אברכים ביצעו שירות אזרחי באירוח נערי רחוב לסופי שבוע. כך חשף היום (שלישי) לפני זמן קצר מבקר המדינה בישיבת הוועדה לביקורת המדינה. אנשי מבקר המדינה הדגישו שלא היה מדובר במקרים בודדים וכי זהו אחוז לא קטן מהמשרתים. האברכים דיווחו על אירוח הנערים בסופי השבוע בהיקף של 24 או 36 שעות שירות, כלומר כשבוע שלם של התנדבות

נציגי המבקר התריעו על כך ש-40% מהמתנדבים החרדים בשירות האזרחי מבצעים את ההתנדבות בתחום החינוך בחונכות של נערי רחוב. זאת, למרות שהכנסת קבעה שחינוך לא יהיה אחד ממטרות החינוך האזרחי. כמו כן, המבקר קבע שאין מערך פיקוח אפקטיבי על המשרתים בשירות האזרחי. הליקויים שנחשפו, כמו שירות אזרחי שמסתכם באירוח צעירים לסופי שבוע, הם לדברי המבקר מסוג הדברים שהיו צריכים להיחשף.

השירות האזרחי, הנמשך שנה, מהווה לאברכים תחליף לשירות צבאי, ובסיומו הם יכולים לצאת לשוק העבודה. הוא מקנה למתנדבים הטבות כשל חיילים משוחררים.

יו"ר הועדה לביקורת המדינה יואל חסון מקדימה הודיע שלנוכח הממצאים הוא מתכוון להעניק לנושא עדיפות ולקיים דיונים נוספים כבר בשבועות הקרובים. מנכ"ל מנהלת השירות הלאומי והאזרחי שר שלום ג'רבי ציין שמדובר בליקויים מלפני שנה וחצי. הוא נכנס לתפקידו לפני ארבעה חודשים ומתכוון לראות בממצאי המבקר תוכנית עבודה.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר ש"עשיית שירות אזרחי באירוח של סופי שבוע מעידה על ציניות חסרת בושה. גם אם התופעה הזאת הופסקה אין להשלים עם כך שעדיין לא הוקם מערך פיקוח לשירות האזרחי".

אילן ביקר גם את העובדה ש-80% ממשרתי השירות האזרחי מבצעים אותו בתחומי החינוך והרווחה. לדבריו, "הגיע הזמן שהשירות האזרחי ישתלב במערכת החירום, הביטחון, הרפואה והבריאות ולא יתפקד כמערך סיוע לעמותות חרדיות".