ביום רביעי ה-22/9 לפנות בוקר, נהרג סאמר סירחן, אב לחמישה, על ידי מאבטח חמוש בשכונת סילוואן במזרח ירושלים. הירי של המאבטח, שמשכורתו משולמת על-ידי משרד השיכון, הוביל לפריצת מהומות בסילוואן בהן כבר דווח על מספר נפגעים. כעת המחאה מתרחבת, כאשר פעילי שמאל מתארגנים במטרה לשבש מחר את קבלת הפנים הרשמית של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, בסוכה של עיריית ירושלים

פעילי השמאל טוענים כי המאבטח שביצע את הירי בסירחן הינו "חלק ממיליציה חמושה שמטרתה לשרת את קבוצות הימין הקיצוניות המתגוררות בסילוואן. הסיבה לכך שאירוע אלים כזה היה יכול להתרחש, היא התמיכה הבלעדית שעמותות של הימין הקיצוני, לדוגמה עמותת "אל-עד", מקבלות הן מהעירייה והן מהמשטרה."

באותו יום בשכונת שייח ג'ראח, תושבים פלסטינים של השכונה ופעילים ישראלים הקימו סוכת שלום על מנת לסמל שותפות ודו קיום בין ישראלים לפלסטינים במזרח ירושלים. לאחר כמה דקות הסוכה הוחרבה על ידי פקחים של עיריית ירושלים, שחזרו על ההריסה 3 פעמים, ובנוסף שתי פעילות ישראליות נעצרו ע"י המשטרה. הסוכה הוחרבה בגלל שנבנתה ללא רישיון, למרות שמאות אלפי סוכות מוקמות כל שנה בישראל ללא היתר בנייה, כמבנה ארעי.

לכן החליטו פעילי השמאל להגיע ביום שני ה-27/9 בשעה 17:00 לסוכה של עיריית ירושלים, כדי להביע מחאה והתנגדות "נגד המדיניות המפלה כלפי תושבים הפלסטינים במזרח ירושלים, נגד האלימות כלפי תושבים אלו, ונגד התמיכה של העירייה והמשטרה בקבוצות ימין קיצוניות, המנסות לפגוע בכל דרך אפשרית בתושבים הפלסטינים, ובסיכוי להגיע להסכם שיסיים את הכיבוש.", לדבריהם.