בשקט בשקט: יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אברהם מיכאלי, סיכם עם ח"כ דודו רותם מסיעת ישראל ביתנו דיל פוליטי במסגרתו תתמוך ש"ס בפתיחת אזורי הרישום לנישואין וישראל ביתנו תאפשר לש"ס לקבוע כי הרבנים הראשיים יוכלו להיבחר לקדנציה נוספת - כדי להביא להארכת כהונת הרב שלמה עמאר כרב הראשי הספרדי

זאב קם הכתב הפרלמנטרי של העיתון 'מקור ראשון' חושף הבוקר כי מתחת לפני השטח, בלי שאף אחד הרגיש, נרקם בתקופה האחרונה דיל חדש בין סיעות ש"ס וישראל ביתנו. על פי הסיכום, שתי הצעות חוק שנויות במחלוקת, שהיו תקועות חודשים ארוכים, יקודמו על ידי שתי הסיעות.

מדובר בחוק צוהר ובחוק עמאר. חוק צוהר, שהוגש בעבר על ידי ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), מבקש לפתוח את אזורי הרישום לנישואין. במילים אחרות, לאפשר לכל אחד להירשם לנישואין בכל מקום בארץ, ולא רק בעיר שבה אחד מבני הזוג מתגורר.

הצעת חוק דומה, שעוסקת גם היא באזורי הרישום לנישואין, והיתה תקועה תקופה ארוכה, היא הצעתו של ח"כ עתניאל שנלר (קדימה). גם הצעה זו תקודם במסגרת העסקה. שתי ההצעות היו תקועות תקופה ארוכה בוועדת הפנים ובוועדת הכנסת, עקב התנגדות הסיעות החרדיות, ולאור שליטת ש"ס בוועדת הפנים (הוועדה שאחראית על קידום החוקים).

הצעת החוק השנייה, הקרויה חוק עמאר, שנתמכה על ידי ש"ס, מבקשת לקבוע שהרבנים הראשיים יוכלו לכהן בתפקידם שתי כהונות רצופות. הצעת החוק תאפשר לרב הספרדי הראשי, שלמה עמאר, להמשיך בתפקידו לכהונה נוספת (עוד עשר שנים). עד היום החוק היה תקוע בוועדת החוקה בעקבות התנגדות ישראל ביתנו (ששולטת בוועדה).

לאחרונה, הושג סיכום בין נציגי ישראל ביתנו וש"ס על קידום של שני החוקים במקביל. הדברים סוכמו על ידי יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אברהם מיכאלי, ויו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), כשגם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), מודע לסיכום ותומך בו, לאור זה שהוא אחד היוזמים של חוק צוהר. גם מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, וכן הרב שלמה עמאר, מודעים לסיכומים ואישרו אותם.

למרות שחוק צוהר המקורי מדבר על פתיחה מוחלטת של אזורי הרישום לנישואין, על פי הסיכומים שהושגו בין הצדדים, פתיחת אזורי הרישום תהיה חלקית. צפויים להיקבע בין 10 ל- 12 אזורי רישום מרכזיים, כשבכל אזור ניתן יהיה להירשם לנישואין בכל עיר ועיר שנמצאת בתוך אזור הרישום. המצב ישפר בהרבה את המצב הנוכחי, שבו ניתן להירשם לנישואין רק בעיר המגורים של אחד מבני הזוג.

אך לדיל הזה יש מתנגדת קולנית במיוחד, שגם מאיימת על שלמות הקואליציה. סיעת יהדות התורה מתנגדת לסיכומים בין ש"ס וישראל ביתנו ומצהירה כי מדובר בהפרה של ההסכם הקואליציוני. ח"כ משה גפני אמר בשיחה עם מקור ראשון כי יהיו השלכות מהותיות לקידום חוק צוהר.

"שלא תהיה אי הבנה, מדובר בהפרה של הסטטוס קוו וגם של ההסכם הקואליציוני, על כל המשתמע מכך", הודיע גפני. "זו עסקה לא כשרה. הליכוד של היום הוא כבר לא הליכוד של מנחם בגין", המשיך גפני. "זה הליכוד של זאב אלקין".