יאיר לפיד בהרצאה בפני סטודנטים באוניברסיטת חיפה: "חוק לשון הרע החדש הוא חוק שאומר: נמאסתם עלינו, תפחדו מאיתנו ותיזהרו". עוד הוא הוסיף כי הבעלים של אמצעי התקשורת לא רוצים תחקירים והם ישמחו למצוא סיבה להפסיק את התחקירים

"חוק לשון הרע החדש הוא חוק שאומר: נמאסתם עלינו, תפחדו מאיתנו ותיזהרו. זה חלק מחקיקה שמסוכנת לדמוקרטיה", כך אמר היום (יום א') מגיש "אולפן שישי" של ערוץ 2 יאיר לפיד בהרצאה בפני סטודנטים באוניברסיטת חיפה.

בהתייחסו לנוסח המוצע לחוק לשון הרע החדש אמר לפיד כי התקשורת אומנם עשתה לא מעט כדי לזכות ביחס הזה, אולם בסופו של דבר, מדובר בפגיעה באיזונים והבלמים של הדמוקרטיה, "מדובר בחבורה של חברי כנסת מהימין שבטוחים שהם יישארו כל כך הרבה זמן בשלטון, עד שהם לא חוששים שבשלב כלשהו יגיע מישהו מהשמאל ויחליף אותם בשלטון", אמר. בהקשר של חוק לשון הרע אמר לפיד כי הבעלים של אמצעי התקשורת לא רוצים תחקירים וכי הם ישמחו לסיבה הפעוטה ביותר שבגינה הם יוכלו להפסיק את עריכת התחקירים.

לפיד, שדיבר בפני סטודנטים בקורס "מבוא לממשל ופוליטיקה" של ד"ר ישראל ויסמל-מנור מבית הספר למדעי המדינה, אמר כי הדיון הציבורי בישראל הפסיק להיות דיון מורכב ולמעשה הדיון הוא על "עצמת הווליום" ולא על המהות. "כשהמחאה החברתית פרצה בקיץ האחרון, הוויכוח הראשון לא היה קשור לנושאים כלכליים או חברתיים. מי שהתנגד למחאה אמר שהמחאה היא 'ממניעים זדוניים' ולמעשה שמדובר בשמאלניים רדיקליים שרוצים להפיל את השלטון".

בהתייחסו לתקשורת הישראלית אמר לפיד כי התקשורת בישראל אינה מחפשת את האמת, אלא היא מחפשת סיפור טוב, שיתאים לתפיסות המוקדמות שהיו לאנשים מראש. "במקום פוליטיקה של צדק ותקשורת של עובדות, אנחנו חיים בפוליטיקה של זהויות ותקשורת של נרטיב", ציין.