כלים

בסוף השבוע הקרוב יוכלו אלפי המטיילים לשוב ולטייל בגן לאומי פארק הכרמל, לאחר שהיום התקיים מבצע מיוחד של רשות הטבע וחטיבת הנח"ל, במסגרתו שוקמו עשרות מסלולי טיול באזורים שנפגעו בשריפת הענק. מאז פרוץ הלהבות לא ניתנה האפשרות להיכנס למסלולי הטיול, מסיבות בטיחותיות ואקולוגיות

shikumcarmelהמבצע נערך היום (חמישי, 23.12) בהשתתפות כל חיילי ומפקדי חטיבת הנח"ל, כאלף במספר, לצד עשרות עובדי ופקחי רשות הטבע והגנים. מאות החיילים, שהגיעו בחולצות שהוכנו עבור המבצע המיוחד, התחלקו לעשרות צוותים ופוזרו בין 4 גזרות עיקריות. לאחר תדריך שניתן למפקדים בחניון חוות משמר הכרמל פגשו החיילים את פקחי ועובדי רשות הטבע והגנים, ואלו ליוו אותם למסלולים שנסגרו- וביחד גזמו ענפים שנמצאו בסכנת קריסה, סידרו מחדש את השבילים, סימנו מחדש את מסלולי הטיול ובדקו כל מסלול ומסלול- על מנת שניתן יהיה לפתוח אותם לקהל הרחב כבר בסוף השבוע הקרוב - כאלף קילומטר של שבילים הכוללים כ 56 מסלולים סה"כ . למעט בודדים, כולם יהיו פתוחים לקהל הרחב.

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "מיד לאחר תום השריפה נפגשתי עם הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, והסכמנו כי כל יחידה בצה"ל תזכה להשתתף בפעולות השיקום בכרמל, גם על מנת לסייע לעובדי רשות הטבע והגנים בכרמל וכמובן שגם כאקט חינוכי. חטיבת הנח"ל היא כוח החלוץ של יוזמה מבורכת זו, וההתגייסות של החטיבה הייתה מלאה, ממפקדי החטיבה, דרך אנשי המטה ועד אחרון החיילים. המטרה שלנו הייתה לאפשר לציבור לטייל בשטחים שנפגעו כבר בסוף השבוע הקרוב- ובמטרה הזו עמדנו: החל ממחר ניתן יהיה לבקר ברוב מסלולי הטיול בכרמל.

"האפשרות לטייל אינה עניין של מה בכך- ישנה בעינינו חשיבות גדולה לכך שהציבור יראה מקרוב ובצורה בלתי מתווכת את נזקי השריפה. במהלך השבועיים האחרונים נתקלנו במאות ואלפי בקשות לבקר באזור ולסייע לפעולות השיקום, ואנו גם נערכים לשלב את כלל הציבור בעשייה למען שיקום הכרמל. את מרבית עבודת השיקום יש להשאיר לטבע לעשות בעצמו, אך היכן שנוכל לסייע- נעשה כן. לא פחות חשוב הוא הזיכרון שהחיילים והמבקרים באזורים הפגועים ייקחו איתם בעתיד, ואנו מקווים שהמפגש עם הטבע המוכר, שנפגע כ"כ קשה בשריפה, יסייע לנו במניעת השריפות הבאות."