זכויות הפרט

(מנהלי)
צילום: אילוסטרציה

התנועה למשילות ודמוקרטיה "זילבר פעלה בניגוד לתקנון שירות המדינה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר מתחה ביקורת נוקבת על הממשלה בכנס פומבי". בתנועה למשילות ודמוקרטיה פנו לשרת המשפטים וליועמ"ש כדי לנקוט נגדה צעדים משום שמדובר בעבירת משמעת בשבוע שעבר מסרה המשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר הרצאה בכנס פומבי בתל אביב.

(הדופק הפוליטי)
"התנועה למשילות ודמוקרטיה בקשת חופש מידע למשרד המשפטים בדרישה לדעת כמה תיקי חקירה סגר וינשטיין באופן ישיר מבלי שנעשו פעולות חקירה" קרדיט צילום: Oyoyoy

הדיון יתקיים מחר (חמישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים בשעה 14:30 דיון במחוזי: משרד המשפטים טשטש מידע על תיקי חקירה משרד היועץ המשפטי לממשלה מסרב לבקשת חופש מידע של התנועה למשילות ודמוקרטיה לחשוף את התנהלות היועץ לשעבר וינשטיין בתיקי חקירה בשנים האחרונות קבע בית המשפט העליון בשני פסקי דין כי על משרד המשפטים לקיים מערכת מסודרת ממנה יהיה ניתן להפיק מידע חיוני על התנהלות גורמי האכיפה בתיקי חקירה.

(זכויות האדם)
התנועה למשילות ודמוקרטיה הינה עמותה רשומה העוסקת בשמירת האיזונים בין מרכיבי הדמוקרטיה השונים במדינת ישראל

צמרת המשטרה מתעלמת מהפקודות ולא מילאה הסדר ניגוד עניינים בעקבות פניית התנועה למשילות ודמוקרטיה נחשף: בניגוד לכללים, הקצינים הבכירים ביותר לא מילאו הסדר ניגוד עניינים. ח"כ יעל גרמן הגישה הצעה לסדר שרים, סגני שרים ונושאי משרה בכירים בשירות הציבורי מחוייבים לחתום על הסדר ניגוד עניינים המגדיר באילו נושאים אסור עליהם לעסוק משום קירבה אישית. אלא שכעת מתברר כי דוקא משטרת ישראל מתעלמת באופן גורף מהחובה הזו. במסגרת בקשת חופש מידע שהגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה למשטרת ישראל, התבקשה המשטרה להציג את הסדרי ניגוד העניינים של הקצינים מדרגת ניצב ומעלה. על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה הסדרים אלו צריכים להיות גלויים בהתאם לחוק חופש מידע.

(הדופק הפלילי)
בקשה לחופש המידע

בעקבות עתירת התנועה למשילות ודמוקרטיה, נאלצה המשטרה לחשוף כי בניגוד לפקודות, מפקד להב 433 לא מילא הסדר ניגוד עניינים. בתחילה סירבה המשטרה למסור את המידע בטענת "פגיעה בפרטיות"

(כלכלה צודקת)
ח"כ אלי כהן (כולנו) בכנס החירות. צילום: ניר כפרי

ח"כ אלי כהן בכנס החירות השלישי: "תקציבי המדינה נטולי כל חזון וכל השפעה. כל אחד שמנהל חברה עסקית רוצה לראות איך הוא צומח, אך לצערינו זו לא היתה המטרה". כנס החירות השלישי נערך היום ביפו בהשתתפות השר אקוניס, ח"כ כהן, בועז ארד, ד"ר מיכאל שראל ואחרים. בועז ארד: "זכויות הפרט בישראל ניצבות תחת מתקפה. מיסוי יתר של חברות בינ"ל, הגבלת חופש הביטוי המתבטא בהסרת קמפיינים ואי עמידה בהסכמים כגון מתווה הגז עלולים לפגוע קשות בישראל"

(זכויות האדם)

תקנון הכנסת שונה ויאפשר שעת שאלות מחברי הכנסת לחברי הממשלה.

(עורכי דין)

תגובת התנועה למשילות ודמוקרטיה למסקנות דו"ח גולדברג: "התנועה למשילות ודמוקרטיה מברכת על מסקנות דו"ח גולדברג הקוראות להקמת נציבות תלונות על הפרקליטות בחקיקה, ולכלול בסמכותה גם ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה.


כבר עם הקמת גוף הביקורת על הפרקליטות קראה התנועה לחברי הכנסת ולשרת המשפטים לעגן את סמכותו בחקיקה ולהכפיף את היועמ"ש לביקורת.

עם זאת, התנועה למשילות ודמוקרטיה סבורה כי בניגוד לנציבות התלונות על השופטים, אשר אינה מבררת תלונות בנוגע לשיקול הדעת של השופטים, לנציבות התלונות על הפרקליטים יש לאפשר גם בירור תלונות שכאלה.

הסיבה לכך היא שעל שיקול דעתם של שופטים ניתן, במרבית המקרים, לערער בזכות או ברשות לערכאה נוספת, בעוד שעל שיקול דעתם של פרקליטים ושל היועץ המשפטי לממשלה, צומצמו עד מאוד עילות הביקורת השיפוטית ולעתים כלל אין הזדמנות אפקטיבית לעשות כן.

לכן, בניגוד למסקנות הדו"ח, יש לאפשר, לפחות עבור מקרים הלוקים בחוסר סבירות קיצונית, גם בירור תלונות הנוגעות לשיקול דעת של פרקליטים.

לפי תגובת התנועה: "בנוסף טוב עשה השופט גולדברג שהתעלם מהתנגדותו של פרקליט המדינה שי ניצן לאפשר קבלת תלונות מארגונים ציבוריים ועמותות כמו התנועה למשילות ודמוקרטיה (כדברי ניצן).

לגופים אלה תפקיד חשוב בשמירה על הליכים תקינים וודאי שאין להדיר אותם מפנייה לגוף הביקורת.

*התנועה למשילות ודמוקרטיה הינה עמותה רשומה העוסקת בשמירת האיזונים בין מרכיבי הדמוקרטיה השונים במדינת ישראל: הכרעת הרוב, זכויות הפרט, הגינות שלטונית ושקיפות.

המוסד עוקב, חוקר, מפרסם, מקדם חקיקה ורפורמות בממשק שבין הרשות הנבחרת, המבטאת את הכרעות הרוב ואת היותה של ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית לבין הרשות השופטת המופקדת על זכיות הפרט, מניעת שחיתות ושלטון החוק.