יו"1ר סיעת יהדות התורה ויו"ר השדולה למציאת פתרונות למצוקת הדיור, ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס שיגר מכתב דחוף אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו דרישה לקיים את ההסכם הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד בכל הנוגע לסעיף מציאת פתרונות למצוקת הדיור המחריפה והולכת

במכתבו מציין הרב מוזס, כי הממשלה התחייבה, בהסכם שבעצם מחייב את שני הצדדים, למצוא פתרונות. "סעיף זה מבחינתנו הוא מהחשובים והמהותיים ביותר" נאמר במכתב.

לדבריו, הציבור החרדי בשל ליוזמות מגוונות ומוכן להרחיק נדוד מריכוזי האוכלוסייה בהם גדל, אך זאת בתנאי שהדבר יהא כדאי ובעלות נמוכה מול מחירי הדירות במרכז הארץ. "הציבור החרדי, אותו אני מייצג, מוכן לעזוב את מרכז הארץ לפריפריה הרחוקה כמו: צפת, טבריה, מזרח נצרת, חריש ועוד. ללא סיוע ממשלתי וסבסוד עלויות פיתוח כדי שמחירי הדירות במקומות הללו יהיו אטרקטיביים, לא ניתן יהיה להפנות לשם אלפי זוגות, כנדרש" כתב הרב מוזס.

עוד הוא מציין במכתבו, כי לפני מספר חודשים נפגשה בעניין סיעת יהדות התורה עם ראש הממשלה. מייד לאחר הישיבה מונה צוות שרים מהמשרדים הרלוונטיים אשר היה אמור לבדוק באופן מעמיק את כל נושא הדיור, ולמצוא פתרונות משותפים למצב אשר הולך ומחמיר. השרים התכנסו לדיון חד פעמי בנושא. מאז לא התקדם דבר, והבעיה, מטבע הדברים, אך החריפה.

"להסכם הקואליציוני, כידוע, שני צדדים" - כותב הרב מוזס אל ראש הממשלה – "אנו את חובתנו בקיום ההסכם – קיימנו עד היום ככתבו וכלשונו. אולם, לצערנו, הנושאים החשובים לנו ואשר עוגנו בהסכם, נדחקו לקרן זווית.

בימים האחרונים הנחתי על שולחן הכנסת, יחד עם חברי סיעתי ונציגים מכל סיעות הבית, הצעת חוק האמורה להוות פתרון אפשרי (עם כי חלקי) לבעיה. הצעתי להעניק לרוכשי דירה ראשונה מענק בגובה המע"מ על הדירה. למהלך כזה אכן משמעות תקציבית גדולה לאוצר המדינה, אולם לטווח המיידי בלבד, שכן כך יוכלו הרבה יותר זוגות צעירים לרכוש דירה, ולאוצר המדינה יכנסו סכומים גבוהים מגביית מיסי רכישה וקניה, המסתכמים בכ – 55% ממחיר הדירה. גם הצעת שר השיכון לסבסד את עלויות הפיתוח אותן גובה המדינה מכל רוכש דירה, ראויה לבחינה חיובית על ידי האוצר, שכן הדבר יאיץ את שוק רכישת הדירות.

אדוני ראש הממשלה, מצב הדיור של הזוגות הצעירים הגיע למשבר עמוק ולשפל חסר תקדים הדורש שינוי סדרי עדיפות והתערבות הממשלה. כשליחי ציבור אנו נדרשים לתת דין וחשבון לשולחינו. בזמן הקרוב אמורה להתכנס מועצת גדולי התורה. אחד הנושאים המונחים על שולחנם הוא המשבר החמור בדיור ופעילותנו כנציגים למציאת פתרונות. לצערי, אין בידנו להציג הישגים או תקציב ייעודיי למטרה חשובה זו בתקציב 2011-2012. אני מבקש מאוד מכבוד ראש הממשלה, להעלות בדחיפות את הנושא על שולחן הממשלה כדי לקבוע מדיניות ולקבל החלטות מיידיות ומתאימות, עוד בטרם תתכנס מועצת גדולי התורה". מסיים הרב מוזס.