שר האוצר השיק היום בטקס חגיגי את יחידת "יהלום", היחידה הארצית ברשות המסים לחקירות ומאבק בפשיעה

שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ השיק היום בטקס חגיגי את יחידת "יהלום" - היחידה הארצית לחקירות ומאבק בפשיעה וחנך את משרדיה, הטקס נערך במעמד סגן שר האוצר יצחק כהן, מנהל רשות המסים בישראל יהודה נסרדישי, מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו, סמנכ"ל לחקירות ומודיעין אבי ארדיטי, חברי הנהלת רשות המסים וראשי זרועות האכיפה.

יחידת "יהלום" הינה יחידה ייחודית בחטיבת החקירות ברשות המסים שתתמקד בפעילות מודיעינית וחקירתית בתחום עבירות המס המבוצעות בזיקה לפעילות של פשיעה חמורה ובמסגרת פעילותם של ארגוני הפשיעה.

תחת ניהולו של אהרון עוז, תתמחה היחידה במיפוי תופעות פשיעה בעלי אוריינטציה פיסקלית, מיפוי ארגוני פשיעה על התשתית הכלכלית שלהם, תוך הרחבת מעגל משלמי המסים בקרב אוכלוסיות שלהם הכנסות בלתי חוקיות לרבות מתן סיוע לזיהוי ואיתור רכוש שבשליטת אותם גורמים עבריינים לשם חילוטו.

לצורך הקמת היחידה, שעל הקמתה החליט לפני למעלה משנה שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, גייסה הרשות לאחר תהליך מיון קפדני עשרות עובדים בעלי אוריינטציה כלכלית-משפטית שהוכשרו בקורס מיוחד

כמפקחים-חוקרים. היחידה תפעל תוך שיתוף פעולה מלא עם גורמי האכיפה האחרים, בכלל זה משטרת ישראל, הרשות לאיסור הלבנת הון וגופי אכיפה נוספים ותתמקד בטיפול בתיקי פשיעה מאורגנת, כפי שיוגדרו על ידי צוות התוויית המדיניות המשותף לרשויות האכיפה.

שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ ברך על כניסת היחידה לפעילות מבצעית מלאה ממשכנה החדש וציין את חשיבות התפקיד המרכזי שממלאת הרשות במאמץ המשולב של רשויות האכיפה לפגיעה בתשתית הכלכלית של ארגוני הפשיעה.

"זהו יום חג ורגע מכונן במאבק בפשיעה בישראל. משרד האוצר מצטרף היום לחוד החנית של המאבק בפשע המאורגן. חודש לאחר שנכנסתי לתפקידי, הוריתי על הקמת היחידה הזו, וזאת לאחר שדנו באפשרות הזו במשך שלושים שנה. אנו חייבים לדרוך במגף גדול על צינור החמצן של הפשיעה המאורגנת על מנת להבטיח את חירות אזרחי המדינה ולמגר את הפשע. הפשע המאורגן הוא כמו סרטן בגוף, וחובתנו לעמוד על המשמר על מנת לעצור זאת" אמר שטייניץ.

מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי הדגיש כי פעילות היחידה החדשה מצטרפת לעשייה המשותפת הקיימת יחד עם משטרת ישראל ורשויות אכיפה נוספות במסגרת המאבק הכללי בפשיעה. לדבריו, היתרון הטמון ביכולות המקצועיות של עובדי הרשות יתרום למאמץ למוטט את ארגוני הפשיעה על ידי פגיעה ביכולות הכלכליות שלהם למימון הבלתי חוקית.

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו: "בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בלחימה בפשיעה ובייחוד בחמורה ובמאורגנת, כאשר השגשוג הכלכלי של החברה הישראלית והגלובליזציה העולמית יצרו (הם היוו) כר נוח לגורמים פליליים מסוג חדש, כך שהמושג פשיעה כלכלית, הוא הגדרה רחבה לגורם הפוגע באושיות הדמוקרטיה. הקמת היחידה מהוה מהלך חשוב בשילוב האסטרטגי והאופרטיבי של רשויות האכיפה, יחידת עלית שאני תולה בה תקווה לחיזוק ביטחונו של האזרח בישראל".