כלים

אלפים השתתפו הערב (ג') באירוע "זוכרים שרים ומספרים" שהתקיים בבריכת הסולטן בירושלים ביוזמת ארגון "זוכרים". באירוע התקיימו הופעות של הזמרים: גלי עטרי, מוש בן ארי, שרית חדד, ישי לוי, רמי קליינשטיין, קרולינה, דודו אהרון, ישי לוי, ישי לפידות ועוד. הרב רפאל ממן, דודה של מרים מונסנגו ז"ל שנרצחה לפני כחודש בפיגוע בטולוז דיבר באירוע וציין: "ברגעים קשים אלו נרתמים אחינו בישראל על-מנת לחזק ולתמוך. מסר האחדות חייב ללוות אותנו לא רק ברגעי משבר, אלא בכל זמן. זו התשובה לאויבינו"

אירוע "זוכרים שרים ומספרים" התקיים הערב בבריכת הסולטן בירושלים. במהלך הערב המרגש סיפרו את סיפורם נציגי משפחות שכולות. מרים פרץ ששכלה את שני בניה עלתה על הבמה יחד עם לודמילה רוז'קוב שבנה גרמן ז"ל נפל בחדירת מחבלים במצובה שבגליל. גרמן היה בנה המאומץ של מרים כחייל בודד, מרים ציינה הערב ששכלה שלושה בנים במלחמות ישראל. אחריה עלו חגית ריין אימו של רס"ן בניה ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה, ופרחיה אפטר אימו של נעם אפטר ז"ל שנהרג באירוע חדירת מחבלים לישוב עתניאל.

דקות ספורות לפני השעה 20:00 רגע הישמע הצפירה, הדליקו 6000 המשתתפים שבקהל נרות אלקטרוניים, והאירו את בריכת הסולטן באור גדול של זיכרון.

במהלך הטקס נשאו ברכות ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, רבה הראשי של תל אביב הרב ישראל לאו, פרופ' ישראל אומן חתן פרס נובל ונציגי ציבור נוספים. כמו כן, התקיימו הופעות של מיטב אמני ישראל: אודי דוידי, גלי עטרי, דודו אהרון, ישי לוי, ישי לפידות, ישראל פרנס, מוש בן ארי, עידן עמדי, קרולינה, רמי קליינשטיין, שי גבסו ושרית חדד. האמנים עלו בזה אחר זה לבמה וביצעו שירים ברוח הימים המאחדים את הציבור, כשאליהם הצטרפו לשירה הקהל הרחב שנכח באירוע.

קודם לכן, התקיימה בשעות הצהריים צעדה המונית שהחלה ביד ושם והסתיימה בבריכת הסולטן בה לקחו חלק כאלף איש.

הרב רפאל ממן, דודה של מרים מונסנגו ז"ל שנרצחה לפני כחודש בפיגוע בטולוז: "איננו מסוגלים עדיין לקלוט את שאירע. אנו תוהים ומזועזעים ממה שקרה. השאלות, הספקות והתמיהות מרצדות במוחנו ואינן נותנים לנו מנוח. ברגעים קשים אלו נרתמים אחינו בישראל על-מנת לחזק ולתמוך. מסר האחדות חייב ללוות אותנו לא רק ברגעי משבר, אלא בכל זמן. זו התשובה לאויבנו".

דב קלמנוביץ, יו"ר ארגון 'זוכרים' אמר: "ב-24 השעות הקרובות תתמלא הארץ שקט. השקט יעטוף את ארצנו ספוגת הדם. בערב הזה נאמץ את הנופלים לליבנו,נזכור ולא נשכח. השירה שנשיר הערב תהפוך לתפילה ולזיכרון".

האירוע היווה חלק מפרויקט ייחודי של ארגון "זוכרים" -"בשביל ישראל" שהחל בצאת יום השואה והגיע לשיא באירוע הערב. במסגרת הפרויקט נערכו צעדות וסיורים והתקיימו הופעות של מיטב אמני ישראל ברחבי הארץ: מרכז(מצפה מודיעים), צפון (תל – חי), דרום (שדה בוקר) וירושלים. הפרויקט שהתחיל מערב זיכרון ושירה –"זוכרים שרים ומספרים" שנערך מידי שנה בערב יום הזיכרון התרחב והפך לפרויקט ממלכתי.