יצחק לחייל?". שליט הוסיף וסיפר כי גלעד מנסה לחזור לחיים נורמאלים אחרי שהיה בשבי ובחושך, וכי הוא סובל מפציעה ונכות קלה ומתאושש".

זוכה פרס נובל לכלכלה, פרופ' ישראל אומן, טען כי "עסקת שליט הייתה קטסטרופה וחיזקה את החמאס. חייבים להפסיק את התמריצים שגורמים למחבלים לחטוף ולקבל כמה שירצו". עם זאת פרופ' אומן שיבח את נעם שליט ובני משפחתו ואמר כי הם פעלו על פי התמריצים שלהם וממשלת ישראל לא פעלה על פי התמריצים שלה".

ד"ר בעז גנור הגדיר את הפרשה כתבוסה כואבת וכי זה ייגמר בתבוסה נוספת, אך הוא לא חושב שחקיקה היא התשובה: "צריך להיות מסר לחיילים ולחיילות שאין שחרור בכל מחיר. זו המציאות וזה השירות, אם קיימת אפשרות שיהרגו, אז גם קיימת אפשרות שייפלו בשבי".

העיתונאי דן מרגלית שלל בדבריו את הטענה על פחד ישראלי של שחרור באופציה צבאית, "לא היה מידע מודעיני על גלעד שליט, ואם היה מידע הם היו עושים הכול" . לדבריו הצעת החוק היא סבירה ובאה לקשור את ידי עצמנו בתקרה מסויימת: "חברי הכנסת אלקין ואריאל לא סומכים על הממשלה ורוצים בעזרת הצעת החוק לקשור את ידי הממשלה. הרי בסופו של דבר ממשלת ישראל לא מילאה חובתה".

הרב משה הגר, ראש המכינה הקדם צבאית בבית יתיר, אמר כי "אין כאן עניין של פדיון שבויים. אנחנו במלחמה כבר הזהרנו עוד לפני התנתקות שאם נצא מעזה לא נוכל לשלוט שם ובטח שלא לממש מודעין . יש לי שני בנים מפקדים בדובדבן ששואלים אותי למה אנחנו מסתכנים ועוצרים את המחבלים אם משחררים אותם ? צריך לזכור גם את הצד הזה. אני נגד החוק כי אני חושב שעל הממשלה להיות חזקה. ראייה של ממשלה היא לא ראייה של הורים שדואגים לילדיהם ורוצים שישובו הביתה".

ח"כ אריה אלדד, אמר כי "ממשלת ישראל הייתה צריכה לפרסם רשימה של ראשי הטרור ולהודיע שכל יום שגלעד שם אנחנו הורגים אחד מראשי החמאס. זה היה הפעם האחרונה שהיה נחטף חייל או אזרח ישראלי".