ממחקר חדש המתמקד באזור שלוש הנהרות הגדולים שמנקזים את הרמה הטיבטית לכיוון דרום מזרח, שהתפרסם בימים אלה בכתב העת Nature, עולה שפני שטח שטוחים יחסית בראשי הרים גבוהים שקודם לכן נחשבו כמשמרים פני שטח עתיקים שנוצרו בקרבת פני הים והתרוממו מסיבות טקטוניות, יכולים להיווצר בתהליך אחר לגמרי הכולל ארגון מתמשך של רשתות ניקוז מקומיות.

כלים

פני שטח בגובה רב בעלי תבליט שטוח נתפסים בדרך כלל כנופים עתיקים שנוצרו תחת תנאים טקטוניים מתונים יותר, והורמו טקטונית תוך שימור מאפייני פני השטח. במחקר הנוכחי, שפורסם בכתב העת Nature, בחנו החוקרים, ד"ר לירן גורן מהמחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וד״ר רונג יאנג ופרופסור שון ווילט מהמכון הגיאולוגי במוסד הטכנולוגי הפדרלי של שוויץ, את הגישה הזו של שינויי נוף בשוליים הדרומיים-מזרחיים של הרמה הטיבטית, מקום בו שלושה נהרות עצומים, הסלווין, המקונג והיאנגצה, יוצרים ערוצים בעומק של עד שלושה קילומטרים ופני שטח גבוהים בעלי תבליט שטוח בין הערוצים הנישאים לגובה של עד ארבעה קילומטרים מעל פני הים.

"תבליט מתאר הפרשים בטופוגרפיה באזור מסוים" אומרת ד"ר גורן "בדרך כלל, ברכסי הרים גבוהים המדרונות הם תלולים, והתבליט משמעותי, כך נוצרת המורפולוגיה האופיינית המרשימה שכולנו מדמיינים כשאנחנו חושבים לדוגמה על פסגות האלפים. במקומות מסוימים, לעומת זאת, ניתן למצוא בראשי ההרים פני שטח בעלי תבליט שטוח יחסית (עם שיפועים מתונים יותר מהצפוי). עובדה זו מפתיעה, משום שלנהרות הזורמים מאזורים גבוהים יש בדרך כלל שיפועים חדים, וכך גם למדרונות שמשתפלים אל הנהרות. לכן נשאלת השאלה מהם התנאים שגורמים ליצירת פני שטח בעלי תבליט שטוח באזורים גבוהים בניגוד לציפיות״.

עד כה האמינו שאלו הם שרידים של טופוגרפיה עתיקה, שטוחה יחסית, שנוצרה במהלך תקופה שקטה מבחינה טקטונית, והוגבהה באמצעות הרמה טקטונית. לפי התפיסה הזו, שטחים גבוהים בעלי תבליט שטוח, הנמצאים לאורך השוליים הדרומיים-מזרחיים של הרמה הטיבטית, משמרים, ברמה מסוימת, את הטופוגרפיה המקומית שהייתה קיימת לפני שהודו התנגשה באירואסיה ורכס ההימלאיה נוצר (כלומר, לפני יותר מ-50 מיליון שנים).

גורן ועמיתיה מראים שהתפיסה הזו אינה עולה בקנה אחד עם רשתות הניקוז של השוליים הדרומיים-מזרחיים של הרמה הטיבטית, ומציעים הסבר חלופי: פני השטח השטוחים נוצרים באופן מתמשך גם במהלך ההיסטוריה הגיאולוגית החדשה החדשה יותר ועד ימינו בגלל ארגון מחדש של רשתות ניקוז ושביית נחלים. תהליך זה משאיר נחלים מסויימים עם אזור ניקוז מצוצמם יחסית, מצב המקטין את יכולתם לשחוק את פני השטח ולאזן את ההרמה הטקטונית, ובכך יוצר שטחים גבוהים בעלי תבליט שטוח.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…
אפר 01, 2019

מיהו אגרונום ומהם תחומי העיסוק שלו

החקלאות מציעה אופציות שונות לצורך ייצור מזון, שימור מזון ושיפור מזון. מעבר לכך, החקלאות…
מרס 17, 2019

קורס גרפיקאים

היום גם מי שלא ראה את עצמו בעבר לומד, יכול לעשות את זה. כל מה שצריך הוא כוח רצון…
מרס 17, 2019

קורס בניית אתרים

העולם סביבנו עבר שינוי משמעותי בשנים האחרונות, שינוי שאפשר לשייך בעיקר לפריצת האינטרנט…
מרס 05, 2019

עיצוב גרפי קורסים

העולם המודרני מציע לנו אין סוף קורסים, קורסים בתחומים שונים מהם פיזיים ומהם וירטואליים.…
ינו 21, 2019

קורס הדרכת הורים: מסלול הכשרה לאנשי מקצוע

בשנים האחרונות נדמה שקורסים להדרכת הורים הפכו לנפוצים יותר ויותר, בין אם זה בקרב הורים…