כל אדם זקוק להלוואה מעת לעת, גם כאשר ההתנהלות הכלכלית שלכם אחראית ונכונה, מגיעים רגעים בהם הצעד הכלכלי הנכון ביותר יהיה נטילת הלוואה. תוך שימוש בהלוואות תוכלו לרכוש רכב טוב יותר ולמנוע בעתיד הוצאות כספיות מיותרות לתיקון רכבים ישנים, לשפץ את הבית במקום מעבר דירה יקר וכן הלאה. פעמים רבות הלוואות משמשות גם לכיסוי הגירעון בחשבון הבנק או פיתוח העסק, כאשר הריבית אותה תשלמו בעבור ההלוואה נמוכה בהשוואה לריבית אותה אתם משלמים על המינוס בחשבון הבנק, ההלוואה תהיה הצעד הנכון מבחינה כלכלית.

קרא עוד...

בניית שניים או שלושה בתים האחד ליד השני מתאפשרת לרוב כשקונים נחלה-במושב. קניית נחלה במושב הינה הגשמת חלום - האפשרות להורים לגור בסמוך לילדים קורצת למי שמסוגל לכך. ההורים מבטיחים לעצמם להיות ליד ילדיהם גם בגיל המבוגר.

קרא עוד...

מאת אלי שביט

"מי שנלחם - יכול להפסיד

אבל מי שלא נלחם - כבר הפסיד"

החיים הם מלחמה אחת גדולה. כל מצב ומצב שבו אנו נמצאים דורש מאיתנו לשלוף נשק, לחשוב ולחרוץ גורלות. מפחיד לדעת שכל זה בידינו ובאחריותנו.

אין ברירה אלא לנסות ולהשתמש בכוח הזה שטמון בנו, אחרת מוטב שנרים ידיים. למה לנו להרים ידיים ולהתייאש? האם המערכה קשה מדי?

נכון שהמערכה קשה, מורכבת ודורשת המון מאמץ, אבל מי שלא מנסה - לעולם לא יצליח.

על אותו משקל, ההפסד הוא נחלת מי שהרים ידיים עוד לפני שיצא למלחמה על חייו. ההפסד נתון לשינוי מיידי בכל רגע בחיינו, והוא, אם כן, באחריותנו הבלעדית.

אתם תחליטו האם להילחם, ובכך תחרצו את גורלכם בכל מקרה: לניצחון או הפסד. קורס סטארט אפ להקמת עסק עצמאי ללא הון התחלתי של אלי שביט נועד כדי להתוות את דרך החיים החדשה שלכם.

מי שנלחם

בהצלחה,

אלי שביט

רשת ג'נטלמן, הרשת המובילה בישראל למתנות לגבר ולשעוני יד, הודיעה היום על פתיחת סניף חדש בקניון גלובוס סנטר, בנתיבות.   במקביל, הודיעה הרשת על פתיחת סניף חדש בצפון בקניון שער הצפון (איקאה) ועל צירוף זכיינים חדשים.   ג'נטלמן מפעילה כיום 31 סניפים ברחבי הארץ, בקניונים מובילים, כמחציתם מנוהלים בזכיינות.   טל רז, מנכ"ל ג'נטלמן: בימים אלה, אנו פועלים להרחבת הרשת ולצירופם של זכיינים חדשים. בחרנו דווקא עכשיו, לחבק את תושבי הדרום ולהכריז על פתיחת החנות החדשה שלנו בקניון בנתיבות כדי להוכיח שהחיים נמשכים, שליבנו עם תושבי הדרום ועל כך שאנו לא חוששים להשקיע בהרחבת הרשת גם לפריפריה, במיוחד בדרום הארץ".   הסניף החדש בנתיבות יפתח בתחילת ספטמבר ומיד לאחריו יפתח סניף גם בצפון הארץ בקרית אתא, בקניון שער הצפון.

יכול להיות שהגעתם למבוי סתום? האמת היא שזה קורה ללא מעט אנשי עסקים, ונוחת עליהם בהפתעה גמורה כרעם ביום בהיר. איך מתגברים עליהן? האם יש דרך מוכחת שתוציא אתכם בבטחה מהבוץ התובענית? האמת היא שגם אתם יודעים שאין כזו, שאין דרך פלאים שתוביל אתכם לצאת מהבוץ. אז מה עושים במצב כזה? קודם כל והכי-הכי חשוב, לדעת שאין בעיות ללא פתרון. הפתרון תמיד קיים ונמצא שם, צריך פשוט לחפש אותו, וברוב הפעמים יש לעבור תהליך כדי להגיע אליו סוף כל סוף.

תאמינו שיש פתרון, ותאמינו שהוא יגיע. תמיד יש מוצא, קצה חוט זעיר, שיכול לנחות עליכם במפתיע ולבשר על כך שעליתם לדרך המלך העסקית. עד אז, עליכם להאמין שתגיעו לשם, כיוון שתמיד יהיה מוצא שיחכה מעבר לפינה. זה רק עניין של זמן, כוח ומחשבה מאומצת עד שתגיעו לבסוף למחוז חפצכם. הפתרון קיים, והוא עוד יבוא, תאמינו או לא. ככה זה בעסקים.

אני, אלי שביט, מנטור ואיש עסקים, מלווה אנשי עסקים בתחילת דרכם, ומגלה לא פעם את התפישות השגויות שמביאות אותם למקומות לא נכונים, כאלה שהם לא חלמו עליהם. אני תמיד מבהיר בפניהם שזה לא סוף העולם - אלא רק מקפצה שהחיים זימנו ושאפשר להתעלות עליה בקלות וללא מאמץ, תמיד מנסה להוכיח להם שקיים מוצא ושעליהם למצוא אותו ולגשש את דרכם אליו.

בקורס סטארט אפ של אלי שביט מקבלים הסטונדנטים כלים מעשיים שיקדמו וידרבנו אותם הלאה, לעבר ההצלחה הכל כך מבוקשת. באתר של קורס סטארו אפ להקמת עסק עצמאי ללא הון התחלתי מחכים לכם כל הפרטים.

אין

 בהצלחה,

אלי שביט

מספר טיפים ועצות איך אפשר לצאת בזול ולחסוך כמה שיותר מהוצאות רכישת דירה חדשה או יד שנייה כפי שרוכזו על ידי עליזה כהן מנכ"ל "רשף נכסים".

 כרטיס מועדון

בדקו אם אתם או מי ממקורביכם שייכים לאחד ממועדוני הלקוחות הגדולים במשק. בשנים האחרונות כרטיסי המועדונים הפכו לדיירי קבע חביבים במיוחד בארנק של הישראלים ובראשם בולטים חבר, הו"ט, אשמורת, בהצדעה, נכון ועוד. ההתאגדות של המועדונים וההנחות המשמעותיות שהם משיגים עבור חבריהם לא פסחו על ענף הנדל"ן ולא מעט חברות וקבלנים יוצאים במבצעי רכישה משותפים עם מועדונים באמצעותם ניתן להגיע להנחה של 15% על דירה חדשה מקבלן.

 השמינייה

לא מומלץ לראות יותר משמונה דירות ומומלץ בחום להתמקד באזור מגורים מוגדר מראש אותם בחרתם כמתאים ביותר על פי הצרכים והפרמטרים שלכם. כשתגיעו לדירה שאתם רוצים, תדעו להגיד לבעל הנכס בכמה מוצעות לכם דירות דומה באותו אזור ותכירו את שוק הנדל"ן בסביבה. בשורה התחתונה סביר שהוא יתפשר על המחיר הנמוך ביותר שמוצע על דירה דומה באזור.aliza__-_big_Large

רב סרן שמועתי

לא להאמין לשמועות ואגדות. בדקו באתר האינטרנט של מס שבח בכמה נמכרו דירות דומות באזור כדי להכיר מקרוב את טווח המחירים הריאלי. לרוב המספרים יהיו נמוכים ב-10 עד 20 אחוזים ממה שבעלי הנכסים יספרו לכם.

תשקיעו בעבודת ההכנה והבדיקה המקדימה ובכך תוכלו לחסוך הרבה כסף.

 אתר רשות המיסים

בידקו בהתאם למספרי הגוש והחלקה בהם ממוקם הנכס שלכם, באתר רשות המיסיםwww.misim.gov.il )) מהם מחירי המכירה לדירות שנמכרו בחצי השנה האחרונה, דו"ח זה הוא אשר יכוון אתכם לשווי הדירות באזור. זכרו, אין החלטיות במחירי המכירה המצויינים. כמובן שבאותה הסביבה, באותו הבניין ובאותה הקומה ייתכן ויש הצדקה לשלם מחיר שונה בהתאם להשקעה שהושקעה בדירה ו/או ביחס לכיוון אליו היא פונה. בכל מקרה מחירי המכירה המצויינים בדו"ח יתנו לכם אינדיקצה למחירים בסביבה.

 פוקר פייס

בזמן שרואים את הדירה, גם בפעם הראשונה וגם בשלבים מתקדמים יותר, לא להפגין התלהבות יתר ולשדר שאתם מעוניינים בה יתר על המידה. אם בעל הנכס או הקבלן יראה שאתם "חמים" על הנכס, הוא לא יתפשר ולא יסכים להעניק הנחות והמו"מ יהיה קשה הרבה יותר.

מכירה מוקדמת

חפשו קבלנים ויזמים שעושים מכירה מוקדמת של פרויקט. כדי לקבל ליווי מהבנק עליהם להראות שנמכרו מראש לפחות 1/3 מהדירות ולשם כך יסכימו

להוריד מחירים למינימום. הדבר נכון במיוחד ברגעים האחרונים שלפני תחילת פרויקט, כשהמחסור הכספי מורגש היטב.

מי לא מפחד מהמשכנתא? הפחד נובע לא רק מהעול הכספי המרחף מעלינו במשך שנים ארוכות, אלא מעצם בחירת המשכנתא. איך נדע שבחרנו את המשכנתא המתאימה לנו? איך בוחרים את המסלול שיעלה לנו הכי מעט? מאיפה בכלל מתחילים?ואיך ניתן לחסוך כמעט 90 אלף שקלים בלקיחת המשכנתא הנכונה? להלן הטיפים המרכזיים בבחירת המשכנתא הנכונה.

לא כל אחד יכול לקחת משכנתא. כשאנחנו מתחילים לברר על ההלוואה הגדולה בחיינו, הצעד הראשון שלנו יהיה לבדוק האם בכלל אנו עומדים בקריטריונים של הבנק על מנת שיאשר אותנו כלווים. עלינו לוודא כי ברשותנו יש לפחות 30% משווי הנכס במזומן או בשווה מזומן, אפשרות להחזר של עד שליש מהמשכורת uהיסטוריית יחסים תקינה עם הבנק.idan_olentuch_profile_Large

טיפ שני. חשוב גם שיהיה סכום משמעותי זמין להוצאות נלוות, כמו עמלת פתיחת תיק בבנק, שכר טרחה לעו”ד, שמאי ומתווך, עלויות רישום וביטוחים שונים. רבים מגיעים לרף הרכישה העליון לאחר כל המאמצים וכל ההלוואות והעזרה שהם יכולים לבקש על מנת לעמוד במחיר הדירה, ואז מגלים כי חסרים להם עוד כמה 'עשרות אלפי' שקלים מסביב...

אם עברתם את המשוכה הזאת, סביר להניח שהשאלה הבאה שלכם תהיה "מהו שיעור הריבית?", אך למעשה, על מנת לקחת הלוואה למשכנתא במסלול המתאים לכם ביותר, יש עוד מספר פרמטרים לבחינה. הרכב משכנתא נכון יכול לחסוך כ-87 אלף שקלים והתרוצצות מיותרת בסבך הבירוקרטיה המתסכל.

חשוב מאוד לבחון את הפרופיל הפיננסי. לאחר שראיתם כי יש באפשרותכם להתחייב למשכנתא, השלב הבא שלכם יהיה לבחון את הפרופיל הפיננסי האישי. ייתכן שחבר או בן משפחה שהמליץ על בנק מסוים עם מסלול משכנתא שנשמע טוב, אבל חשוב לזכור כי לא כל מה שמתאים לאדם אחד, בהכרח יתאים גם לכם.

על המשכנתא להיות מותאמת אישית לנתונים שלכם וליכולות הפיננסיות שלכם: מהי יכולת ההחזר שלכם? מהו ההון העצמי העומד לרשותכם? אלו הכנסות עתידיות צפויות לכם? מה סוג המשרות והכנסות שלכם? האם יש לכם הון משפחתי ועוד. על פי נתונים אלה ישתנה גודל המשכנתא והרכבה.

לאחר מכן נכנסים לשלב בחירת מסלול המשכנתא. לאחר בירור המידע לגבי יכולותיכם הכלכליות לטווח הארוך, תוכלו כעת לבדוק ביסודיות את מסלולי המשכנתא הקיימים בכלים שמציעים לכם הבנקים השונים. יש לבחון מהם היתרונות של כל מסלול, האם לבחור בריבית קבועה, פריים או משתנה? האם  ריבית משתנה כל שנה, שלוש שנים או שבע שנים? מה נכון לכם? ולמה? כל שאלה כזו יכולה לחסוך לכם הרבה מאוד כסף. שימוש נכון במסלולים לפי הפרופיל הפיננסי יכול להביא לחסכון ממוצע של כ- 15% מגובה המשכנתא.

המסלול הנבחר מגיע לשלב מכרז הבנקים. אחרי שמצאתם את המסלול האופטימלי עבורכם, זה הזמן לבחור את הבנק שיזכה ללוות אתכם. זכרו כי הריבית היא מחיר הכסף, לכן, הבנק שיזכה במכרז שלכם יהיה זה שיציע את הריבית הנמוכה ביותר עבור התמהיל שבחרתם קודם לכן. לאחר בחירת מסלול וחבירה לבנק, עדיין לא תם הסיפור. השלב האחרון הוא מרוץ בירוקראטי, מעט מעייף, על מנת להשיג את כל המסמכים הנדרשים לשחרור הכסף מהבנק. בשלב הזה תעברו מהשמאי למנהל הטאבו וממנו לרשם המשכונות וכן הלאה, עד שתשיגו את כל המסמכים והאישורים שדרש הבנק.

ההחלטה על לקיחת משכנתא ובחירת המסלול והבנק המלווה, היא אחת ההחלטות החשובות שתעשו בימי חייכם במסגרת העסקה הכלכלית הגדולה ביותר אותה מבצע אדם ממוצע. אם זה עדיין נראה לכם מורכב ואתם חוששים מההתנהלות מול הבנקים, התייעצו עם מומחים שילוו אתכם בתהליך ויעזרו לכם בקבלת ההחלטה הנכונה ובעיקר יחסכו לכם כסף רב.

הטור נכתב ע"י עידן אולנטוך, מייסד ומנכ”ל אולנטוך מומחים למשכנתאות