הישג למאבק נגד השתמטות בנות מגיוס מצה"ל וניצול לרעה של הפטור מטעמי דת. שר הביטחון אהוד ברק: "צעד נוסף להגברת השוויון והנשיאה בנטל"

הועדה המשותפת לועדת החוקה וועדת חוץ וביטחון של הכנסת אישרה לפני זמן קצר לקריאה שנייה ושלישית, את הצעת החוק שיזם משרד הביטחון, ע"פ הנחיית שר הביטחון, רב אלוף (מיל.) אהוד ברק, שתחייב מועמדות לשירות בצה"ל להודיע על כל שינוי באורחות חייהן בשנתיים שלאחר קבלת הפטור, ושתאפשר למערכת הביטחון לבטל את הפטור ולגייסן לצה"ל אם לא ישמרו על אורח חיים דתי, כפי שנדרש בתנאי הפטור.

לפי המצב הקיים , מועמדת לשירות ביטחון אשר מצהירה כי היא שומרת על אורח חיים דתי זכאית לקבל פטור אוטומטי משירות בצה"ל. פטור זה ניתן לביטול רק אם הוגש נגד המועמדת כתב אישום על הגשת תצהיר כוזב ובית המשפט הרשיע אותה בגין הגשת תצהיר כוזב. זאת גם אם המועמדת שינתה את אורחות חייה זמן קצר לאחר קבלת הפטור.

החוק החדש שיזם היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד אחז בן ארי, יעמיד את המועמדת בתקופת מבחן של שנתיים ממועד ההצהרה, ואם שינתה במהלך התקופה את אורח חייה, תחויב המועמדת להודיע על כך לרשויות הצבא. אם לא תדווח ותיתפס, יאפשר החוק החדש לבטל את הפטור, בכפוף לשימוע, ולגייסה לאלתר לצה"ל.

במערכת הביטחון רואים בהצעת החוק מהפכה של ממש שתמנע ניצול לרעה של החוק והשתמטות המונית מצה"ל. שר הביטחון: "זהו צעד נוסף להגברת השוויון והנשיאה בנטל, בין כל חלקי האוכלוסייה בישראל".

במערכת הביטחון מעריכים כי כניסת החוק לתוקף תביא לצמצום משמעותית בתופעת ההשתמטות על רק פטור מטעמי דת, ותביא לגיוס מאות חיילות נוספות מידי שנה.