יושוו תנאי אלמן לאלמנה בקרנות הפנסיה הותיקות; לא תיפגע קצבת האלמנות. ברגע האחרון לפני התערבות בג"ץ: ועדת העבודה ומשרד האוצר הגיעו לפשרה. יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ: "תמכתי בתיקון בלב כבד", חברי הוועדה: "זהו הישג גדול"

כלים

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשותו של ח"כ חיים כץ (ליכוד), התכנסה היום לדיון דחוף באישור תקנות התקנון האחיד של קרנות הפנסיה הוותיקות.

בפתח הדיון אמר ח"כ כץ: "מזה שנה ויותר אנחנו מנסים להשוות בין זכויות אלמן לזכויות אלמנה בקרנות הפנסיה הותיקות. הוועדה ביקשה שמשרד האוצר יממן את המהלך, אך האוצר התעקש שהעמיתים בקרן הם אלה שיישאו בנטל. המשמעות היתה שקצבת האלמנות תקוצץ, כדי שאלמנים יזכו בקצבה. לא הגענו להסכמה, ובג"ץ נדרש להכריע. בינתיים, שמעתי במו אוזניי על כוונה זדונית של משרד האוצר לקזז כספים מכספי הפנסיה בחודש ינואר, לצורך מימון המהלך. כך ייעלם הדבר מעיני העמיתים, כי בחודש זה יקבלו תוספת הצמדה למדד שתאפיל על הקיצוץ".

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון: "בג"ץ הותיר לגורמי הרשות המחוקקת והמבצעת למצוא את הדרך להשוואת הזכויות בין אלמן לאלמנה, אולם כעבור שנתיים וחצי פקעה סבלנותו, ובימים האחרונים הודיע שבתוך ימים ספורים ייתן צו אופרטיבי שיעקוף את הכנסת והממשלה, ויקבל דווקא את עמדת האוצר בנושא. ביקשתי לכנס ישיבה דחופה כדי להביא להסדר פשרה. פסק דין מעין זה עשוי להוות תקדים רע, העוקף את בסמכותה של הכנסת לאשר תקנות ופוגע גם בסמכות הממשלה, כיוון שגם אם הפעם התקבלה עמדת האוצר, הרי שבפעם הבאה עשוי המצב להיות הפוך".

התקנות החדשות קובעות כי קצבאות האלמנים והאלמנות יושוו וימומנו מכספי הקרנות הוותיקות, הממונה על שוק ההון לא יבצע תיקונים ולא יקזז מקצבאות האלמנים והאלמנות על מנת להקטין את גירעון הקרנות שייוצר כתוצאה מהשוואת הזכויות. יחד עם זאת, בניגוד להצעת הוועדה, המדינה לא תזרים סכום של 1.7 מיליארד שקלים לקרנות כדי לכסות את הגירעון.

ייוותר על כנו בתקנון הקרנות הסעיף הקובע כי אם במשך 3 שנים ייווצר בקרן גירעון אקטוארי של 3%, או אם יהיה בקרן גירעון אקטוארי של 5% - משרד האוצר יוכל להפחית משיעור קצבאות העמיתים.

חברי הכנסת שנכחו בדיון, שלי יחימוביץ' (עבודה) וחיים אורון (מרצ) שיבחו את היו"ר כץ על המהלך והתוצאות, אולם ח"כ כץ הודיע כי יצביע בעד הפשרה בלב כבד.

תיקון התקנון האחיד התקבל בוועדה פה אחד, והוא ייכנס לתוקף רטרואקטיבית מיום 16 בדצמבר 2009. התיקון יחול גם על עמיתים שנפטרו – כספם יועבר ליורשיהם.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

אוג 21, 2019

איך להיות כוכבת ברשת? המדריך המלא

מאמרים - חברתי
יול 21, 2019

פעילותו החברתית של מתן דהן

מתגייסים למען הקהילה
יול 16, 2019

להיות מוכנים מראש - צוואות וירושות

מאמרים - חברתי
יול 15, 2019

דרכו של ברוך עטאלי

זכויות האדם