הושקה התכנית לביטחון לאומי ודמוקרטיה על שם אמנון ליפקין שחק של המכון הישראלי לדמוקרטיה. שר הביטחון יעלון: " כמו בצוק איתן אנו שומעים סיסמאות ללא שום בסיס, חשיבה או שיקול דעת. עצרנו למעלה מ-800 מבוקשים בגל הטרור הנוכחי, חלקם במעצר מנהלי"

המכון הישראלי לדמוקרטיה השיק הערב (ד'), את התכנית לביטחון לאומי ודמוקרטיה על שמו רא"ל אמנון ליפקין שחק. בכנס ההשקה שנערך בבנייני האומה בהנחייתה של העיתונאית אושרת קוטלר נשאו דברים שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הגב' טלי ליפקין שחק, נשיא המכון יוחנן פלסנר, הסופר דוד גרוסמן וראש התכנית אלוף (מיל') עמי איילון.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון סיפר על ההכרות ארוכת השנים עם אמנון, ועל זכרונותיו מימיו האחרונים, כשמה שהעסיק אותו הוא עתידה של מדינת ישראל: "זהו בתמציתו אמנון כפי שהכרתי אותו, אהבתי אותו והערכתי אותו, וכך אזכור אותו".

יעלון התייחס לגל הטרור בישראל ובעולם וציין, כי במהלך התקופה האחרונה עצרו כוחות הביטחון 800 מבוקשים, חלקם במעצר מנהלי. עוד הוסיף, כי: "בלחימה הנוכחית ישנן דילמות לא פשוטות- האם לאפשר תנועה ויציאה לעבודה מיהודה ושומרון לישראל, האם להרוס בתים ואיזה צעדים ניתן לנקוט בכדי להרתיע את המחבל הבודד?. יש כאלו שאומרים בואו ניתן מכה עכשיו, אלו אמירות שאין מאחוריהן שום בסיס, חשיבה או שיקול דעת".

הוא הוסיף, כי זה היה גם המצב במבצע צוק איתן: "שמענו אנשים שאומרים בואו ניכנס, נשמיד ונמחק. אלו פשוט אמירות לא רלוונטיות שלא עוסקות בעיקר והן בגדר סיסמאות נבובות ".

טלי ליפקין-שחק סיפרה בהתרגשות על תחושותיה היומיומיות והמחשבות על "מה היה אמנון אומר על המצב".

היא סיפרה, כי לתחושתה:"מאז שנדם אמנון הוא לא נדם והדברים שאמר תמציתיים ומדויקים כתמיד, צופים את המתחולל בחיינו עכשיו אחד לאחד. הוא היה איש חכם, מנוסה ומפוכח, אוהב אדם ומאמין במדינה כיהודית ודמוקרטית וחרד לגורלה ככזו אם לא ייעשה מעשה אמיץ לב. אמנון ידע להילחם באלו שכינה בני מוות ולהלחם בכדי למנוע מלחמות מיותרות ולהדביר איומים שיובילו לפחד ולשנאה, והכל בכפיפה אחת".

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר: "הימים האלה לא שקטים. אבל דווקא בימים כאלה, חשוב להזכיר ולומר שדמוקרטיה וביטחון לאומי אינם בהכרח מתנגשים זה בזה. להיפך. בידי מנהיגות אחראית, הם עשויים *לחזק* זה את זה.כי כשם שאין דמוקרטיה חזקה בלי ביטחון-אין ביטחון אמת בלי דמוקרטיה. כשם שהדמוקרטיה זקוקה לביטחון כדי להתקיים, לשגשג ולפרוח;הביטחון זקוק לדמוקרטיה חזקה, מהותית שתבטיח את חירות אזרחיה ואת מחויבותם להגנה על המולדת. כוח ללא ריסון, ללא כללים וללא גבולות, עלול בסופו של דבר להתהפך כנגד החברה שמפעילה אותו.

"הדמוקרטיה היא חומת המגן היחידה של כולנו מפני הצד האפל של הכוח, מפני הפיכת חרב מגן, לכלי שלטוני דורסני ובלתי מרוסן". הוסיף פלסנר