ישראל לא תוכל למנוע את כניסתו של ראש ממשלת תורכיה טייפ ארדואן לעזה גם אם המעשה אינו חוקי , כך קבעו משפטנים בכירים בדיון שהתקיים אתמול בערב במסגרת פרויקט המצוינות של תלמידי ביה"ס למשפטים במכללה האקדמית נתניה לו שותפים בכירי עוה"ד בישראל. באשר לפעילות ההשתלטות על המשט לעזה קבעו המשפטנים כי היא היתה חוקית מבלי להתייחס לתבונה המדינית שלה. עוה"ד היו חלוקים בשאלה אם ישראל צריכה לתמוך בהקמת ועדת חקירה בינלאומית או ישראלית לבדיקת ההשתלטות על האוניה התורכית "מרמרה"

כלים

פרופ' עמנואל גרוס שהיה בעבר אב ביה"ד של פקוד מרכז וכיום מרצה בכיר במכללה, אמר כי אם יגיע ארדואן, לא ניתן יהיה לעצרו בשל חסינותו כראש מדינה. למרות שהוא יפר בכך את החוק הבינלאומי. להערכתו אין תקדים למעשה כזה והוא אינו מאמין שארדואן יממש את איומו זה.

לעצם ההשתלטות אמר פרופ' גרוס כי מדובר בפעולה חוקית כי ישראל מצויה בעימות מזוין עם החמאס ולכן מותר להטיל סגר כדי לוודא שהחמאס לא יקבל נשק שיופנה כנגד אזרחי ישראל. פרופ' גרוס סבור כי יש להקים ועדת חקירה בינלאומית או, ועדת חקירה ממלכתית במינוי נשיאת ביהמ"ש העליון כדי למנוע את הצורך בהקמת ועדה בינלאומית נוסח ועדת גולדסטון. עוה"ד ששי גז סבור כי גם אם תימצא הדרך מבחינה משפטית לעצור את ארדואן אם ינסה לפרוץ את ההסגר לעזה הדבר לא יקרה כי ארה"ב תתערב בעניין ותימנע את מחזה הביעותים של ההתנגשות בין צה"ל לצבא התורכי. עו"ד גז טען כי פעולת צה"ל היתה חוקית, הוא נגד ועדת חקירה בינלאומית. "שיחקרו את התורכים, אחרת זאת הלקאה עצמית. גם מדו"ח גולדסטון לא קרה בפועל כלום, יחד עם זאת יש מקום לועדת בדיקה עצמית לשם הסקת מסקנות לעתיד". עוה"ד בועז בן-צור הסכים שיש לאפשר לארדואן לנצל את חסינותו ולהגיע לעזה ויש להסכים לועדת חקירה בינלאומית אחרת יחכה לנו דו"ח גולדסטון 2.

עוה"ד אייל רוזובסקי הגדיר את פעולת השייטת חוקית אך מטופשת. לט ענת ו "ידענו שאין על הספינה כלום ועכשיו תחת לחץ בינלאומי החלטנו להקל בסגר". עוה"ד דבורה חן , מומחית למשפט בטחוני ובעבר ממונה על התחום הביטחוני בפרקליטות המדינה, הצדיקה את זכותו של היועץ המשפטי לממשלה לשחרר את העצירים התורכים והישראלים בהם השייך סאלח.

פרופ' אהרון נמדר, המנהל האקדמי של תוכנית המצוינות בביה"ס למשפטים במכללה בנתניה סבור כי מותר יהיה לעצור את ארדואן כי הוא מסיג גבול ומפר את החוק הבינלאומי. פרופ' נמדר נגד ועדה בינלאומית כי מדובר ב"משחק מכור" שכן רוב ההחלטות הבינלאומיות כמו של מועצת האו"ם לזכויות אדם הן נגד ישראל כמעט אוטומטית. עוה"ד אבי חימי סבור גם הוא שמותר לעצור את ארדואן אבל אסור לעשות זאת כדי לא להרע עוד יותר את היחסים המעורערים גם ככה עם תורכיה. לדעתו ההשתלטות על האוניות כמו ההסגר עצמו חוקיים גם בהיבט של המשפט הבינלאומי. נשיא המכללה האקדמית נתניה פרופ' צבי ארד אמר כי המשט אורגן ע"י גורמים הקרובים לארגוני טרור ותחת הכותרת של זכויות אדם נוצרה אג'דנה פוליטית והאנטישמיות הפכה לשנאת ישראל ודה- לגיטימציה של המדינה היהודית.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS