שלוש מכלאות בקר בלתי חוקיות שהוקמו ע"י שלושה מסיגי גבול שונים על אדמות מדינה כפר ערב אל עראמשא שבמועצת מטה אשר, פונו במסגרת מבצע אכיפה מרוכז של מפקחי רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה, בסיוע כוחות משטרה. שטח המכלאות ושטחי המרעה שהפרות השתמשו בהם שלא כחוק מגיעים ביחד לעשרות דונמים

מפקחי רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה, בליווי כוחות משטרה, פינו השבוע שלוש מכלאות בקר שונות שהוקמו בניגוד לחוק וללא היתר על אדמות המדינה בכפר ערב אל עראמשא שבצפון.

הקמת המכלאות ללא היתר על אדמות מדינה מהווה עבירה של  הסגת גבול במקרקעי ציבור  – עבירה פלילית, שדינה עד שנתיים מאסר בפועל. שלושת המכלאות הוקמו ע"י 3 מסיגי גבול שונים – מישל מגיס, איבתיסם עלי, ופולש נוסף שזהותו איננה ידועה לרשות.

אחת מהמכלאות הוקמה על שטח של כ- 2,000 מ"ר, מכלאה נוספת על שטח של כ- 1,000 מ"ר, והמכלאה השלישית על שטח של כ- 500 מ"ר. יחד עם שטחי המרעה הצמודים בהם השתמשו רועי הבקר שלא כחוק וללא רישיון מרעה, מגיע היקף שטח הפלישות לעשרות דונמים.

לאחר שהפלישות לאדמות המדינה אותרו ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראל במהלך הפעילות השוטפת שמבצעת החטיבה לשמירת הקרקע ברשות לאיתור הסגות גבול ועבירות מקרקעין באדמות המדינה ברחבי הארץ, הבהירו מפקחי הרשות לפולשים כי עליהם לפנות את הקרקע לפי החוק, וכי הם מבצעים הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

לאחר שהפולשים סירבו להיענות לדרישות המפקחים, החלה הרשות במבצע אכיפה במסגרתו המפקחים הרסו את המכלאות מתוקף חוק המקרקעין, וקבעו בשטח שלטי אזהרה המזהירים מפני פשיטות נוספות. הפרות שהיו בשטח בזמן ביצוע הפינוי פונו בצורה מכובדת הצידה כדי לאפשר את הריסת המכלאות. בסיום ביצוע פעולת האכיפה, הותירו המפקחים שוקתות מלאות במים עבור הפרות ופינו את הפסולת לאתר מורשה.

"מדובר למעשה בפשיעה כלכלית המופנית כנגד הציבור כולו. הפולשים הקימו לעצמם עסקים בלתי חוקיים על חשבון קרקע ציבורית, מבלי לשלם את התמורה הנדרשת על הקרקע לקופת המדינה ותוך כדי הפרה של החוק. הקרקעות אמורות להיות מוקצות באופן שיוויוני ולפי החוק, באמצעות מכרז או כללים מסודרים אחרים. מסיגי גבול המשתלטים על קרקעות בניגוד לחוק מפריעים להקצאת הקרקעות בהתאם לחוק ולכן פוגעים בשכניהם ובציבור כולו. אנו קוראים לציבור לדווח לנו על מיקרים החשודים בעיניו כהסגת גבול בקרקעות ציבוריות, ניתן לעשות זאת באמצעות אתר האינטרנט של הרשות", אומר מנהל מרחב השמירה צפון - חיפה ברשות מקרקעי ישראל, ערן ליבנה.