כיצד ניתן להימנע מהתקפות סייבר דוגמת אלה שנחשפנו אליהן בשבועות האחרונים? מושב לוחמת הסייבר שהתקיים הבוקר בכנס הרצליה בהובלת סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל-אביב, והמועצה הלאומית למחקר ולפיתוח – משרד המדע והטכנולוגיה, ניסה לספק מספר פיתרונות

"בתחרות הנצחית בין המגן לתוקף, העכבר גנב את השמנת" - הדברים נאמרו במסגרת מושב "לוחמת סייבר – הלכה למעשה" שנערך בכנס הרצליה בהובלת סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל-אביב, והמועצה הלאומית למחקר ולפיתוח – משרד המדע והטכנולוגיה.

במושב השתתפו פרופ' אלוף (במיל.) יצחק בן ישראל, קורט אובלי מחברת לוקהיד מרטין, עדי שהרבני מיבמ, מיכל בלומנשטיק-ברוורמן מ-RSA ישראל ותא"ל (במיל.) יאיר כהן מאלביט.

במושב הדגימו עדי שהרבני, האחראי על האבטחה של כלל מוצרי Rational ביבמ, ומיכל בלומנשטיק-ברוורמן, מנכ"ל RSA ישראל, את הקלות הבלתי נסבלת של האקרים לפרוץ למחשבו הפרטי של כמעט כל אזרח, והומלץ לציבור להימנע מגלישה ברשתות אלחוטיות בלתי מזוהות. בלומנשטיק-ברוורמן הוסיפה כי יש לפתח תפיסה הוליסטית הכוללת שימוש במערכות אנליטיות שביכולתן לנתח כמויות גדולות של נתונים, במודיעין ממוקד ובמערכות שיתוף מידע בין-מדינתיות ובין-ארגוניות שייצרו רשת של הגנה קיברנטית.

תא"ל (במיל.) יאיר כהן, מנהל חטיבת ICS באלביט, אמר כי אנו חיים במצב פרדוקסלי; מחד, העולם הצליח לפתח טכנולוגיות משוכללות שמתפתחות מדי יום, אך מנגד נכשל בפיתוח אמצעים מספקים להגנה עליהן. עוד הוסיף כי על מנת לבנות מעטפת הגנת סייבר אפקטיבית יש להקים מרכזי שליטה בתחום הסייבר, שיקבלו בזמן אמת את תמונת המצב של כלל הרשתות המוגדרות כחיוניות, ולאסוף מידע באופן קונסיסטנטי תוך שימוש במערכות סימולציה חזקות שידמו התקפות סייבר.

קורט אובלי, סמנכ"ל הגנת סייבר וחדשנות הדור הבא בלוקהיד מרטין, אשר הייתה נתונה לאחרונה למתקפת סייבר, הדגיש את חשיבותו של שיתוף הפעולה בין מדינות וארגונים לצורך הפקת מודיעין מוכוון סייבר.

מנחה המושב, פרופ' אלוף (במיל.) יצחק בן ישראל, ראש סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל-אביב, ויו"ר המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח – משרד המדע והטכנולוגיה: "בכל הנוגע למרחב הסייבר, תהיה זו טעות להתמקד בהתגוננות בלבד מבלי לנקוט בפעולות התקפיות, שכן הדבר משול להתמודדות מול מחבלים מתאבדים באמצעות מאבטחים באוטובוסים ללא ניסיון להגיע לשולחיהם. בהקשר זה, חשוב להבין שאיומי הסייבר אינם מוגבלים רק למרחב הסייבר, זו הסתכלות צרה מדי. לוחמת הסייבר היא רק אמצעי להוציא לפועל איומים שפוגעים ישירות בשגרת חיינו, והטיפול בהם צריך להיעשות בהתאם."