בפעם הראשונה בתולדותיהן יוצאות המפלגות החרדיות למאבק פוליטי למען הטבות לרוכשי דירות בפריפריה. החזר של 140 אלף שקלים לקונים באזור פיתוח א' ו-90 אלף לרוכשים באזור פיתוח ב'. הסיבה: כ-60 אלף יחידות דיור למגזר החרדי בלבד שנבנות בפריפריה. מנכ"ל חדו"ש: "אטיאס מחזיר את קצבאות הבטחת ההכנסה דרך הדירות"

הקואליציה החליטה בשבוע שעבר לדחות בשלושה שבועות את הדיון בהצעות החוק הפרטיות של המפלגות החרדיות שמציעות החזרי משכנתא לרוכשי דירות בפריפריה. על פי הצעות החוק, אותן מקדם במרץ שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס, רוכשי דירות באזורי פיתוח א' יקבלו מהמדינה החזר משכנתא של 800 שקלים לחודש ל-20 שנה, הטבה בשווי 140 אלף שקלים. רוכשי דירות באזורי פיתוח ב' יקבלו החזר משכנתא של 450 שקלים לחודש. שווי הטבה זו: 90 אלף שקלים.

מה גורם למפלגות החרדיות, לראשונה בתולדותיהן, לצאת למאבק פוליטי למען הטבות לדיור דווקא לרוכשי דירות בפריפריה?

בדיקת עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון מגלה כי משרד הבינוי והשיכון מקדם תוכניות לבניית יותר מ-60 אלף דירות לחרדים בערי הפריפריה, מתוכן יותר מעשרת אלפים לביצוע בזמן הקרוב. העמותה מציינת את הפרויקטים הבאים: בצפת יבנו 2,000 יח"ד לציבור החרדי בלבד, בחצור הגלילית מתוכננים מספר פרויקטים, בטבריה 2,000 יח"ד בשלבים מתקדמים, ברכסים 1,500 יח"ד, בנצרת עילית 8,000 יח"ד 3,000 מתוכן בשלבים מתקדמים, בחריש 9,000 יח"ד, ברמת בית-שמש 21,000 יח"ד מתוכן 3,000 בשלבים מתקדמים, בקרית מלאכי 5,000 יח"ד, בקרית גת 250 יח"ד, בנתיבות 1,500 יח"ד בשלבים מתקדמים, באופקים 500 יח"ד בשלבים מתקדמים, ובכסיף, העיר החרדית החדשה שתקום בצפון הנגב סמוך לתל-ערד, צפויות להיבנות בשנים הקרובות 10,000 יח"ד.

החזר המשכנתא הוא סוג חדש של קצבה שנתפרה עבור חרדים, תוספת של 450 עד 800 שקלים למשפחה. הטבה זו תחבל בסיכוי להוציא משפחה כזו לשוק העבודה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"אין גבול ליצירתיות של ש"ס בתחום הסחטנות התקציבית. הפטנט החרדי החדש הוא משכנתא לכל בוחר". רגב מסביר, ש"אטיאס פשוט מחזיר את קצבאות הבטחת ההכנסה לאברכים דרך הדירות, וזאת בשווי כולל של 140 אלף שקל למשפחה. זה עוד מוקש שמניחות המפלגות החרדיות כדי לחבל במאמץ הלאומי להוצאת האברכים לשוק העבודה".

רגב דורש "לקשור בין כל סיוע לדיור לבין מיצוי כושר השתכרות על פי קריטריונים, המבדילים בין מי שאינו יכול להשתכר לבין מי שמרצונו נמנע מיציאה לעבודה ומעדיף ליפול לנטל על הקופה הציבורית". השאלה, לדבריו, היא "עד מתי נתניהו יסבול את העובדה ששותפיו מהמפלגות החרדיות עושים הכל כדי להרוס את כלכלת המדינה, ועד מתי יהיה הציבור מוכן להשלים עם כך".