תנועת "מטות ערים" המזוהה עם הימין דורשת מגורמי תקשורת "להכיר בעובדה שתקופת כהונתו של עבאס תמה"

בחודשיים האחרונים, תנועת מטות ערים מרבה לפנות לתקשורת הישראלית ולבקש, שיפסיקו לכנות את אבו מאזן בתואר "יושב ראש הרשות הפלשתינית", זאת משום שתקופת כהונתו הסתיימה זה מכבר, בינואר 2010 או לדעת חלק מהמומחים, אף שנה קודם לכן. "אם מתרפקים על העבר ומכנים את אבו-מאזן יו"ר הרש"פ, מדוע לא ללכת עד הסוף ולכנות את אולמרט ראש הממשלה," תמהים במטות ערים. "בשני המקרים מדובר באנשים שתקופת כהונתם תמה". פניית "מטות ערים" מסתמכת על מומחים לענייני פלשתינים בהיבט החוקתי, שאכן מאשרים כי אבו-מאזן אינו מנהיג חוקי מאז תמה תקופת כהונתו - בינואר 2010 ואולי אף מוקדם יותר, בינואר 2009. למשל, חאלד אבו-תואמה, עיתונאי ומומחה לעניינים פלשתינים, כינה את אבו מאזן "נשיא שתקופת כהונתו פגה לפני זמן רב". סגנית עורך הג'רוסלם פוסט קרולין גליק המתמחה בענייני המזרח התיכון, כתבה: "חשוב לזכור שעבאס כבר לא מייצג איש. אין לו שום סמכות חוקית לייצג את הפלשתינים. תקופת כהונתו הסתיימה בינואר 2009. הסיבה היחידה שממשיכים לכנות אותו ראיס הרשות הפלשתינית היא, שארה"ב מתעקשת שהוא יעמיד פנים שהוא עדיין מייצג מישהו". בדומה, ציין המזרחן והשגריר לשעבר, צבי מזאל, כי מאז תמה תקופת כהונתו של אבו-מאזן, "שלטונו אינו לגיטימי". מזאל הוסיף כי עקב כך, "ניהול מו"מ עם הרשות הפלסטינית ובוודאי חתימת הסכם עימה חסרים בסיס חוקתי". עוד האשים מזאל: "ישראל מתעלמת מן הבעיה". דני דיין יו"ר מועצת יש"ע התבטא ואמר, שעובדת אי-כהונתו של אבו-מאזן מאז ינואר, צריכה להיות "מסר מרכזי" בהסברה של מדינת ישראל. הכתב עלי ואקד סקר את הסוגיה החוקתית וציין שהתואר המדוייק של אבו מאזן, מאז ינואר 2009, אף על פי גירסתו המקלה של הפת"ח, הוא לא יושב-ראש אלא "ממלא מקום הנשיא הזמני". לעומת הפת"ח, תומכי החמאס בקרב הפלשתינים, לא מכירים אפילו בתואר הזמני הזה.

פעילי מטות ערים מסרו, כי הם התאכזבו מחלק מן התגובות שקיבלו: "יש גורמי תקשורת שלא מעוניינים לדייק בדיווחיהם", נאנחו במטות ערים. למשל, בן-דרור ימיני, בכיר ב"מעריב", השיב כי "לא איענה לבקשתכם, וגם אם היה מישהו מורה לי לעשות זאת - לא הייתי נענה לבקשתו". רשות השידור השיבה כי "אבו מאזן הוא ראש הרשות הפלסטינית הן בעיני ראש ממשלת ישראל, הן בעיני אובמה והן בעיני מועצת הרשות ברמאללה. הגדרות מטופשות מויקיפדיה אינן יכולות לשנות את המצב."

גלי צה"ל השיבו כי: "הכינוי אותו אנו נותנים לעבאס הוא נכון, משום שהוא מכהן הלכה למעשה כראש הרשות הפלסטינית. העולם כולו כולל אובאמה פונים לעבאס בתואר: נשיא הרשות. לפיכך לא מצאנו לנכון לשנות את התואר אותו אנו מצמידים למחמוד עבאס." העיתונים ישראל היום וידיעות אחרונות סירבו להשיב לפניה של מטות ערים.

בעיתונות הימנית התגובה לפנייה היתה חיובית, לדברי פעילי מטות ערים. עיתון בשבע, אתר החדשות "מחלקה ראשונה", עיתון מקור ראשון, וערוץ 7 - השיבו כולם בחיוב על הפניה שלא לכנות את אבו-מאזן בתואר לא-לו.

גם בתקשורת החרדית, היתה התיחסות רצינית לפנייה. מעיתון יום ליום של ש"ס השיבו כי "העורך יתן קו מנחה בכל הכתבות בנושא שיוזכר אבו מאזן-מחמוד עבאס בלי התואר הנלווה". גם בתחנת הרדיו החרדית, רדיו קול חי, הבטיח גורם בכיר כי הדברים ייבדקו בימים הקרובים.

במטות ערים הבטיחו להמשיך ולשכנע מעצבי דעת קהל להפסיק לכנות את אבו-מאזן בתואר לא-לו, וציטטו את המזרחן והשגריר לשעבר צבי מזאל שהתריע בבלוג שלו על "עצימת העיניים" בעניין אי-כהונתו של אבו-מאזן: "איש אינו מעיז לצעוק כי המלך הוא עירום וכולם ממשיכים להפעיל לחצים על ישראל כי תעשה וויתורים - אבל בפני מי?". מטות ערים היא תנועת שטח ימנית שהוקמה ערב הסכמי אוסלו ב-1992 ומונה כיום כ-20 אלף פעילים.