כלים

החברה הלאומית לדרכים פרסמה את המכרז לביצוע מחלף דרור בין כביש 4 לכביש 553. המחלף שיוקם ממזרח לאבן יהודה, יבטל את הצומת הקיים הסובל מעומסי תנועה כבדים  מדי יום. המחלף מתוכנן למעבר של 20 אלף כלי רכב בשעה

בשורה לנהגים העושים את דרכם מדי בוקר, דרך השרון, לרעננה הרצליה ותל אביב, דרך כביש 4: מחלף דרור יוצא לדרך. הפרויקט שיבוצע על ידי החברה הלאומית לדרכים במפגש הכבישים 4 ו-553, יאפשר זרימת תנועה ללא רמזורים בכביש רחב, המאפשר גישה לישובי הסביבה. הקמת המחלף בהשקעה של כ-350 מיליון ₪ וצפויה להסתיים בתוך כשלוש שנים.

"הקמת מחלף דרור נועדה לאפשר קיבולת גבוהה יותר של כלי רכב בארבעת כיווני התנועה העיקריים ולהערך כראוי לביקושים העתידיים", אומר מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים, אדריכל שי ברס. "הנהגים המשתמשים בצומת דרור סובלים מדי יום מפקקי תנועה כבדים בשעות הבוקר ואחר הצהריים. ספירות תנועה שבוצעו בצומת בפברואר 2010, העלו כי 7700 כלי רכב עושים דרכם בצומת בשעת שיא. המחלף תוכנן כך, שתתאפשר תנועה של כ-20 אלף כלי רכב בשעה, על פי התחזית של תנועת כלי הרכב שינועו במחלף בשנת 2035".

ההפרדה המפלסית בלבו של הפרויקט, תבוצע באמצעות הקמת גשר במסלולו של כביש 553, מעל כביש מספר 4. הגשר יותאם למהירות נסיעה של 90 קמ"ש והכביש מתחתיו למהירות של 100 קמ"ש. מצפון למחלף ייסלל כביש 4 עם שני נתיבים לכיוון. מדרום למחלף יורחב כביש 4 עד למחלף הדרים לשלושה נתיבים לכל כיוון, ובתחום המחלף עצמו, יתאפשר ביצוע מהיר של נתיב שלישי, במידת הצורך. צומת אבן יהודה מזרח יבוטל ותוסדר דרך גישה למועצה האזורית לב השרון, למרכז המסחרי ולמושב בני דרור.

בנוסף לכך, כולל הפרויקט הסדרת תוואי נחל דרור, הקמת גשר להולכי רגל לחציית כביש 4 מצפון למחלף, לצורך יצירת חיבור בין אבן יהודה למרכז המסחרי וקרית החינוך לב השרון. מתחת לכביש 553 יוקמו מעברים חקלאיים לכלי רכב. בתחום המחלף, תוכנן מסלול ייחודי לתחבורה ציבורית, אשר יאפשר גישה מהירה לאוטובוסים העושים את דרכם בקווים מצפון לדרום ולהיפך.

"הפרויקט נועד לשחרר צוואר בקבוק בקטע מרכזי של כביש 4 שהינו אחד מארבעת דרכי האורך של מדינת ישראל", אומר יו"ר החברה הלאומית לדרכים מיכה גולדמן, "זהו אחד מ-95 מחלפים חדשים שיוקמו ברשת הכבישים הבינעירונית, בשש השנים הקרובות. מחלפים אלה, יוקמו במקום צמתים מרומזרים, ויאפשרו תנועה רציפה של כלי הרכב ללא צורך בעמידה מיותרת ברמזורים. הקמת המחלף תביא לשיפור איכות החיים של הנהגים, תצמצם את הפליטה המזהמת מכלי הרכב וצריכת הדלק".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS