"באליבו" בכיכובו של אנתוני לפליה, יפתח את פסטיבל הקולנוע האוסטרלי, בנוכחות הבמאי והתסריטאי רוברט קונולי. תוכנית הפסטיבל כוללת גם את "סמסון ודלילה" – זוכה מצלמת הזהב בפסטיבל קאן, סרט תיעודי על פיליפ גלאס ועוד. פסטיבל הקולנוע האוסטרלי יתקיים זו השנה השביעית ברציפות ביוזמת והפקת אֵייס (AICE) – העמותה לחילופי תרבות אוסטרליה ישראל, עם תמיכה משגרירות אוסטרליה בישראל

כלים
בפסטיבל, שיתקיים ב- 20 ביוני עד ה- 10 ביולי, יוקרנו 6 סרטים עלילתיים, 2 סרטים תיעודיים ו- 2 סרטים קצרים. הסרטים יוצגו בסינמטקים בירושלים, חיפה תל אביב ולראשונה השנה, יוקרנו סרטים מתוכנית הפסטיבל גם בסינמטק נצרת.

לדברי רוז טטארקה (Ros Tatarka), המנהלת האמנותית של הפסטיבל, "שנת 2009 היתה שנה חשובה עבור הקולנוע האוסטרלי, עם הצלחות קופתיות שרשמו שיאים של כל הזמנים. סרטים נועזים, מלאי דמיון ומשכנעים, ריגשו את הקהל המקומי ואת הקהל בעולם, וכללו יצירות של יוצרים עכשוויים, חדשים לצד נודעים, ביניהם וורוויק ת'ורנטון, רייצ'ל וורד, שרה וואט ורוברט קונולי, המשקפים חזון יחודי". טטארקה תגיע לישראל במסגרת הפסטיבל.

הסרט הפותח את הפסטיבל, באליבו של רוברט קונולי, הוא מותחן פוליטי מרתק המספר את סיפורם האמיתי של חמישה עיתונאים אוסטרליים במזרח טימור ועל פשעים שטויחו במשך יותר משלושים שנה. זהו אחד הסרטים החשובים ביותר שהופקו באוסטרליה, ואֵייס (AICE) מתכבדים לארח בישראל את הבמאי והתסריטאי רוברט קונולי.

רוברט קונולי הוא התסריטאי והבמאי של הסרטים The Bank (2001), Three Dollars (2005) ו-Balibo (2009) שזיכו אותו בשלושה פרסי מכון הקולנוע האוסטרלי עבור התסריט הטוב ביותר. בשנת 2007 זכה רומולוס, אבי (Romulus, My Father), אותו הפיק עם ג'ון מיינרד, בארבעה פרסי AFI, כולל פרס הסרט הטוב ביותר. כבמאי, הוצגו סרטיו ביותר מ- 30 פסטיבלי קולנוע בינלאומיים. קונולי קיבל לאחרונה את מדליית המאה עבור פועלו בתעשיית הקולנוע האוסטרלית ומונה לחבר דירקטוריון של Screen Australia.

סרט הביכורים עטור השבחים של וורוויק ת'ורנטון, סמסון ודלילה, זוכה פרס מצלמת הזהב (Camera D’Or) היוקרתי בפסטיבל קאן 2009, הוא סיפור אהבה רגיש שמספק הצצה מיוחדת לתרבות הילידים האוסטרליים, עולם המוצג על המסך הגדול לעתים רחוקות. אהבה, משפחה והקרבה מהדהדים גם בסיפורה המהפנט של רייצ'ל וורד על עבירות מיניות בסרט קייט היפה ובסרט נסיעה אחרונה של גלנדין אייבן, המתאר קשר בעייתי בין אב ובנו ומאבקם לשרוד. בנימה קלילה יותר, סרטה של שרה וואט שנה בלי סקס, הוא דיוקן מצחיק ונוגע ללב של משפחה רגילה המתמודדת עם אתגרים מיוחדים.

הפסטיבל כולל גם שני סרטים תיעודיים מרגשים: גלאס: דיוקן של פיליפ בתריסר פרקים, בבימויו של סקוט היקס, המספק הצצה נדירה לחייו ויצירתו של אחד מהמוסיקאים הגדולים בעולם, והמקהלה בבימויו של מייקל דייבי, סרט מעורר השראה על כוחה של שירה. בתוכנית הפסטיבל שולבו גם שני סרטי אנימציה קצרים, המציגים את מיומנותם של שני כישרונות יצירתיים עולים.

סינמטק ירושלים, 20 – 26 ביוני, סינמטק נצרת, 24 – 25 ביוני

סינמטק חיפה, 1 – 6 ביולי, סינמטק תל אביב, 7 – 10 ביולי

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS