כלים

מהפך באכיפה מול מעסיקים: הצעת החוק הממשלתית להגברת האכיפה של חוקי העבודה תובא לאישור מליאת הכנסת. שר התמ"ת שלום שמחון: החוק יאפשר ל – 100 אלף עובדים עניים לעלות מעל לקו העוני. האכיפה המנהלית באמצעות העצומים הכספיים תחול גם על צווי ההרחבה בענייני פנסיה

שר התמ"ת שלום שמחון התייחס היום בכנסת לאישור הצעת החוק הממשלתית שגיבש משרד התמ"ת להגברת האכיפה של דיני עבודה. (הצעת חוק להגברת האכיפה של דיני העבודה התשס"ח 2008).

ההצעה אושרה אתמול לקריאה שנייה ושלישית בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת. התערבותו של השר שמחון אפשרה להגיע להסכמות ולהיחלץ מהמבוי הסתום אליו נקלעה הצעת שנדונה במשך כמעט שנתיים בשל מספר מחלוקות שונות.

"העברת החוק היא בשורה אדירה לעובדים בכלל לא רק לעובדי קבלן. המדינה תוכל לצמצם את הפער הגדול הקיים בנושא אכיפת חוקי העבודה", אמר שמחון." מעבידים יחשבו פעמיים לפני שיעניקו לעובדיהם שכר הנמוך משכר מינימום, לא ישלמו גמול שעות נוספות או ימנעו בדרך אחרת מעובדים את זכויותיהם על פי חוקי העבודה. החוק הזה הוא מהפכני ויאפשר ל- 100 אלף עובדים לעלות מתחת לקו העוני. ההצעה נועדה לשפר את מצבם של כל העובדים במדינה, לרבות עובדי הקבלן, באמצעות שורת אמצעים שיחייבו גופים פרטיים וממשלתיים כאחד."

המרכיב המרכזי בחוק הוא הוספת האכיפה המנהלית על גבי האכיפה הפלילית. השוני יחול על ידי הנהגת התראות מנהליות והטלת עיצומים כספיים על מעסיקי כלל העובדים ולא רק על מעסיקי עובדי קבלן ומזמיני שירותים של עובדי קבלן. השר שמחון ציין כי השימוש בכלי של עיצומים כספיים הוא נכון.

"התחלנו תהליך של מעבר ברגולציה מסנקציות פליליות לעיצומים כספיים. נעשה זאת ברשות להגבלים עסקיים ונעשה זאת גם ברשות לסחר הוגן. לא תמיד כדאי לחכות להליך שמתנהל בבית המשפט. עיצומים כספיים, כבדים ומרתיעים ישיגו את המטרה". אמר השר שמחון.

העיצומים הכספיים יוטלו באופן מדורג: התראה תחילה, עיצום אחרי זה, ורק לבסוף אכיפה פלילית – הכל למעט חריגים.

לדברי עו"ד מיכאל אטלן, היועץ המשפטי של התמ"ת: "המטרה היא למקד את האכיפה הפלילית למפרים הבוטים והפוגעניים ולהרחיק את הפליליות ממעסיקים נורמטיביים. מעידות שוטפות ופחות חמורות יטופלו ביעילות יתירה על ידי מערכת האכיפה המנהלית."

אטלן הוסיף כי: "בין החידושים החשובים בחוק יש לשים לב ליצירת עיסוק חשוב ככלי מסייע למעסיקים לקיים את חובותיהם. החוק החדש יאפשר למשרד התמ"ת להסמיך "בודקי שכר עבודה". הכוונה למומחה לבקרה על זכויות עובדים, על פי מסמכים ועל פי בדיקות בשטח, ואישור תקינות שלו ישמש הגנה למזמין שירות מפני אחריות להפרות של זכויות עובדי קבלן אצלו. אני מקווה שבעל מקצוע זה ישמש גם את כלל המעסיקים אשר ירצו לדעת בוודאות שעובדיהם מקבלים את המגיע להם."

השר שמחון ציין כי מרכיב חשוב בחוק נוגע לכך שהאכיפה המנהלית באמצעות העצומים הכספיים תחול גם על צווי ההרחבה בענייני פנסיה, שכן עד כה אין לממשלה כלי אכיפה יעיל לקיום צוויי הרחבה החשובים האלה.

שמחון ברך היום על חלקו של חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה והרווחה בהעברת החוק.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

אוג 21, 2019

איך להיות כוכבת ברשת? המדריך המלא

מאמרים - חברתי
יול 21, 2019

פעילותו החברתית של מתן דהן

מתגייסים למען הקהילה
יול 16, 2019

להיות מוכנים מראש - צוואות וירושות

מאמרים - חברתי
יול 15, 2019

דרכו של ברוך עטאלי

זכויות האדם