בחודשים האחרונים התגלו בארה"ב יותר מ-2,000 מקרי סלמונלה, שמקורם בלולי-ענק של כלובי-סוללה צפופים. בהצהרה שפרסם בעקבות התפרצות הסלמונלה, גינה הדלאי למה את ההתעללות בתרנגולות בלולים התעשייתיים: "הפיכתם של בעלי חיים חסרי ישע למכונות לייצור ביצים, ללא כל התחשבות ברווחתם, מבזה את אנושיותנו שלנו"

כלים

המנהיג הטיבטי זוכה פרס נובל לשלום, הדלאי לאמה ה-14, קורא לאסור על כליאת תרנגולות מטילות בכלובי-סוללה ולעבור ללולים ללא כלובים. הצהרת המנהיג הרוחני הטיבטי התפרסמה בתגובה להסרתן של כחצי מיליארד ביצים מהמדפים בארה"ב, וזאת בעקבות התפרצות הסלמונלה במדינה. מאז חודש מאי נדבקו במחלה יותר מ-2,000 בני אדם בארה”ב.

"היחס המתעלל והנצלני שלנו כלפי התרנגולות הטריד אותי מאז ומעולם, ובפרט אני מודאג מהאופן שבו מתייחסים לבעלי חיים אלה בתעשיית המזון. התעצבתי ללמוד על הנוהג לכלוא תרנגולות מטילות בכלובים זעירים”, כתב הדלאי למה בהצהרה שפירסם.

"בכלובים אלו, התרנגולות אינן יכולות לבטא התנהגויות טבעיות כפרישת כנפיים, הטלת ביצים בקן, ישיבה על ענף, בטישה בקרקע, או אפילו עמידה על משטח יציב. השטח המוקצב לכל תרנגולת כדי לחיות בו קטן מגודלו של דף הנייר שעליו אני כותב מכתב זה. הפיכתם של בעלי חיים חסרי ישע למכונות לייצור ביצים, ללא כל התחשבות ברווחתם מבזה את אנושיותנו שלנו. המעבר לביצים מלולים ללא כלובים יפחית את סבלם. לטיבטים היסטוריה עשירה של הגנה על הפגעים ביותר בחברה ושל התנגדות לאכזריות, ומשום כך טבעי לי הדבר לעודד את המעבר לביצים מלולים ללא כלובים. בהולכי במסורת זו, אני מקווה שגם בתחום זה ישלטו לבסוף חמלה וטוב-לב”.

עקב התפרצות הסלמונלה גוברות הקריאות בארה"ב לעבור ללולים ללא כלובים, שבהם הסיכון לסלמונלה מופחת. מחקרים שהשוו את שיעורי ההדבקה בסלמונלה בתרנגולות הכלואות בשיטות שונות, מצביעים באופן עקבי על כך שתרנגולות הכלואות במערכות ללא כלובים מצויות בסיכון מופחת להידבקות בחיידק, בהשוואה לתרנגולות בכלובים.

מחקר שנערך לאחרונה בנושא מצביע על סיכויי הדבקה מופחתים פי 7.77 בלהקות תרנגולות בלולים ללא כלובים, בהשוואה לתרנגולות בכלובים. מחקרים אחרים הצביעו על פערים גדולים אף יותר – במחקר מ-2008 התגלה יתרון במניעת סלמונלה בשיעור המגיע עד פי 21.52 לטובת שיטות גידול ללא כלובים.

באיחוד האירופי, כמו גם בקליפורניה, מישיגן ואוהיו שבארה"ב נאסרה כליאת תרנגולות ב"כלובי סוללה”, בחקיקה שתיכנס לתוקף בהדרגה בשנים הקרובות. בימים אלו נבנים מחדש לולי התרנגולות המטילות בישראל, במסגרת הרפורמה בענף הלול, בהשקעה ממשלתית בגובה 300 מיליון ש"ח. בלולים החדשים, מתכנן משרד החקלאות להקים "כלובי סוללה".

ארגוני בעלי החיים ובראשם "אנונימוס" עתרו לבג"ץ בדרישה להתקין תקנות מתוקף חוק צער בעלי-חיים, שיקבעו תנאים מינימליים להחזקת התרנגולות. בעקבות העתירה, בימים אלה דנה ועדת החינוך של הכנסת בתקנות, ובקרוב תקבע האם 7 מיליון התרנגולות בישראל יוחזקו ב"כלובי סוללה" או יועברו ללולים ללא כלובים.

ביצים מלולים ללא כלובים מהוות 96% מייצור הביצים באוסטריה, 58% בשוודיה, 54% בהולנד, 45% בדנמרק, 38% בבריטניה, 37% בגרמניה ו-34% באירלנד. בשווייץ 100% מהייצור הוא ללא כלובים מזה 18 שנים. סקר מכון "מאגר מוחות" שנערך במרץ 2009 גילה כי שני שליש מהישראלים מעדיפים לרכוש ביצים מתרנגולות שלא הוחזקו בכלובים.

הצהרתו של הדלאי לאמה מצטרפת להתבטאויות דומות של מנהיגים דתיים מהיהדות, הנצרות והאיסלאם. שורה של רבנים הביעה תמיכה לאחרונה במאבק לשיפור תנאי התרנגולות, ביניהם הרב יונה מצגר, הרב בנימין לאו, הרב שלמה אבינר, הרב דוד רוזן והרב יובל שרלו.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS