ועדת השרים לחקיקה תדון מחר (א') בהצעת חוק לפיה תוכל הכנסת להפסיק העברת שכר או תשלומים אחרים לח"כ מכהן או לח"כ לשעבר אם לא התייצבו לחקירה או למשפט בגין חשד לביצוע עבירה שעונשה 5 שנים ויותר. את הצעת החוק יזמו ח"כ ישראל חסון (קדימה), ס' ראש השב"כ לשעבר וח"כ יריב לוין (ליכוד), יו"ר ועדת הכנסת

לשניים הצטרפו יוזמים נוספים ובהם ח"כ ויו"ר הקואליציה זאב אלקין (ליכוד), ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), ח"כ מירי רגב (ליכוד) וח"כ משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו).

מטרת הצעת החוק היא להפסיק העברת שכר, גמלה ותשלומים אחרים מאוצר המדינה לחבר כנסת מכהן או לחבר כנסת לשעבר שדרוש לחקירה או שתלוי ועומד נגדו כתב אישום או שהורשע בעבירה חמורה שבוצעה בעת כהונתו בכנסת, והוא אינו מתייצב לחקירה או למשפט או לריצוי העונש. מדובר בעבירה שעונשה חמש שנות מאסר או יותר שבוצעה בעת כהונתו, ומחייבת לשם כך בדיקה והודעה של היועץ המשפטי לממשלה, והחלטה של ועדת הכנסת ושל הכנסת.

נכון להיום, מתקיים מצב אבסורדי לפיו חבר כנסת מכהן או לשעבר, אשר נדרשים לחקירה או שהוגש נגדם כתב אישום בגין עבירות מעין אלה, אף שבוצעו במהלך כהונתם, ואינם מתייצבים לחקירה או למשפט, יכולים ברוב המקרים להמשיך וליהנות מתשלומי שכר ותשלומים אחרים מהכנסת.

בדברי ההסבר להצעת החוק כתבו היוזמים כי "המצב כיום גורם לעיוות, ולכן יש לקבוע נורמה על פיה שליחי ציבור ממלאים ומקיימים את חובתם במסגרת החוק ובכפוף לגורמי אכיפת החוק...יש לנקוט בסנקציה כלפי כל אחד, ללא הבדל דת, גזע, מין או לאום, אשר ייחשד בהפרת החוק ולא יעמיד את עצמו לרשות גורמי אכיפת החוק. זהו צעד סביר שבו כל "דמוקרטיה מתגוננת" צריכה וראוי שתנקוט, צעד המהווה אמירה ברורה וחד משמעית של חברי הבית."

לדברי ח"כ ישראל חסון "לא ייתכן שח"כ לשעבר, אשר מוגדר על-ידי רשויות אכיפת החוק כ'עבריין נמלט' בעקבות חשד בריגול לטובת החזבאללה, לא מתייצב לחקירה מחד, ומאידך מקבל פנסיה מבית המחוקקים הישראלי שהוא הריבון. לא נוכל לתת את ידינו לרמיסת כבודה של הכנסת ומחובתנו לשנות את הנורמה הפסולה לפיה נבחרי ציבור יורקים לבאר ממנה הם שותים השכם והערב ללא צורך לקיים את חובתם כפי שזו נדרשת על-פי חוק".

ח"כ לוין הוסיף כי: "אני נחוש להפסיק את המצב בו בגידה במדינת ישראל הפכה לעסק משתלם המכניס לבוגד עזמי בשארה אלפי שקלים מדי חודש. האבסורד המאפשר לבשארה לחבור לארגוני הטרור ולסייע להם תוך קבלת מימון שוטף ממדינת ישראל, מקומם כל אזרח נאמן למדינה ומוטלת עלינו חובה לשים סוף למצב בלתי נסבל זה. זהו צעד שכל דמוקרטיה צריכה לנקוט כנגד אלה המבקשים לעשות שימוש במשאבי המדינה כדי לחסלה."