כבר בהצבעה הראשונה ברפורמת התכנון והבנייה, על סעיף המועצה הארצית לתכנון ובנייה – הקואליציה נכשלה. ההצבעה התקיימה לאחר שעות של דיון בפרק הראשון של החוק. מנכ"ל 'אדם טבע ודין' : "האופן השערורייתי שבו נוהל הדיון, מבזה את הרשות המחוקקת ומהווה תעודת עניות לכנסת ישראל"

ח"כ חנין, שפתח את הדיון בשם האופוזיציה, תאר במשך שעתיים את הסכנות שבחוק ונימק את ההסתייגויות לפרק הראשון – הרכב המועצה הארצית לתכנון ובנייה. פעילי "מגמה ירוקה" ופעילים חברתיים שמחו נגד קידומו המזורז של החוק הוצאו מהאולם ע"י סדרני הכנסת. הפעילים קראו בזמן ההצבעות: "משחק מכור" אל מול עיני חברי הוועדה ההמומים והוצאו בכוח ע"י משמר הכנסת.

בעקבות ההנמקות החלו ההצבעות בוועדה, אבל כבר בהצבעה הראשונה כשלה הקואליציה בהעברת סעיף הרכב המועצה הארצית. הדיון הופסק ע"י יו"ר הועדה- אמנון כהן, כדי לאפשר לקואליציה להתארגן מחדש כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו גויס אישית למאמץ. בעקבות פיזור הדיון נקטעה מתכונת הדיון הרצופה עליה החליטה ועדת הכנסת.

ח"כ חנין, המרכז את פעולת האופוזיציה כנגד החוק בכנסת אמר בתגובה: "ראש הממשלה צריך להבין עכשיו – כאשר משהו לא הולך בכוח – אסור לנסות לקדמו ביותר כוח. במקום כוחניות, הגיע הזמן שהממשלה תסכים לשמוע את הביקורות המקצועיות הקשות שיש על החוק הבעייתי הזה מכל עבר.

אני קורא לממשלה להשהות את קידום החוק ולפתוח בהידברות מקצועית, אמיתית ורצינית, כדי למנוע נזקים שאי אפשר יהיה לתקנם לחברה, לדמוקרטיה, לכלכלה ולסביבה בישראל. אין לנו ארץ אחרת וחבל להרוס את המעט שנותר לנו". אמר חנין.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין' התייחס לאופן שבו מתנהלות ההצבעות בוועדת הכנסת ואמר: "האופן השערורייתי שבו נוהל הדיון, כאשר ניתנו פחות מחמש דק' לכל הסתייגות מהותית בחוק שישליך על כל אדם במדינת ישראל, מבזה את הרשות המחוקקת ומהווה תעודת עניות לכנסת ישראל".

הוועדה שדנה ברפורמה בראשות ח"כ אמנון כהן (ש"ס) נאלצה לדחות את ההצבעות היום 3 פעמים, במהלכן ניסו אנשי הוועדה לגייס רוב בקרב חברי הכנסת ושרים. לאחר שנכשלו- ההצבעות שהיו אמורות להתקיים היום נדחו למחר.

ממגמה ירוקה, שמובילה את המאבק ברפורמה בשנים האחרונות יחד עם המטה לתכנון אחראי נמסר: "היום נוכחנו במעשה הבריונות מצד ראש הממשלה שמנסה לעשות עיסקת הון-שלטון יחד עם ש"ס. הם יעשו הכל כדי לקדם את הרפורמה המושחתת ביותר בתולדות המדינה- תוך פגיעה בציבור ותוך חיזוק וחנופה לכרישי הנדל"ן ובעלי ההון. אנו קוראים לחברי הכנסת לא להיכנע לשחיתות ולהצביע נגד הרפורמה, שתקים מגדלי הולילנד רבים ומכוערים בכל רחבי ישראל."